Izdevuma "The Economist" zinātnes korespondents Aloks Dža vēstījis, ka visjaunākā izstrādne ļaušot pētniekiem jau tuvāko desmit gadu laikā īstenot revolucionāru izrāvienu astrobioloģijas jomā.

Reklāma

Runa ir par zinātni, kas tieši pēdējā laikā uzņēmusi ļoti straujus attīstības tempus, un tas noticis, pateicoties tam, ka cilvēces rīcībā tagad ir tehnoloģijas, kas dod iespēju atrast planētas citās zvaigžņu sistēmās. Un vispirms pētnieki turpina meklēt tā dēvētos “bioloģiskos autogrāfus” jeb tātad pēdas vielām, kas asociējas ar dzīvības formu darbību.

Džeimsa Veba radioteleskops.

Pietiekami lielas cerības jau tagad dodot 2021. gadā darbībā palaistais Džeimsa Veba radioteleskops, kuram ir gigantiski lielu spoguļu sistēma. Bet vēl bez tā jau tagad izstrādes procesā ir dažādu virszemes teleskopu projekti, kas arī spēs ļoti augstā izšķirtspējā fotografēt kosmosu. Dža paudis, ka līdz šīs desmitgades beigām pētnieku rīcībā būs lieli zemes teleskopi ar lēcu lielumu līdz 40 metru diametram, un tie būs spējīgi nofotografēt tādas lietas kā, piemēram, citās zvaigžņu sistēmās esošo planētu atmosfēru un mākoņus, lai tādējādi uzzinātu, kāds klimats tur valda, kā tur izskatās diena un nakts un tamlīdzīgi. Tam katrā ziņā jābūt satriecošam skatam un satriecošiem secinājumiem.

Tāpat Dža izvirzījis pieņēmumu – ja mūsu galaktikā kaut kur patiešām eksistē dzīvība, tad ar šo visjaunāko tehnoloģiju palīdzību cilvēce to spēs konstatēt ne vairāk kā tuvāko 10–15 gadu laikā!

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.