Cilvēks. Sajutās kā "pēkšņi ielūzis bļitkotājs". Iesākot jaunu gadu, partijas aktīvi pievērsušās Eiropas Parlamenta vēlēšanu kampaņai. Pirmais un arī intriģējošākais posms – kandidātu atklāšana.
Briseles vilinājums Latvijas politiķiem vienmēr bijis ļoti liels – tā dēļ daudzi būtu gatavi pamest deputāta, ministra vai pat Rīgas mēra vietu, nemaz nerunājot par tiem, kas pašlaik izkrituši "no aprites", bet ļoti vēlētos atgriezties. Tāpat katrās vēlēšanās ir arī t. s. jaunās sejas, kas, no vienas puses, it kā tiek gaidītas, no otras puses, nekavējoties tiek nokritizētas – vai nu par savu politisko izvēli, vai arī par to, ka vispār atļāvušās, tēlaini sakot, zaudēt nevainību. Kā tas notiek, aizvadītajā nedēļā uz savas ādas varēja pārliecināties Reinis Pozņaks, kurš plašāk zināms kā "tviterkonvoja" organizētājs. Kopš pilna mēroga kara sākuma viņš kopā ar domubiedriem Ukrainas neatkarības aizstāvjiem piegādājis vairāk nekā 2000 Latvijas iedzīvotāju ziedotas automašīnas.
Baumas par to, ka Pozņaks varētu kandidēt EP vēlēšanās, parādījās jau pērn, ar piebildi, ka par viņu interesējas vairāki politiskie spēki. Šonedēļ Latvijas Televīzija vēstīja, ka Pozņaks būšot "Apvienotā saraksta" ("AS") pirmais numurs. Kā vēlāk varēja secināt no paša "tviterkonvoja" līdera mājieniem, tā ir patiesība. Protams, ja vien tagad nenobīsies, jo pirmā reakcija bijusi diezgan vētraina. Savu misiju Ukrainas atbalstam Pozņaks sāka tviterī, un tur viņam tagad arī nācies visvairāk taisnoties. "Nu tā. Taisnība tā ir tiktāl, ka mēs par to runājam. Man izvēles ir divas, sagaidīt konvoja dabīgo apsīkumu un palikt pie Eiropas lamāšanas tviterī vai pacīnīties par Ukrainas uzvaru citā līmenī.
Kas attiecas uz "AS", ne visā mums viedokļi sakrīt, bet par šābrīža prioritātēm esam vienisprātis. Latvijas un Eiropas drošība un atbalsts Ukrainai. Mums ir 5 gadi,"
viņš raksta. Bet, turpinot par savām sajūtām, saņemot kritiku, piebilst: "Tagad es saprotu, kā jūtas pēkšņi ielūzis bļitkotājs."
Soctīklos Reinim tiek pārmesta gan konkrētā politiskā spēka izvēle, gan tas, ka ukraiņu atbalstīšana it kā izrādījusies politiskā kapitāla vākšana. Šajā laikā viņš ir saņēmis ne mazums atzinības – Triju Zvaigžņu ordeni, Eiropas Pilsoņa balvu, kļuvis par 2022. gada "Eiropas cilvēku Latvijā". Bet EP vēlēšanās viss ir vēlētāju ziņā – kā lems, tā būs.
Izgāšanās. Likums tautai, nevis Saeimas pīpmaņiem
Ar lielām grūtībām, bet tomēr Saeimas deputātiem pēc četru gadu diskusijām ir izdevies pieņemt grozījumus Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā. No 2025. gada 1. janvāra cigaretes un citus tabakas izstrādājumus drīkstēs pirkt no 20 gadu vecuma, nevis no 18 gadiem, kā tas ir patlaban. Ja pārdevējs neievēros šo likuma pantu, tad viņam draudēs naudas sods līdz pat 700 eiro.
Naudas sodu varēs piespriest arī jauniešiem, kuri tiks pieķerti, lietojot šos veselībai kaitīgos produktus pirms likumā noteiktā vecuma.
Likumā noteikti arī ierobežojumi cigarešu un tabakas izstrādājumu reklāmām, kā arī vairākas prasības, kas skars elektroniskās cigaretes un tabakas aizstājējproduktus.
Taču deputāti, lemjot par citiem, ir pievēruši acis pret sevi. Apmēram ceturtā daļa no viņiem smēķē. Lai šo netikumu kaut daļēji varētu ierobežot, aizvadītā gada martā Saeima, izskatot pieminētā likuma grozījumus otrajā lasījumā, nolēma aizliegt smēķēt parlamenta ēkā, būtībā lemjot par Saeimas smēķētavas likvidāciju. Taču deputāts Ingmārs Līdaka ("Apvienotais saraksts"), kuram nikotīns ir tikpat kā dienišķā maize, pirms likums tika pieņemts gala lasījumā, centās pārliecināt kolēģus, ka krietnam cilvēku pulciņam palikšot rūgtums, ja smēķētavu likvidēs. Tādā gadījumā pīpmaņi dūmu varēs uzvilkt tikai uz ielas, turklāt ne tuvāk par desmit metriem no Saeimas nama. Pēc kā gan tas izskatīsies, ka tautas kalps vējā, lietū un salā salstošos pirkstos centīsies noturēt cigareti! Deputāts Gatis Liepiņš no "Jaunās Vienotības" Līdakam atgādināja, ka valsts pārvaldē smēķētavas jau sen esot likvidētas, tad kāpēc tiek pieļauts šāds izņēmums?
Saeima pieņem ļoti stingrus noteikumus, bet, kad runa ir par pašiem, par Saeimas smēķētavu, tad – nē, turpināsim to darīt tāpat, kā to darījām līdz šim, viss ir kārtībā, kolēģus kaunināja Liepiņš.
Neviens no deputātiem, kuri ir atkarīgi no cigaretes, nekāpa tribīnē, nerādīja priekšzīmi, lai paziņotu, ka pēc likuma pieņemšanas viņi centīsies tikt vaļā no šīs vājības un veselības grāvēja.