Clear 5.3 °C
P. 18.10
Erlends, Rolanda, Rolands, Ronalds, Lūkass
SEKO MUMS
Reklāma
Slimojot jārūpējas, lai kājas visu laiku būtu siltumā, jāvelk siltas zeķes un daudz jāguļ.
Slimojot jārūpējas, lai kājas visu laiku būtu siltumā, jāvelk siltas zeķes un daudz jāguļ.
Foto: Shutterstock / Latvijas Mediji

Klāt gadalaiks, kad saaukstēšanās mūs piemeklē visbiežāk. Taču darbi negaida, un steidzīgajā ikdienā pēc iespējas ātrāk jātiek uz kājām. Kā palīdzēt sev atveseļoties? Saaukstēšanos izraisa vīrusi, piemēram, rinovīrusi, adenovīrusi, enterovīrusi un citi. Šie vīrusi galvenokārt skar augšējos elpceļus.

Reklāma

Raksturīgākie saaukstēšanās simptomi ir vispārējs nogurums, drebuļi, kakla sāpes, klepus, var pievienoties iesnas, paaugstināties ķermeņa temperatūra. Atšķirībā no gripas, kas arī ir vīrusu izraisīta slimība, saaukstēšanās slimību gaita ir salīdzinoši vieglāka, simptomi var parādīties pakāpeniski, nevis ļoti strauji, turklāt pret saaukstēšanos nav vakcīnas. Tomēr to itin labi var uzveikt paša spēkiem.

Labākās zāles – atpūta

Ja pašsajūta pasliktinājusies, pats svarīgākais ir ļaut organismam atpūsties. “Kārtīgi izgulēties, ievērot mieru, nebūt stresa apstākļos, jo satraucoties paaugstinās stresa hormona kortizola līmenis, kas pavājina imunitāti, un organismam ir grūtāk cīnīties ar vīrusu,” stāsta Veselības centra 4 filiāles 4. Dimensija ģimenes ārste rezidente Eva Moreino.

Ja nav pārņēmis liels nespēks vai temperatūra nav augsta, nav visu slimības laiku jāguļ gultā – droši var doties pastaigā. Tomēr jāsaģērbjas silti, lai nenosaltu.

Drogu tēja.

Lai ātrāk atlabtu, jādzer daudz šķidruma: ūdens, viegls buljons, silta tēja ar medu. Bet alkoholu, tajā skaitā groku nevajadzētu lietot – alkohols paplašina asinsvadus un palielina tūskas veidošanos, kā arī novājina imunitāti un atūdeņo organismu.

Ārste teic, saaukstējoties daudzi mēdz lietot C vitamīnu. “Tam piemīt antioksidatīvas īpašības. C vitamīns ir nozīmīgs imunitātes uzturēšanā, tādēļ svarīgi, lai uzturā ik dienu tas būtu. Tomēr pagaidām nav nozīmīgu pierādījumu tam, ka C vitamīna papildu devu uzņemšana samazinātu vīrusu slimību simptomus. Tas drīzāk ir placebo efekts. Simptomu mazināšanai var lietot cinku, īpaši pirmās diennakts laikā pēc to parādīšanās.”

Nesteidzas ar temperatūras pazemināšanu

Nereti, pat nedaudz paaugstinoties ķermeņa temperatūrai, lūkojam pēc to pazeminošām zālēm. Taču ar to nevajadzētu steigties. Tādā veidā organisms cīnās ar vīrusu.

Ja pašsajūta nav ļoti slikta, nevajadzētu pazemināt temperatūru, ja tā nav augstāka par 38–38,5 grādiem.

Slimojot jārūpējas, lai kājas visu laiku būtu siltumā, jāvelk siltas zeķes, jo aukstas kājas pazeminās ķermeņa temperatūru. Kājas var pakarsēt siltā vanniņā.

Reklāma
Reklāma

Parādoties pirmajiem vīrusa simptomiem, var ieiet siltā vannā, lai paaugstinātu ķermeņa temperatūru. Taču jāraugās, lai pēc vannas strauji neatdzistu. Bet vannoties noteikti nevajadzētu, ja ķermeņa temperatūra jau pārsniegusi 38 grādus, – šāda slodze organismam būs par lielu, un pašsajūta var tieši pasliktināties.

Saaukstēšanās simptomi.

Antibiotikas nelīdzēs

“Saaukstēšanos nevajag ārstēt ar antibiotikām – tās lieto, saslimstot ar bakteriālu infekciju. Jāņem vērā – ja vēlāk būs nopietnāka slimība, piemēram, pneimonija, antibiotikas vairs nebūs tik iedarbīgas, jo nepamatota antibiotiku lietošana paaugstina organisma rezistenci pret tām. Turklāt tiek izjaukta zarnu mikroflora – antibiotikas nogalina arī labās baktērijas,” brīdina ārste. Ja nepieciešams mazināt sāpes vai pazemināt temperatūru, pieļaujamajās diennakts devās var lietot paracetamolu vai ibuprofēnu.

