Šā gada pirmajā pusē sabiedrību satricināja ziņas, ka īsā laika posmā Kurzemē atkritumos atstāti divi jaundzimušie, kurus atkritumu šķirotāji un savācēji diemžēl atrada jau bez dzīvības pazīmēm. Kāpēc joprojām šādas situācijas atkārtojas un ko darīt, lai tā nebūtu, vairāk stāsta 360TV ziņu raidījums “Ziņneši”.
Pirms tika ieviestas glābējsilītes, ik gadu Latvijā atkritumos tika atrasti 6–11 jaundzimušie, skaits strauji samazinājās pēc glābējsilīšu ieviešanas, tomēr šis gads traģiski iesākās diviem jaundzimušajiem, kuri jau miruši atkal tika atrasti atkritumos.
"Tas, protams, bija šoks, jo pat iekšēji tu nesaproti, ko darīt. Vienīgais, ko mēs pateicām, viss apstādinām, izsaucam policiju, izsaucam ātro palīdzību. Dažus mēnešus pēc tam, kā mūsu darbinieki ieraudzīja šo te šaušalīgo skatu, arī citi uzņēmuma darbinieki, izvedot vienkārši atkritumus, atverot konteineru, ieraudzīja konteinerī vēlreiz tādu pašu gadījumu, vēl viens zīdainītis pamests," stāsta Jānis Aizbalts, “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs.
Kāpēc šis gads bijis tik traģisks šiem diviem mazuļiem, glābējsilīšu pārstāvji min, ka, iespējams, šo piecpadsmit gadu laikā ir izaugusi jauna paaudze, kurai nav zināšanas, ka galējā krīzes brīdi jaundzimušo var ievietot kādā no astoņām glābējsilītēm.
Šo gadu laikā glābējsilītēs atstāts 61 bērniņš, no kuriem vismaz četri atgriezušies bioloģiskajā ģimenē. Rīgas bāriņtiesa min, ka diemžēl šo gadu laikā tās māmiņas, kuras nonāk dažādās krīzes situācijās, mazāk nepaliek.
Lai līdz minumam mazinātu iespēju, ka kāds jaundzimušais nonāk atkritumos, sākusies kampaņa “Drošībā”, kurā stāstīs par to, kādu emocionālo un arī praktisko atbalstu var saņemt grūtnieces un sievietes ar zīdaini, kuras nonākušas smagās dzīves krustcelēs.
"Faktiski neviena māte bez izmisuma nešķiras no sava bērna, viņa vienkārši kaut kādā ārprātā saprot, ka tas ir vienīgais ceļš – glābējsilīte. Bet, ja tas cilvēks ir šķīries no sava bērna, viņš ir nonācis miskastē, tas nozīmē, ka mēs kā sabiedrība esam šo cilvēku pazaudējuši uz izmisuma ceļa," komentē Evita Zālīte-Grosa, projekta "Glābējsilīte" pārstāve.
Kampaņas rīkotāji joprojām aicina atsaukties ikvienu, uzņēmumu vai privātpersonu, kas var sniegt palīdzību krīzes situācijā nonākušām grūtniecēm vai māmiņām ar jaundzimušo. Saraksts ar iestādēm un privātpersonām, kas var palīdzēt, tiks nosūtīts pašvaldībām, bāriņtiesām, policijai, slimnīcām, skolām, ikvienai iestādei, kurai tas varētu būt noderīgi.
VIDEO:
Aptauja
Vai jūs uztrauc, ka laukos daudzviet trūkst ģimenes ārstu?
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.