Medijos izplatīta kļūdaina ziņa rod auglīgu augsni, lai politiķi sētu neuzticību Centrālai vēlēšanu komisijai

Pirms nedēļas, 4. martā, ziņu aģentūra LETA publicēja ziņu, ka prokuratūra cēlusi apsūdzību pret diviem esošiem Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) darbiniekiem lietā par to, ka viņi esot atbalstījuši krāpšanu lielā apmērā, kā arī viltojuši dienesta dokumentus. To aģentūrai LETA esot apliecinājusi prokuratūra. Ziņu pārpublicēja lielākā daļa citu Latvijas ziņu portālu. Tas, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs izmeklē CVK iepriekšējos darījumus ar informācijas tehnoloģiju uzņēmumu "SOAAR", nav nekas jauns. Taču šajā konkrētajā gadījumā ziņas virsrakstā un ievadā norādīts, ka apsūdzēti esošie, tātad pašreiz Centrālajā vēlēšanu komisijā strādājoši darbinieki. Kuras tad ir šīs apsūdzētās personas – to vaicāju Ģenerālprokuratūras preses sekretārei Aigai Eidukai. Taču viņa apgalvo, ka prokuratūra neesot cēlusi apsūdzību ne pret vienu no pašreizējiem CVK darbiniekiem. Apsūdzēta esot bijusī CVK vadītāja Kristīne Bērziņa un uzņēmējs.

Ne prokuratūra, ne arī CVK nav lūgusi šo aplamo ziņu labot vai atsaukt, kaut to lasījuši.

Attiecīgi – to izlasījuši un par patiesu faktu uztvērusi sabiedrība, tajā skaitā arī politiķi, kas atrada auglīgu augsni spekulācijām, lai radītu šaubas par pašreizējās CVK spējām organizēt un rīkot godīgas vēlēšanas – tuvākās ir Eiropas Parlamenta vēlēšanas šā gada jūnijā. Partijas "Latvija pirmajā vietā" biedrs Māris Rutks, kurš ir 14. Saeimas deputātes Ramonas Petravičas palīgs un arī zināms kā vairāku grāmatu autors, sociālajos tīklos ātri vien izplatīja interviju ar šīs pašas partijas biedru, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes profesoru Ringoldu Balodi. Viņš ir arī CVK komisijas sastāvā, jo Saeima darbam CVK apstiprina ne tikai komisijas priekšsēdētāju, bet arī vēl septiņus partiju virzītus pārstāvjus. M. Ruks, runājot ar R. Balodi, spriež tā, it kā jau zinātu, kuri tad no pašreizējiem CVK darbiniekiem esot apsūdzēti, proti, tas esot ilggadējais komisijas sekretārs, Nacionālās apvienības biedrs Ritvars Eglājs un komisijas IT vadītājs Arvīds Brāļs. R. Balodis piebalso: "Tā situācija ir unikāla, tev ir taisnība, jo vēlēšanas organizē cilvēki, kas ir apsūdzēti smagos noziegumos. Nav zināms, vai tos ir veikuši vai ne, to izšķirs tiesa, bet katrā gadījumā liela apjoma līdzekļu izkrāpšana no valsts vēlēšanu procesā, un tas ir apsūdzību pamatā." Tālāk abas personas spriež, ka viens no apsūdzētajiem varētu būt pašreizējais CVK sekretārs Ritvars Eglājs. 

M. Ruks vēl piešķiļ uguni, stāstot, ka R. Eglājs esot "slēpis savu seju dīvainā uzpurnī", tādā "super respiratorā" no visiem, kuri nākuši iesniegt savas vēlēšanu listes gaidāmajām EP vēlēšanām. 

M. Ruks: "Varbūt tas ir ļoti izdevīgi, ka šādi cilvēki organizē vēlēšanu procesu. [..] Nevienā demokrātiskā valstī nevar iedomāties, ka, ja ir vismazākā aizdomu ēna, tāds cilvēks var organizēt vēlēšanas." R. Balodis sarunas gaitā gan mēģina mīkstināt kategorisko secinājumu, bilstot: "Tas, ka tas ir Ritvars Eglājs, mēs izspriežam no publiskiem avotiem un pieņemam. Tā īsti mēs nezinām. [..]" Ne intervētājs, ne arī intervējamais konkrēti nenorāda, kādi tad ir tie publiskie avoti, no kuriem viņi smēluši "faktu" par konkrēto CVK darbinieku.

Sazinājos ar Ringoldu Balodi, lai noskaidrotu, kāpēc viņš, būdams ne tikai CVK pārstāvis, bet arī jurists un augstskolas mācībspēks, izplata CVK apmelojošu, nepārbaudītu informāciju. "Man to prasa Ruks, es viņam arī atbildu. Es to ziņu nenesu apkārt, es atbildu uz tiešiem jautājumiem. Nezinu, vai Eglājs ir apsūdzēts – es taču intervijā saku, ja tas tā tiešām ir, tas ir briesmīgi," man atbildēja Balodis.

Savukārt Ritvars Eglājs sacīja, ka par notikušo esot nepatīkami pārsteigts. "Prokuratūra ir apliecinājusi CVK, ka pašreizējie darbinieki nav apsūdzēti. Patlaban esmu atvaļinājumā un apsveru izmantot tās iespējas, ko šādās reizēs sniedz CVK ētikas kodekss un Krimināllikuma pants par neslavas celšanu," vakar "Latvijas Avīzei" sacīja R. Eglājs. Viņš uzskata, ka arī Latvijas Universitātei vajadzētu pievērst uzmanību R. Baloža rīcībai. 

"Viena lieta, ka tiek izplatīti nepatiesi izdomājumi, bet otra lieta, ka tiek mesta ēna un vairota neuzticība vēlēšanu procesam Latvijā," uzsvēra CVK sekretārs.

Arī CVK priekšsēdētāja Kristīne Saulīte "Latvijas Avīzei" norādīja, ka komisija esot saņēmusi ziņas no prokuratūras, ka par pašreizējiem CVK locekļiem un darbiniekiem neesot apsūdzību saistībā ar vēlēšanu organizēšanu. "Līdz ar to jāizsaka nožēla, ka CVK loceklis izplata nepārbaudītus, patiesībai neatbilstošus apgalvojumus," sacīja Saulīte.

"Latvijas Avīze" vakar sazinājās arī ar aģentūru LETA, tās redaktors Jānis Skruzis solīja, ka noskaidrošot, kā varēja rasties šāda kļūda.

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.