Sasmalcinātos kāpostus liek traukā ne pārāk biezās kārtās un noblīvē.
Sasmalcinātos kāpostus liek traukā ne pārāk biezās kārtās un noblīvē.
Foto: Shutterstock / Latvijas Mediji

Visizplatītākais kāpostu pārstrādes veids mājas apstākļos ir skābēšana jeb fermentēšana. Mazliet piepūles, un ikdienā būs iespējams ģimenei vārīt zupu, gatavot svaigus salātus vai ko citu no pašu skābētiem kāpostiem!

Reklāma

Pirmoreiz – piecu gadu vecumā

Vairāku gadu pieredze kāpostu fermentēšanā ir tērvetniecei, zīmola Virtuves burvestības īpašniecei Ilzei Vilciņai. “Jau agrā bērnībā asistēju mammai un vecmammai, kad viņas skābēja kāpostus. Atceros, kā mani, piecgadīgu meitēnu, iecēla koka mucā, lai es ar jauniem gumijas zābaciņiem kājās bradāju kāpostus, lai tiem izdalītos sula,” stāsta Ilze. “Kad pārcēlāmies uz dzīvi Tērvetes pagasta Liepdaros, mamma nepieļāva domu, ka mēs varētu skābētos kāpostus pirkt veikalā. “Jāskābē pašiem!” viņa strikti noteica.”

Kāposti tiek izaudzēti savā saimniecībā. Pirms liktenīgās vētras un krusas, kas augusta sākumā īpaši skarbi plosījās Tērvetes pusē, šķitis, ka būs lieliska kāpostu raža. Taču dabas stihija pamatīgi sakapājusi nenobriedušās galviņas. “Tagad varēju piepildīt tikai divus desmitlitru spaiņus,” smagi nopūšoties, teic Ilze.

Skābēšanai viņa izmanto vēlīno šķirņu kāpostus ar cietām, veselām galviņām, audzē divu šķirņu kāpostus: ‘Krautkaiser’ F1 un ‘Agressor’ F1.

Jaunā mēnesī skābēti kāposti būs kraukšķīgi, vecā mēnesī skābēti – mīkstāki, bet pilnmēnesī skābētie labi neglabāsies.

Ēvelē, blīvē un noslogo

Kāpostiem izgriež kacenus, noņem visas zaļās un bojātās lapas. Tad galviņu sagriež vairākās daļās un sīki saēvelē. “Es saēvelētos kāpostus pamazām lieku lielā bļodā un sajaucu ar sāli un ķimenēm. 

Uz 10 kilogramiem kāpostu ņemu 100 gramu vārāmā sāls un tējkaroti ar kaudzi ķimeņu. 

Man negaršo pārāk sāļi skābētie kāposti, tāpēc sāli pievienoju ļoti maz,” savu izvēli pamato Ilze un piebilst, ka parasti receptēs tiek norādīts lielāks sāls daudzums. “Var jau to pievienot vairāk un tad pirms ēdiena gatavošanas kāpostus nomērcēt. Taču tādā gadījumā labās baktērijas paliks ūdenī.”

Sasmalcinātos kāpostus liek traukā ne pārāk biezās kārtās un noblīvē.

Sasmalcinātos kāpostus liek traukā ne pārāk biezās kārtās un noblīvē. “Es to daru ar rokām, nevis koka stampiņu. Kāpostus maigi piespiežu, līdz sāk izdalīties sula. Noteikti nevajag berzt vai mīcīt – tad kāposti var sanākt mīksti,” viņa brīdina.

Tādā veidā trauku piepilda līdz augšai un noblīvē tā, lai virs kāpostiem paliktu aptuveni 10 cm augsta nepiepildīta telpa. Virsu nosedz ar divām trim kārtām tīru kāpostu lapu, uzliek koka ripu, uz tās slogu – akmeni vai ar ūdeni piepildītu burku. Slogam jāpiespiež ripa pie kāpostiem tā, lai virs ripas būtu kāpostu sula.

Reklāma
Reklāma

Trauku novieto siltā telpā (16–18 oC ), lai kāposti rūgst.

Kas jāievēro rūgšanas procesa laikā

Pirmajās rūgšanas dienās kāpostu tilpums nedaudz palielinās, jo rodas ogļskābā gāze. Lai tā vieglāk izplūstu no apakšējām kārtām, kāpostus izdursta vairākās vietās. “Es to daru ar adāmadatām kādas divas reizes dienā,” atklāj tērvetniece.

