Spāniju pārņēmusi skvoteru sērga – arī vasaras māju īpašnieki, kas mājokli izmanto sezonāli, ir spiesti cīnīties ar patvaļīgiem iemītniekiem.

Kad Anglijā dzīvojošā Robinsonu ģimene kopā ar bērniem ieradās tūristu iecienītajā Ibizā Spānijā, lai savā vasarnīcā pavadītu Lieldienu brīvdienas, viņus gaidīja nepatīkams pārsteigums, jo mājā iekšā tikt nebija iespējams. Durvīm bija nomainītas atslēgas, iekšā dega gaisma. Pēc sazināšanās ar policiju izrādījās, ka nelūgtais viesis prom neies, jo viņam ar sievu un diviem bērniem milzu parādu dēļ neesot kur dzīvot. Vēlāk gan izrādījās, ka pie reizes tiek izpārdots viss, ko vien mājā var atrast, noskrūvēt un iznest.

Par šo un līdzīgām situācijām aizvien lielākā skaitā ziņo britu mediji.

Izmisumā pārdod mājas

Mājas īpašnieks Marks Robinsons, Apvienotās Karalistes prokuratūras ārvalstnieku deportācijas daļas vadītājs un pieredzējis jurists, ir šokēts, ka jau pagājis vesels mēnesis, kopš iesniegta prasība izlikt nelegālos iemītniekus, taču Spānijas tiesā tā pat nav apstrādāta. "Tad, kad policija ieradās, uz vietas bija tikai vīrietis, sieviete un divi bērni, kurus nevarēja izlikt bez tiesas ordera, jo viņi teica, ka ir ģimene un viņiem nav kur dzīvot," žēlojas Marka sieva Sofija Robinsone. "Taču zinām, ka mājā bija arī citi cilvēki, un policijai nebūtu grūti to pierādīt. Nesaprotam, kā ir iespējams tāds juridisks vakuums, ja ir runa par Spānijas skvoteriem."

Līdzīgas problēmas ir daudziem, kuri Spānijā iegādājušies īpašumus brīvdienu pavadīšanai. "Vietējie juristi ir neiedomājami dārgi, un, lai lieta tiktu izskatīta, var paiet pat divi gadi. Un, kad beidzot ir izlikšanas orderis, tā nav garantija, ka skvoteri aizies," brīdina cita cietusī, nu jau bijusī mājas īpašniece Keita Hārveja. Gan viņa, gan viņas kaimiņi īpašumus Spānijā ir pārdevuši.

Vai skvoteri ir "bomži"?

Par skvoteriem ("squatter" – angļu val., "tupētājs" – latv. val.) dēvē cilvēkus, kuri bez atļaujas ievācas neapdzīvotā īpašumā. Ne vienmēr tie ir bezpajumtnieki, tie var būt bohēmiskā dzīvesstila piekritēji, bieži vien jaunieši, jo skvotošana ir veids, kā par velti tikt pie pajumtes.

Skvoteru apsēstās mājas parasti pamatīgi cieš, tiek pārdots viss, kam vien ir kāda vērtība, jo mājā ievācas nevis viens vai divi skvototāji, bet vesels bars, turklāt "iedzīvotāji" regulāri mainās.

Piemēram, Apvienotajā Karalistē līdz pat 2012. gadam eksistēja "skvoteru tiesības", kas ļāva likumīgi ievākties neapdzīvotā īpašumā. Tagad gan skvotošana ir kļuvusi par nelegālu nodarbi, kas var beigties ar naudassodu un sešiem mēnešiem cietumā.

Savukārt Spānijā skvotošana nav nelegāla, to padarīja vieglāku 1994. gada likums, kas ļauj ievākties tukšos vai pamestos mājokļos bez īpašnieka atļaujas uz noteiktu laiku. 

Sākotnēji likums tika pieņemts, lai parūpētos par tiem, kuriem nav jumta virs galvas, taču nu to izmanto mafija, jo skvoteri, kurš ievācas neapdzīvotā mājā un pamanās tur noturēties pirmās 48 stundas, var izmest ārā tikai ar tiesas lēmumu. 

Tad nu Spānijā skvotošana kļuvusi teju par sērgu.

Desmitiem tūkstošu nelegāļu

Daži Spānijas reģioni ir spējuši samazināt skvoteru skaitu, taču tas diemžēl neattiecas uz visu valsti, kur kriminālie grupējumi negrib atteikties no vieglas peļņas.

