Spānijas premjerministrs Pedro Sančess pirmdien paziņoja, ka neatkāpsies no amata, neskatoties uz izmeklēšanu, kas tika sākta par viņa sievas Begonjas Gomesas iespējamu korupciju.

"Esmu izlēmis palikt premjerministra amatā," paziņoja Sančess, solot strādāt "ar vēl lielāku sparu". "Pret mani un manu ģimeni sāktā nomelnošanas kampaņa nebeigsies," sacīja premjers, paužot apņēmību ar grūtībām tomēr tikt galā. Sančess jau iepriekš izteicies, ka pret viņa ģimeni vajāšanas kampaņu izvērsuši "mediji, kurus ir pamatīgi ietekmējuši labējie un galēji labējie".

Sančess iespēju demisionēt pieļāva pagājušajā trešdienā, kad tika sākta izmeklēšana par Gomesas iespējamu ļaunprātīgu ietekmes izmantošanu un korupciju. Premjers tobrīd paziņoja, ka viņam ir vajadzīgs laiks pārdomām un atbildi viņš došot pirmdien. "Man ir jāapstājas un jāpadomā, vai man vajadzētu turpināt vadīt valdību," tobrīd vietnē "X" paziņoja Sančess. Viņš arī atcēla visas šajās piecās dienās paredzētās oficiālās tikšanās. Opozīcija izsmējusi Sančesa lēmumu uz vairākām dienām pārtraukt aktīvu politisko darbību. 

"Valdības vadītājs nedrīkst rīkoties kā pusaudzis, kuram visi skrien pakaļ un lūdz, lai viņš neiet prom un nav dusmīgs," 

ceturtdien paziņoja opozīcijā esošās konservatīvās Tautas partijas vadītājs Alverto Nunjess Feiho.

Izmeklēšana par Sančesa sievas rīcību tika sāka pēc labējā spārna organizācijas "Manos Limpias" ("Tīras rokas") iesniegtās sūdzības. "Manos Limpias" paziņoja, ka sūdzība ir balstīta uz mediju ziņām un organizācija nevar apgalvot, ka tās ir patiesas. Šī organizācija arī iepriekš ir iesniegusi sūdzības par kreisā spārna pārstāvju darbību. Tīmekļa ziņu vietne "El Confidencial" vēstījusi, ka izmeklēšana ir saistīta ar Gomesas saitēm ar vairākām privātām kompānijām, kuras saņēmušas valsts finansējumu vai valsts pasūtījumus. Spānijas prokuratūra tomēr jau ceturtdien lūdza izbeigt izmeklēšanu pierādījumu trūkuma dēļ.

Pie Sančesa vadīto sociālistu partijas galvenās mītnes Madridē sestdien pulcējās tūkstošiem premjera atbalstītāju, kuri skandēja saukli "Pedro, paliec!". Premjers pirmdien paziņoja, ka amatā palikt viņu pārliecināja tieši sabiedrības izrādītais atbalsts. Šādu Sančesa lēmuma skaidrojumu tomēr apšauba politikas vērotāji.

"Būtu naivi uzskatīt, ka premjerministrs nezina savus plānus pirmdienai. Tam ir mazāka saistība ar vajadzību viņam padomāt un lielāka saistība ar to, lai liktu mums padomāt, kāda izskatīsies valsts bez viņa kā līdera," 

intervijā telekanālam "Euronews" pagājušajā nedēļā norādīja politiskās komunikācijas eksperts Luiss Arroijo. Sančess vada mazākuma valdību, no kuras pastāvēšana ir atkarīga katalāņu un basku separātistu, kā arī radikāli kreiso spēku balsīm. Konservatīvo opozīciju un medijus īpaši saniknojis Sančesa valdības lēmums piešķirt amnestiju simtiem katalāņu separātistu, kas pakļauti kriminālvajāšanai par viņu lomu 2017. gada Katalonijas neatkarības referendumā. Amnestijas likums parlamentā tomēr vēl nav pieņemts. Šajos sarežģītajos apstākļos Spānijai izdevies izvairīties no jaunas politiskās krīzes. Ja Sančess būtu atkāpies no amata, nav zināms, kas nāktu viņa vietā un, iespējams, tiktu izsludinātas pirmstermiņa vēlēšanas. Tas varētu vājināt Spānijas ietekmi Briselē, kur pēc jūnijā gaidāmajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām notiks sarunas par Eiropas Savienības institūciju nozīmīgāko amatu sadali, norāda izdevums "Politico".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.