Izraēlas Aizsardzības spēki turpina militāro operāciju Gazas joslā pret islāmistu grupējumu "Hamās".

Reklāma

Izraēla līdz šim ir piesardzīgi raksturojusi savu darbību Gazas joslā, nesaucot to par pilna mēroga iebrukumu, bet tikai par jaunu posmu karadarbībā. "Mēs esam sākuši jaunu kara posmu," sestdien paziņoja Izraēlas aizsardzības ministrs Joavs Galants. Izraēla ir "paplašinājusi sauszemes operācijas", uz Gazu nosūtot tankus un kājniekus, kurus atbalsta gaisa spēki, pavēstīja ministrs.

Ķīlnieku liktenis

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu sestdien preses konferencē uzsvēra, ka karš būs "ilgs un sarežģīts". "Šis ir otrais kara posms, kura mērķi ir skaidri – iznīcināt "Hamās" militārās un varas spējas un nogādāt mājās ķīlniekus," paziņoja Netanjahu. "Hamās" 7. oktobrī uzbrukumā Izraēlai gūstā saņēma 229 cilvēkus, paziņojusi Izraēlas valdība. Četrus ķīlniekus "Hamās" ar Ēģiptes un Kataras starpniecību ir atbrīvojis. Netanjahu sestdien tikās ar ķīlnieku ģimenes locekļiem, kuri bija solījuši rīkot protesta akcijas, ja Izraēlas valdība ar viņiem nerunās. 

Premjers tikšanās laikā nekādus solījumus nedeva, uzsverot, ka "izsmels ikvienu iespēju, lai nogādātu viņus mājās". 

"Hamās" savukārt sestdien izteica piedāvājumu apmainīt sagrābtos ķīlniekus pret visiem Izraēlā ieslodzītajiem palestīniešiem. Telekanāls CNN vēsta, ka runa varētu būt par 6300 palestīniešu cietumniekiem Izraēlā. Netanjahu atklājis, ka iespējamā gūstekņu apmaiņa Izraēlas kara kabinetā ir apspriesta, tomēr vairāk neko nepaskaidroja. Tikmēr Izraēlas Aizsardzības spēku pārstāvis Daniels Hagari paziņojis, ka, ierosinot gūstekņu apmaiņu, "Hamās" īsteno "psiholoģisko teroru, lai manipulētu ar Izraēlas civiliedzīvotājiem".

Kārtība sabrūk

Tikmēr Gazas joslā vērojama humānās situācijas pasliktināšanās, brīdinājusi ANO palestīniešu bēgļu aģentūra (UNRWA). Vairāki tūkstoši cilvēku ir ielauzušies aģentūras noliktavās un sadales centros un nolaupījuši tur pārtiku un citas nepieciešamās lietas, paziņojis UNRWA Gazas vadītājs Tomass Vaits. "Tūkstošiem cilvēku ielauzās vairākās UNRWA noliktavās un sadales centros Gazas joslas vidienē un dienvidos, paņemot kviešu miltus un citas izdzīvošanai nepieciešamās preces, piemēram, higiēnas piederumus," paziņoja UNRWA. 

"Tā ir satraucoša zīme, ka pēc trīs nedēļas ilgušā kara un ciešā aplenkuma sāk sairt civilā kārtība," uzsvēra Vaits. 

UNRWA sniegtā informācija liecina, ka kopš kara sākuma Gazas joslā no Ēģiptes ir iebraukušas 84 palīdzības kravas automašīnas. ANO ir norādījusi, ka būtu nepieciešams vismaz 100 kravas automašīnu dienā. Pirms kara sākuma Gazā dienā iebrauca 500 kravas automašīnu. Izraēlas valdība ir solījusi, ka tuvākajās nedēļās Gazas joslai sniegtā palīdzība ievērojami pieaugs. Šāds lēmums esot pieņemts pēc ASV lūguma.

Noraida ANO aicinājumu

ANO tikmēr turpinās mēģinājumi panākt vienošanos Izraēlas un "Hamās" kara jautājumā. ANO Ģenerālā asambleja nesaistošā rezolūcijā ir aicinājusi uz "humāno pamieru" Gazas joslā. Par šo Jordānijas ierosināto rezolūciju nobalsoja 120 valstis, 14 valstis balsoja pret, bet 45 atturējās. Rezolūcija, kuru Jordānija ierosināja 22 arābu valstu vārdā, aicina uz "tūlītēju, ilgstošu un ilgtspējīgu humānu pamieru, kas novestu pie karadarbības izbeigšanas", un pieprasa "būtisko preču un pakalpojumu netraucētu nodrošināšanu" Gazas joslai. Izraēla ir noraidījusi šo aicinājumu. ASV un Izraēla kritizēja rezolūciju par to, ka tajā nav nosaukts vārdā "Hamās" un nav pieminēti šī grupējuma sagrābtie ķīlnieki. "Šī ir tumša diena ANO un cilvēcei," pēc balsojuma paziņoja Izraēlas vēstnieks ANO Gilads Erdans, solot, ka Izraēla izmantos "visus līdzekļus" cīņai pret "Hamās". 

"Šī ir diena, kas ieies vēsturē kā negods. Mēs visi esam kļuvuši par lieciniekiem tam, ka ANO vairs nepiemīt pat vismazākā leģitimitāte vai svarīgums," sacīja vēstnieks.

Tikmēr "Hamās" un palestīniešu pašpārvalde pozitīvi novērtēja pieņemto rezolūciju. ANO Ģenerālā asambleja noraidīja Kanādas ierosināto rezolūcijas labojumu, kurā nosodīts "Hamās" sarīkotais "teroristiskais uzbrukums" Izraēlai un pieprasīts nekavējoties atbrīvot ķīlniekus. Par Kanādas rosināto labojumu balsoja 88 valstis, 55 balsoja pret, bet 23 atturējās. Labojuma pieņemšanai bija vajadzīgs divu trešdaļu atbalsts, kas netika saņemts.

Izraēla tikmēr atsaukusi diplomātus no Turcijas, saasinoties abu valstu strīdam kara jautājumā. Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans ir paziņojis, ka "Izraēla atklāti pastrādā kara noziegumus", bet rietumvalstis ir "galvenais vaininieks par slaktiņu Gazā", jo nespēj pat aicināt Izraēlu uz pamieru. Pēc Erdogana izteikumiem Izraēlas ārlietu ministrs Īlajs Koens vietnē "X" paziņoja, ka diplomāti tiek atsaukti un Izraēlas attiecības ar Turciju tiks pārskatītas.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.