Galvenokārt cieš tie mājokļu īpašnieki, kuri nedzīvo uz vietas. Spānijas Iekšlietu ministrija aprēķinājusi, ka 2022. gadā no janvāra līdz jūnijam oficiāli piefiksēti 10 220 skvoteri, kas ir par 5,43% mazāk nekā iepriekšējā gadā tajā pašā laikposmā.

Madride samazinājusi skvoteru skaitu par 15,4%, bet Andalūzija – par 6,26%, taču tajā pašā laikā Valensijā skvoteru skaits pieaudzis par 23%. Acīmredzot, izdzīti no viena reģiona, skvoteri netraucēti pārvācas uz citu.

Vislielākās problēmas ar skvoteriem ir Katalonijā, kur tie ieperinājušies 4341 mājā, mafijai pārņemot mājokļus, lai pēc tam tos "atdotu" likumīgajiem īpašniekiem, saprotams, pēc izpirkuma maksas saņemšanas.

Tiek ziņots, ka lielākā daļa Madridē esošo krievu bandu nodarbojas ar skvotošanas "biznesu". "Okupas", kā tos dēvē Spānijā, nomaina īpašumam atslēgas un nelegālā izīrēšana var sākties.

Cenas par šādu nelegālo mājokļu "īri" ir apmēram 200–300 EUR par istabu, 500–900 EUR par dzīvokli. Legālo mājokļu īre maksā tikai nedaudz vairāk, taču tur klāt jārēķina arī komunālie maksājumi un nodokļi, ko skvoteru gadījumā nākas segt nelaimīgajam īpašniekam.

Viegla peļņa mafijai

Lai izbēgtu no ilgām un dārgām tiesas prāvām, mājokļu īpašnieki dažkārt piedāvā nelegālajiem rezidentiem finansiālu kompensāciju, lai izvāktos no īpašuma. Pirmais piedāvājums parasti ir zems, apmēram 2000 EUR, kas tiek noraidīts. Uz vienošanos var cerēt, ja summa sasniedz 8000–10 000 EUR. 

Ja mājokļi paliek tukši un īpašnieks neķeras pie papildu drošības pasākumiem, tad jārēķinās, ka jau drīz tur iekārtosies nākamie skvoteri.

Lielās kompānijas parasti dodas uz tiesu, lai atgūtu īpašumus, taču tas nav ātrākais veids, kā situāciju risināt, jo tiesu sistēma ir pārslogota. Noziedznieki to labi zina un izmanto, lai izspiestu vairāk naudas. Spāņu prese ziņo, ka Barselonā esot gadījumi, kur kriminālajiem grupējumiem maksā pat simtos tūkstošu lielas summas par "pārvākšanos", pašiem skvoteriem saņemot nelielu procentu no tā.

Arī cīņa ar skvotošanu ir bizness

Ja tiek noalgota kāda no skvoteru izlikšanas firmām, kāda ir, piemēram, "Desokipa2", tad izlikšana var notikt dienas laikā, taču ir gadījumi, kad tas prasa pat mēnesi. Paši kompānijas darbinieki novērojuši, ka apmēram 30% skvotošanas gadījumos ir iesaistīta organizētā noziedzība, bet pārējie ir cilvēki, kuri apgalvo, ka nespēj vairs samaksāt parādus, tādēļ skvotošana esot viņu vienīgā iespēja. 

"Viņi teic, ka viņiem ir parādi un viņi nevar maksāt par mājokli, taču tā reti ir patiesība. Reiz ieradāmies un ieraudzījām [skvoterim piederošu] BMW pie mājas, citā reizē [skvoteris] bija šefpavārs, kas strādā augstas klases restorānā Alikantē," 

stāsta firmas darbinieks.

Taču ir vēl cits, ne visai legāls ceļš – izlikšana ar varu. Pagājušajā vasarā tiešsaistē nonāca video, kur grupa vīriešu, bruņojušies ar dzelzs stieņiem, devās nelūgtos viesus izlikt, kuri, neko sliktu nenojaušot, plunčājās īpašnieka baseinā. Pēc neilgas vārdu apmaiņas un dzelzs stieņu aplūkošanas joprojām slapjie viesi pazuda nezināmā virzienā.

Tepat, Eiropā.