Cilvēks. Ierēdnis, uz kura turas un lūst Rīgas mēra krēsla kājas. Pirms nedēļas, 26. februārī, jaunizveidotajā Rīgas Ārtelpas un mobilitātes departamentā, kas ilgus gadus bija zināms kā Rīgas domes Satiksmes departaments, notika KNAB kratīšana, pēc kā aizturēja departamenta direktora pienākumu izpildītāju Jāni Vaivodu.
Izskanēja minējumi, ka tiesībsargi pašvaldības amatpersonu aizturējuši saistībā ar iespējamu liela apmēra kukuļa piedāvājumu valsts amatpersonai. Ierasti skopajos komentāros pēc skaļām aizturēšanām KNAB norādīja, ka pirmstiesas izmeklēšana neesot saistīta ar RD departamenta ikdienas darbību, savukārt medijos pieminēti darījumi ar RD zemes īpašumiem lidostas tuvumā.
Neskatoties uz to, ka aizturētais Vaivods pavisam drīz jau bija atbrīvots, Rīgas domes vadība tajā pašā pirmdienā viņa vietā uzreiz iecēla aizvietotāju. Laikam cerībā, ka tādā veidā izdosies izvairīties no lielākiem satricinājumiem galvaspilsētas politikas virtuvē, jo pērnvasar tas pats Vaivods bija ierauts citā, toreiz valdošās koalīcijas domnieku rosinātā disciplinārlietā. Tā beidzās ar to, ka Vaivodu uz laiku atstādināja un pēc tam atkal atjaunoja tajā pašā amatā, bet "krita" mērs Mārtiņš Staķis. Viņa vietā stājās tagadējais mērs Vilnis Ķirsis – ilgstošs Vaivoda pārziņā esošās nozares tiešais priekšnieks.
Tagad trumpis rokā tolaik no koalīcijas izšūpotajiem domniekiem – Vaivods esot Ķirsim pietuvinātais, ilgstoši piesegts, tādēļ mēram jāatkāpjas.
Ar ko tas beigsies, tuvākajā laikā redzēsim, bet kas tomēr ir šis tagad prožektoros izceltais pašvaldības ierēdnis, uz kura it kā turas un lūst Rīgas mēru krēslu kājas?
Izrādās, ka plašākai sabiedrībai vairāk bijis pazīstams kā sportists, vieglatlēts – vismaz laikā līdz ieraušanai ar Rīgas domi saistītos skandālos. Ar atzīstamiem rezultātiem dažādās disciplīnās startējis Latvijas mērogā, sporta meistara kandidāts augstlēkšanā. No Preiļu novada, tagad jau sen rīdzinieks. Izstudējis jurisprudenci, pirmā darba vieta – "Rīgas satiksme". "Pirmoreiz viņu redzēju raidījumā "Kas notiek Latvijā?", un uzreiz bija skaidrs, ap ko satīts konflikta mezgls. Viņš ir no Latgales, trīs bērnu tēvs, godīgs, tāds nevienam nepatīk. "Iecienītākie" ierēdņi ir divu citu veidu – vieni, kuri saprot un paraksta, un otri, pilnīgi auni, kuri paraksta visu, ko dod," intervijā "Latvijas Avīzē" pērnvasar Jāni Vaivodu raksturoja koalīcijas domnieks Māris Mičerevskis.
Ko saka tagad? "Izskanējušais mums ir liels pārsteigums. Centīgs, lojāls darbinieks. Manā ieskatā par daudz visu centās darīt pats, tajā amatā vajadzēja būt lielākam organizatoram. Neskatoties uz nevainības prezumpciju, reputācija un arī tālākā karjera viņam tagad būs ļoti ietekmēta. Kamēr lieta līdz galam nav izmeklēta, nebūtu korekti kaut ko vērtēt.
Taču man ir iespaids, ka pie mums joprojām ir pārāk liela "pelēko tiesību" zona, ja reiz kāds var iedomāties, ka ar kukuļiem un korupciju te kaut ko var panākt,"
sarunā ar "Latvijas Avīzi" izteicās domnieks, bijušais Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs.
Prieks. Skatītāji alkst redzēt jauno ēku
Pēc septiņiem gadiem, kuros nav trūkuši visdažādākā skaļuma ar ēkas renovāciju saistīti skandāli, beidzot atklāts pamatīgi pārbūvētais un atjaunotais Jaunā Rīgas teātra (JRT) vēsturiskais nams Lāčplēša ielā 25. Pārbūves projekta autores, arhitektes Zaigas Gailes, "Zaigas Gailes biroja", arhitektu biroja "Sarma&Norde" un būvnieku – pilnsabiedrības "SBSC" un daudzo apakšuzņēmēju – veikums patiešām iepriecina. Jūtama pietāte pret ēkas bagāto vēsturi, cieņa gan pret tās darbiniekiem, gan apmeklētājiem, kas izpaužas arhitektūras risinājumos, kā arī vizuāli un funkcionāli. Teju divtik palielināts nama apjoms ar sarežģītām pazemes konstrukcijām. Atjaunota JRT Lielā zāle, vēsturisko ēku papildina jauns piecstāvu nams ar divām "Black Box" zālēm, trijām mēģinājumu zālēm un citām komfortablām telpām aktieriem, izbūvēts jauns pagrabstāvs teātra dekorāciju darbnīcām un jauni šņorbēniņi...
"Desmit gados esmu piedzīvojusi nezin cik valdību un ministru maiņu, septiņas Valsts nekustamo īpašumu valdes maiņas un divas būvfirmas (pilnsabiedrība "RERE Būve1", ar ko 2019. gadā VNĪ lauza līgumu; par JRT būvniecību pēc tam to noslēdza ar pilnsabiedrību "SBSC" par 32,4 miljoniem eiro. – Red.). Galvenais ir izturēt un nemest plinti krūmos," LTV teica Z. Gaile.