Eiropas Savienības Ārlietu padome vakar sanāksmē Briselē devusi galīgo apstiprinājumu papildu nodevu ieviešanai atsevišķu Krievijas un Baltkrievijas lauksaimniecības produktu importam Eiropas Savienībā.

Reklāma

Šīs nodevas tiks noteiktas graudaugu, eļļas augu un to pārstrādes produktu, tostarp kviešu, kukurūzas un saulespuķu miltu, kā arī cukurbiešu masas granulu un žāvētu zirņu importam no Krievijas un Baltkrievijas. Tiek prognozēts, ka šis lēmums neietekmēs šo produktu tranzītu caur ES uz trešajām valstīm.

Importa nodevas spēkā stāsies 1. jūlijā. Sākotnējo priekšlikumu par nodevu ieviešanu Eiropas Komisija (EK) iesniedza 22. martā. Nodevas paredzētas, lai novērstu ES tirgus destabilizāciju gadījumā, ja palielinātos Krievijas labības produktu piegāde ES tirgum. 

Tāpat arī nodevu ieviesēji cer, ka tās palīdzēs apturēt nelikumīgu Krievijas piesavinātās Ukrainas labības eksportu 

un nepieļaus, ka Krievija izmanto ieņēmumus no eksporta uz ES, lai finansētu karu pret Ukrainu.

EK dati liecina, ka Krievija pērn uz ES eksportēja šādus produktus aptuveni 1,3 miljardu eiro vērtībā.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.