Latvijas Televīzija nolēmusi pārtraukt pareizticīgo dievkalpojumu demonstrēšanu. Latvijas Televīzija (LTV), ierakstot pareizticīgo dievkalpojumu Rīgas Svētās Trijādības Sergija sieviešu klostera filiālē Valgundes pagastā, konstatējusi, ka tajā tiek aizlūgts par Krievijas Pareizticīgās baznīcas patriarhu Kirilu, tādēļ LTV Redakcionālā padome atcēlusi konkrētā dievkalpojuma pārraidīšanu un lēmusi šobrīd pārtraukt jaunu pareizticīgo dievkalpojumu ierakstīšanu un demonstrēšanu, informē LTV.

"Aizlūgšana par Krievijas Pareizticīgās baznīcas patriarhu Kirilu, kurš atklāti atbalsta un pat svētī Krievijas īstenoto asiņaino karu Ukrainā, ir pretrunā ne tikai mūsu, LTV, pārstāvētajām vērtībām un uzskatiem, bet arī redakcionālajai nostājai," saka LTV galvenā redaktore Sigita Roķe.

LTV informē, ka dievkalpojumu translācijas notiek saskaņā ar LTV un nodibinājuma "Ekumēniskais mediju padomes fonds" (EMPF) savstarpēji noslēgto līgumu. Vienošanās paredzot, ka par pārraidāmo dievkalpojumu satura atbilstību Latvijas Republikas tiesību normām atbild EMPF. "Turklāt, tiekoties ar EMPF pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī, 

LTV bija saņēmusi apliecinājumu, ka ierakstāmajos un pārraidāmajos Latvijas Pareizticīgās baznīcas dievkalpojumos nenotiks aizlūgumi par patriarhu Kirilu," vēsta LTV.

Kā lasāms Latvijas Pareizticīgās baznīcas mājaslapā internetā "pravoslavie.lv", LTV ierakstījusi dievkalpojumu altārsvētkos Valgundes Kristus Apskaidrošanās klosterī 19. augustā. Minēts, ka svētku Dievišķo liturģiju kalpojis Rīgas un Latvijas metropolīts Aleksandrs, viņam līdzkalpojuši Daugavpils un Rēzeknes bīskaps Aleksandrs, Jelgavas bīskaps Jānis un Valmieras bīskaps Jānis. Tāpat līdzkalpojuši vairāki citi prāvesti virspriesteri. Tieši kurš no garīdzniekiem šajā pasākumā aizlūdzis par Krievijas Pareizticīgās baznīcas patriarhu Kirilu, LTV savā vakar izplatītajā paziņojumā nekonkretizē.

Jāatgādina, ka pērn Saeima grozīja likumu, mainot Latvijas Pareizticīgās baznīcas (LPB) statusu – likumdevēji noteica, ka tā darbojas pilnībā patstāvīgi un neatkarīgi. LPB darbojās zem Maskavas patriarhāta. LTV ziņu dienests pērn oktobrī vēstīja, ka pēc minētā likuma stāšanās spēkā Latvijas Pareizticīgā baznīca koncilā atbalstījusi vēršanos pie Krievijas Pareizticīgās baznīcas patriarha Kirila ar lūgumu piešķirt baznīcai neatkarīgu statusu. 

Tas faktiski nozīmējis, ka baznīca Maskavas patriarhātam lūdz brīvlaišanu. Kā skaidrojuši eksperti, Krievijas Pareizticīgās baznīcas patriarhs Kirils lūgumu var arī neakceptēt, taču tad LPB varot prasīt brīvlaišanu citur. 

Medijos nav atrodamas ziņas, ka LPB būtu saņēmusi brīvlaišanu. Tikmēr pavasarī bija ziņas par kādiem notikumiem baznīcas iekšienē, kas radot aizdomas par šķelšanas mēģinājumu, kura pasūtītāji meklējami Krievijā. Bet šā gada sākumā Maskavas laikrakstā "Nedēļas argumenti" bija publicēts, ka Maskavas patriarhijas garīgajā centrā – Daņilova klosterī – pareizticīgie varot noskaidrot, kuros Latvijas dievnamos nenosoda Krievijas garīgās varas atbalstu karam Ukrainā un kurus Latvijas pareizticīgie var apmeklēt, lai saglabātu savu kanoniski "svēto" saikni ar Maskavu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.