Dīgstos esot visvairāk dzīvības enerģijas. Kressalātu izaudzēšana būs pa spēkam gandrīz ikvienam. Tāpat arī zirņu, saulespuķu, kviešu un ķīniešu mung pupiņu diedzēšana neprasa ne speciālas iekārtas, ne apstākļus. Iepriekš nosaukto augu sēklas ir samērā ātri dīgstošas.

Diedzēšanai un pārtikai domātas sēklas nedrīkst būt apstrādātas ar ķīmiskām vielām un bojātas. Dažādu augu sēklas mēdz saglabāt dīdzību vairākus gadus, tomēr diedzēšanai labāk izvēlēties svaigākās no pēdējās sezonas ražas. Lieliski, ja tās nāk no bioloģiskās lauksaimniecības, kur audzēšanas procesā neizmanto sintētiskos augu aizsardzības līdzekļus. Tā kā dīgšanai vajadzīgs siltums un mitrums,  jārēķinās, ka tādā atmosfērā dīgs ne tikai izvēlētās sēklas, bet arī dažādi mikroorganismi, kas atrodas uz sēklām un diedzēšanas traukos. Tīrība un kārtība šajos darbos ir obligāta. Īpaši, ja galarezultāts būs diedzēti graudi un sēklas. Sēklas kārtīgi jānomazgā, vairākkārt nomainot ūdeni, līdz tas ir tīrs un dzidrs. Ja tomēr pēc vairākkārtējas ūdens nomaiņas ūdens duļķojas, sēklas var būt bojātas un diedzēšanai tādas labāk neizmantot. Kad sēklas nomazgātas, tās nepieciešams izmērcēt. Cik ilgi mērcēt, tas atkarīgs no sēklu lieluma un sēklapvalku biezuma. Jārēķinās no 4 līdz 12 stundām. Procesam jāseko līdzi, ja sēklas uzbriedušas, sēklapvalki kļuvuši gludi un sāk plaisāt, tad pietiek. Slīcināt nevajag.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.