Rūgšanas pirmajā periodā rodas putas. Ja rūgšanas laikā kāpostiem piekļūst pārāk daudz skābekļa un tie sāk bojāties, kāpostu lapas noņem. Parasti bojājums skar tikai tās, zina teikt Ilze.

Ja trauks pārāk pilns, kāpostu sula līst pāri traukam, un vēlāk tās būs par maz. 

“Tāpēc es spaini ar kāpostiem ievietoju kādā lielākā traukā, lai sula, kas pārlīst pāri spaiņa malām, neietu zudumā. Uz rūgšanas procesa beigām kāpostiem sula var pazust, tad nu būs, ar ko papildināt. Var arī uztaisīt vieglu sālsūdeni, lai kāposti nebūtu sausi.”

Kāpostu rūgšana ilgst 4–7 dienas. Kad rūgšana beigusies, tos novieto vēsā vietā. Ja kāpostus uzglabā telpā, kur temperatūra ir virs 2 oC, rūgšanas process turpināsies – kāpostiem būs paaugstināts skābums, var izveidoties pelējums.

Trauku novieto siltā telpā (16–18 oC ), lai kāposti rūgst.

Ar bietēm un burkāniem fermentēti

Ilze Vilciņa izstāsta arī to, kā viņa fermentē kāpostus kopā ar citiem dārzeņiem. “Visu sagriežu kumosa lieluma kubiņos, kārtām lieku traukā un pārleju ar sālījumu, kura sastāvā ir sāls un garšvielas. Tad ļauju kādas trīs dienas rūgt. Šos salātus nevar ilgi uzglabāt, taču nav arī tādas vajadzības, jo tiek drīz vien apēsti.”

Lai piepildītu 5 litru tilpuma hermētiski noslēdzamu plastmaisas spaini (var iegādāties Promo, Multipack, Gemoss un citviet), Ilze ņem 3 kāpostgalvas, 3 vidēja lieluma bietes un 5–6 vidēja lieluma burkānus. Kāpostus sagriež vienāda izmēra kubiņos, bietes un burkānus – šķēlēs. Kārto traukā: viena bieza kārta kāpostu, viena plānāka kārta biešu, divas kārtas burkānu, tad atkal kāposti, bietes un burkāni, līdz trauks pilns. Kāpostiem ir jādominē.

Bietes.

Pagatavo sālījumu: 1 litram ūdens pievieno 1 ēdamkaroti sāls ar kaudzi, 2 ēdamkarotes cukura, 1 lauru lapu, 5–6 smaržīgos piparus, 5–6 krustnagliņas (ja garšo, var pievienot arī 1 tējkaroti ķimeņu). Sālījumu uzvāra, atdzesē un pārlej dārzeņu kārtojumam. “Ja ar dārzeņiem piepildīts pieclitru spainis, vajadzēs trīs litrus sālījuma. Labāk, lai tas paliek pāri, nekā pietrūkst, jo sālījumam jānosedz dārzeņi,” vērtīgu padomu dod Ilze.

Traukam uzliek slogu un atstāj rūgt istabas temperatūrā. “Es trauku novietoju netālu no krāsns. Pēc četrām piecām dienām fermentētie dārzeņi jau ir ēdami. To gatavību parasti nosaku, pagaršojot šķidrumu, – jābūt patīkamai smaržai un garšai kā skābēto kāpostu sulai. Pēc tam dārzeņus pārvietoju uz ledusskapi.”

Skābēto kāpostu labsajūtai

  • Vārāmais sāls, ko pieliek skābējot, veicina sulas izdalīšanos no kāpostiem un vienlaikus aizkavē nelabvēlīgu mikroorganismu attīstību.
  • Lai nerastos pelējums, uzglabājot traukā virs skābētajiem kāpostiem jābūt sulai.
  • Skābētie kāposti jāuzglabā vēsā vietā (0–2 oC). Šādā temperatūrā visu mikroorganismu dzīvības procesu norises samazinās līdz minimumam.
Skābēti kāposti.

Ielāgo!

Jaunā mēnesī skābēti kāposti būs kraukšķīgi, vecā mēnesī skābēti – mīkstāki, bet pilnmēnesī skābētie labi neglabāsies. 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
MĀJA ĢIMENE
Reklāma