1924. gada 22. martā. Pirms 100 gadiem Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas (LSDSP) jaunatnes nodaļa sestdienā plkst. 19 partijas mītnē Rīgā, Matīsa ielā rīkoja referātu vakaru, kura noslēgumā bija paredzēts koncerts un dejas.

Referēt par Satversmi aicināja arī Saeimas priekšsēdētāju Frīdrihu Vesmani, taču vakars izvērtās skandālā, kas vēl nebūtu nekas, ja netiktu apdraudēta Saeimas priekšsēdētāja drošība. Pasākumam ritot, ēkas gaiteņos un pie ieejas kaušanos un nekārtības izraisīja huligāniski noskaņoti un iereibuši pašpuikas, kuri pieprasīja ātrāk sākt dejas un, kuruprāt, lekcijas te bija pilnīgi liekas. Zālē kņadu uzreiz nevarēja pamanīt, tādēļ Vesmanis juties pārsteigts, kad pasākuma rīkotāji viņu pēc uzstāšanās palūguši doties uz kādu blakusistabu, aizslēguši durvis, informējuši par nekārtībām un policijas papildspēku izsaukšanu. Vakars paziņots par slēgtu, jo "tādos apstākļos turpināšana nevēlama". Daļa publikas, kura balles vārdā bija pacietusi priekšlasījumus, sāka trokšņot un prasīja atpakaļ naudu par biļetēm. Tikmēr Vesmanis ap plkst. 23 izgāja uz ielas, lai dotos mājup. Jāatzīmē, ka tolaik Saeimas vadītājam personīgā apsardze nebija paredzēta. Par tālāko viņš "Latvijas Vēstnesim" stāstīja:   "Iela bija klusa, un es iegriezos Tērbatas ielā. 

Tur iegriežoties man tuvu garām pagāja divas personas. No kurām viena iesaucās: "Tas ir Vesmanis, sit to!" Vēl sekoja lamu vārdi un signāla svilpieni, kuriem atbildēja citi svilpieni. 

Es sagaidīju uzbrukumu, bet tas nenotika. Ceļu turpinot, pie kādiem vārtiem ieraudzīju kādu kareivja posteni, un es to uzaicināju mani kā neapbruņotu pavadīt, jo bijos no uzbrukuma sakarā ar dzirdētiem uzsaucieniem. Noskaidrojās, ka postenis ir pie kādas karaspēka daļas darba bataljona telpām. Iedomājos telefoniski izsaukt auto, bet mājā nevarēju tikt iekšā. Tajā brīdī tuvojās divi važoņi, no kuriem viens bija tukšs. To pasaucu un braucu uz māju. Ceļā sastapu kādu pulciņu ļaužu un sagaidīju, ka tagad notiks uzbrukums, bet tie neievēroja braucošos važoņus. Tālākais ceļš notika bez starpgadījumiem. Uz ielām bija novērojams policijas trūkums un izrīkojuma vietā pie manis neviens policijas ierēdnis negriezās." Incidentu apsprieda valdības koalīcijas partijas, kas nosūtīja Vesmanim delegāciju līdzjūtības izteikšanai: "Frakcijas bija pilnīgi vienādos uzskatos, ka še darīšana ar noziedzīgas rokas organizētu uzbrukumu, lai radītu tādā kārtā uzbudinājumu sabiedrībā un apgrūtinātu valdības darbību." Tika pausta nožēla, ka "daļa mūsu sabiedrības vēl atrodas uz tik zema kultūras līmeņa".

Jaunā Balss, 1924. gada 22. martā

Čehoslovākijas spirta lietā. Saeimas budžeta komisijā noskaidrojās, ka bijušais finanšu ministrs H. Punga izmaksājis čehoslovāku spirtrūpniekiem uz nākamā budžeta gadā piegādājamo spirtu avansu 15.000.000 rbļ. apmēros, ņemdams naudu no tekošā gada budžeta summām, tādā kārtā pārkāpdams budžeta likumu. Budžeta komisija nolēma griezt uz šo apstākli valsts kontroles vērību. No spirta monopola darbiniekiem tika izsacītas šaubas, vai pasūtītais spirts pavisam pienākšot Latvijā. Arī attiecībā uz viņa kvalitāti pastāv šaubas, un netiešo nodokļu departaments pieprasa plašus līdzkļus spirta tīrīšanai.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.