Civilā aizsardzība daudziem joprojām nozīmē kaut ko abstraktu un ko tādu, kur rīcība seko kādai centrālai instrukcijai.

Ja ir radioloģisks apdraudējums vai ja uz Rīgu tiek raidītas raķetes – kāds jau noteikti pateiks, ko darīt un kā rīkoties. Un kādam noteikti ir arī pienākums to darīt.

Linda Ozola, Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece.

Valstij un pašvaldībai tiešām ir pienākums informēt iedzīvotājus ārkārtas un iespējama apdraudējuma gadījumā, taču iedzīvotāji arī pamatoti jautā – kā tas būs iespējams, ja būs pazudusi elektrība, traucēti interneta sakari vai būs bažas par informācijas ticamību. Mums ir plāns arī šādiem gadījumiem, taču te arī nepieciešama pašu iedzīvotāju aktīva iesaiste un vēlme būt informētiem.

To nepārprotami vēsta arī Rīgas civilās aizsardzības plāna pati pirmā rindkopa: "Rīgas iedzīvotāju drošība ir atkarīga no valsts, pašvaldību, komersantu un iestāžu spējām īstenot pasākumus avārijas, katastrofas vai ārkārtējas situācijas gadījumā, kā arī no pašu iedzīvotāju sagatavotības līmeņa un savstarpējās sadarbības starp iedzīvotājiem, pašvaldības un valsts struktūrām."

Tātad – civilā aizsardzība un operatīvās informācijas aprite notiek pēc rūpīgi izstrādāta plāna, taču vislabāk mēs būsim pasargāti, ja katrs ķēdes posms, tostarp iedzīvotāji, zinās, kāda ir vislabākā rīcība konkrēta apdraudējuma gadījumā. 

Mēs nevarēsim visus iedzīvotājus iepakot burbuļfolijā un nolikt drošā vietā, kamēr pāries draudi. Civilā aizsardzība nozīmē visas sabiedrības aktīvu iesaisti. 

Jo šī sadarbība būs efektīvāka, jo lielākā drošībā mēs visi kopā būsim.

Tāpēc līdz ar Rīgas civilā aizsardzības plāna apstiprināšanu domē mēs nekavējoši uzsākam iedzīvotāju informēšanas kampaņu "Rīgas civilās aizsardzības plāns – pārzini un līdzdarbojies", kuru 10. aprīlī ievada seminārs "Vispārīgie ieteikumi iedzīvotājiem X stundā". Kopumā šogad esam paredzējuši astoņus šādus seminārus, no kuriem katrs būs veltīts atsevišķai specifiskai civilās aizsardzības tēmai. Nākamais seminārs par informācijas saņemšanu un dezinformācijas riskiem paredzēts maija pirmajā pusē. Semināriem varēs sekot līdzi klātienē un arī tiešsaistē.

"Riga.lv" mājaslapā esam izveidojuši īpašu sadaļu "Cilvilā aizsardzība", kurā vienkopus būs apskatāma visa svarīgākā informācija iedzīvotājiem, tostarp šo semināru ieraksti, pats civilās aizsardzības plāns, citu dienestu apkopotā informācija un līdz šim iznākušie bukleti par dažādu veidu apdraudējumiem. Arī Rīgas Civilās aizsardzības pārvalde šobrīd strādā pie bukleta, kurā būtu apkopota uzskatāma informācija par aktuālajiem drošības izaicinājumiem, tostarp iedzīvotāju rīcību militāra apdraudējuma gadījumā, ņemot vērā arī lielpilsētas urbāno vidi.

Runāt atklāti par šiem jautājumiem nav vienkārši, un esam dzirdējuši bažas, ka tas var radīt nevajadzīgu satraukumu iedzīvotājos. Esam šīs bažas ņēmuši nopietni un savu stratēģiju rūpīgi izvērtējuši. Esam cita starpā konsultējušies ar ekspertiem Somijā, Ukrainā un Izraēlā, un viņu galvenais vēstījums ir – informētība veicina iedzīvotāju drošības sajūtu un arī spēju reaģēt. 

Nerunāt par atsevišķiem draudu veidiem, lai arī cik niecīga būtu to iespējamība, būtu bezatbildīgi. Ar tādām kaimiņvalstīm kā mums vienkārši nevaram to atļauties.

Lai panāktu labāko efektu, plānojam arī mērķtiecīgi iesaistīt apkaimju biedrības un aktīvos iedzīvotājus. Tie varētu būt gan speciāli mērķēti semināri, gan apmācības konkrētajai apkaimei, piesaistot dažādus operatīvos dienestus. Dažās valstīs pat pastāv brīvprātīgais civilās aizsardzības dienests, kas pēc savas struktūras darbojas līdzīgi kā Zemessardze. Uzskatu, ka šāds modelis arī Latvijai būtu ļoti vērtīgs.

Paralēli informācijas kampaņai Rīgas Civilās aizsardzības pārvalde strādā arī pie bumbu patvertņu un drošu patvēruma vietu apzināšanas un marķēšanas. Jau drīzumā informēsim iedzīvotājus, kā piemērot savu pagrabu vai citas telpas droša patvēruma vietas izveidošanai, un soli pa solim sakārtosim arī pašvaldības īpašumā esošās patvertnes.

Aicinu katru no jums noskatīties mūsu pirmo civilās aizsardzības semināru un varbūt arī vēl kādu, kurš īpaši uzrunā. Katrs iedzīvotājs arī šādā vienkāršā veidā var dot savu pienesumu mūsu pilsētas, valsts un visas sabiedrības drošībai. Pievienojies 1,879 miljonu lielajai civilās aizsardzības komandai, pārzini un līdzdarbojies!

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.