Vaicāta par tik populārajiem medikamentiem pulveru veidā, viņa teic, ka saviem pacientiem tos neiesaka. “Tos var lietot izņēmuma situācijās, kad ir slikta pašsajūta, bet patiešām nepieciešams uz pāris stundām justies labi. Pulveru sastāvā ir kombinēti vairāki medikamenti, kas ne vienmēr visi pacientam vajadzīgi. Tāpēc labāk lietot atsevišķi tikai nepieciešamos medikamentus.” Tāpat vienmēr rūpīgi jāizpēta kombinēto medikamentu sastāvs. Ja pašsajūta pasliktinās un pēc laika atkal jālieto zāles, piemēram, paracetamols, kas ir daudzu šādu pulveru sastāvā, ir risks pārsniegt ieteicamo diennakts devu.

Ja simptomiem pievienojas iesnas, kakla sāpes vai klepus, to mazināšanai var palīdzēt deguna pilieni vai aerosoli, klepus sīrups. To, kurš līdzeklis no plašā klāsta būs piemērotākais konkrētajā situācijā, vislabāk izvērtēs ģimenes ārsts. Jāizpēta arī zāļu lietošanas instrukcija – kā un cik ilgi tos drīkst lietot. Piemēram, ja pretiesnu līdzekļa sastāvā ir ksilometazolīns, to nedrīkst lietot ilgāk par piecām dienām.

Saslimstot vienmēr ieteicams sazināties ar savu ģimenes ārstu un pirms vizītes veikt Covid-19 antigēnu testu, jo atkal pieaudzis ar šo vīrusu slimojošo skaits.

Ārstēšana.

Vesels zarnu trakts – stiprai imunitātei

Jo spēcīgāka imunitāte, jo organisms labāk spēj pretoties vīrusiem, bet saslimšanas gadījumā ātrāk izveseļoties. Tāpēc par imunitātes stiprināšanu jādomā ne vien saslimstot, bet visu laiku.

Ārste teic, ka lielākoties imunitāti nosaka zarnu trakta veselība. “Aizvien vairāk dažādos pētījumos vēstīts par zarnu mikrobioma iesaisti gan autoimūnajās slimībās, gan muskuļu sāpēs, pat pie kognitīvajām spējām.” 

Veselā zarnu mikrobiomā labās baktērijas ir līdzsvarā ar sliktajām, un tieši balanss starp tām nosaka organisma imūnreakciju. “Ļoti svarīgi pastāvīgi domāt par pilnvērtīgu uzturu. Jo veselāks būs zarnu trakts, jo organismam būs vieglāk cīnīties ar baktēriju, vīrusu, sēnīšu slimībām,” teic ārste. Ik dienu jādomā arī par pietiekamu šķidruma uzņemšanu.

Imunitātes stiprināšanai svarīgs ir pilnvērtīgs miegs – vismaz 7–8 stundas diennaktī. Nevajadzētu piemirst arī fiziskās aktivitātes. “Tās mazina stresu, uzlabo garastāvokli, jo kustoties organismā paaugstinās dopamīna un serotonīna līmenis un jūtamies ievērojami labāk,” paskaidro speciāliste. Arī aukstā laikā var doties garākās pastaigās, ja ir iespēja, apmeklēt baseinu, nūjot, skriet.

Būtiski sekot līdzi D vitamīna līmenim organismā. Bet, ja ir sajūta, ka organisma aizsargspējas pavājinās, kursa veidā var palietot cinku. “Tomēr jāatceras, ka imunitātei svarīgākās pamatlietas neatrodas aptiekas zāļu plauktos, bet tieši mūsu dzīvesveidā,” atgādina Eva Moreino.

Ņem vērā!

  • Ja skārusi saaukstēšanās, nevajag doties uz darbu – tas ir bezatbildīgi gan pret kolēģu, gan savu veselību. Tā arī krietni paildzināsim slimošanas laiku.
  • Ja piemeklējušas veselības problēmas laikā, kad ar savu ģimenes ārstu nav iespējams sazināties (vakaros, nakts stundās, brīvdienās), pēc padoma var vērsties, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 darbdienās no pulksten 17 līdz 8, brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti.
Ilustratīvs attēls.

Kam jābūt mājas aptieciņā

  • Termometrs temperatūras mērīšanai, īpaši, ja mājās ir mazi bērni.
  • Medikamenti sāpju mazināšanai un temperatūras pazemināšanai: paracetamols un ibuprofēns. Ja temperatūra ļoti augsta, tos var lietot pamīšus.
  • Pret kakla sāpēm sūkājamas tabletes vai aerosoli uz eļļas bāzes, kas mīkstinās kakla gļotādu un mazinās kairinājumu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
MĀJA ĢIMENE
Reklāma