Pie 360TV Ziņnešiem vērsās skatītāja Linda, kura saskārusies ar kādu problēmu Latvijas medicīnas sistēmā. Ja jaunajai māmiņai drīz pēc dzemdībām ir nepieciešama hospitalizācija, izrādās, ka jaundzimušo bērniņu ņemt līdzi uz slimnīcu nevar.

Reklāma

Jaunās māmiņas Lindas grūtniecība aizritēja labi, arī dzemdības Rīgas dzemdību namā, un jau pavisam drīz jaunā ģimene devās mājup. Kad pēc nedēļas Lindai sākās asiņošana, un viņa sapratusi, ka nāksies braukt uz slimnīcu, Dzemdību namā viņai paskaidrots, ka, ja tiks izsaukta ātrā palīdzība, tad Lindu aizvedīs uz Gaiļezeru vai Stradiņiem, bet tur kopā ar mazulīti viņu neuzņems. Tāpēc ieteikts labāk Lindai saviem spēkiem tikt uz Dzemdību namu. Linda sagaidījusi vīru, kurš atbraucis palīdzēt, un pēc stundas visi devušies uz Dzemdību namu. Tur veiksmīgi noritējusi operācija, kuras laikā mazulis pieskatīts, abi kopā slimnīcā pavadījuši četras dienas, nav šķirti viens no otra, un jaunā mamma varējusi turpināt bērniņa barošanu ar krūti.

"Tas, kas mani pārsteidza, arī ginekoloģe teica, ja man vēlreiz jādodas uz slimnīcu, man ir jādodas uz lielo slimnīcu, kur ar mazuli kopā neņem, tad atkal atkrīt visa krūts barošana un iet mākslīgais maisījums, kas man likās pinīgi nepieņemami – kā var atdalīt māti no zīdainīša, kuru baro ar krūti? Otra lieta – ja nu man nav, pie kā viņu atstāt? Ja man nav tas vīrs, kurš stundas laikā var atbraukt un veltīt laiku, un palīdzēt?" izbrīnīta ir Linda.

"Šķirt māti no bērnu agrīnā pēcdzemību periodā nav laba prakse un nav pacientam draudzīga pieeja,"

uzskata arī Rīgas Dzemdību nama galvenā ginekoloģe Dace Rezeberga. Oficiāli definētais pēcdzemdību periods, kad dažādas komplikācijas ir saistāmas ar dzemdībām, jaunā mamma ar mazuli var atgriezties slimnīcā, un ārstēšana joprojām ir atmaksāta, Latvijā ir septiņas nedēļas. Pēc šī perioda valsts ārstēšanu neapmaksā. Daktere norāda, ka iemesli, kāpēc lielās slimnīcas bieži vien nevar uzņemt mammu ar jaundzimušos, ir neatbilstoša infrastruktūra un trūkstošs personāls: "Es vairāk zinu par RAKUS, Gaiļezera slimnīcu, šeit ir lielas pārmaiņas infrastruktūrā, un tā darbība notiek diezgan saspiestos apstākļos. Ne vienmēr ginekoloģijas klīnikā ir atsevišķa palāta, kur šo māmiņu ar bērniņu ievietot, bet, ja vien ir, tad, protams, tiek hospitalizēti un stacionēti kopā, saprotot, ka šķirt nav ļoti draudzīgi. Tajā pašā laikā jāsaprot, ka, ja šiem pacientiem ir nepieciešama kāda ķirurģiska manipulācija, tad bērniņš paliek palātā viens. Parasti ir arī narkoze, bērniņš ir arī jāpieskata, savukārt tāda atsevišķa personāla, kas pieskatītu, nav."

VIDEO:

Aptauja

Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.