Aizvadītās nedēļas nogalē hokeja sabiedrību pāršalca traģiska vēsts – Anglijas Elites hokeja līgas spēles laikā Notingemas "Panthers" 29 gadus vecajam amerikāņu hokejistam Adamam Džonsonam ar pretinieka slidu tika pārgriezts kakls.

Reklāma

Džonsons tika nogādāts Šefīldas slimnīcā, tomēr ārsti viņa dzīvību nespēja glābt. Šis notikums izsaucis plašas diskusijas arī Ziemeļamerikā, jo Džonsons savulaik 13 spēles aizvadīja Nacionālās hokeja līgas (NHL) klubā Pitsburgas "Penguins".

Zviedri un somi visiem priekšā

Starptautiskās hokeja federācijas (IIHF) noteikumi paredz, ka kakla sargi, kas būtiski samazina šādu smagu traumu risku, obligāti jāvalkā visiem jaunajiem hokejistiem līdz 18 gadu vecumam. Tālāk tā jau ir katra spēlētāja brīva izvēle. Tomēr ir izņēmumi, jo Zviedrijā un Somijā kakla sargi ir obligāti arī pieaugušo turnīros. 

Zviedrija pie šāda noteikumu punkta nonāca arī pēc traģēdijas – 1995. gada oktobrī ar slidu kakls tika pārgriezts Bengtam Okerblomam, un no nākamā gada kakla sargi bija obligāti visiem. 

Skandināvi to arī strikti uzrauga. Trešdien Zviedrijas pēc spēka otrās līgas jeb "Allsvenskan" spēlē tika pamanīts, ka kakla aizsarga nav Latvijas hokejistam Rihardam Marenim, kurš pārstāv "Nybro" komandu. Šo gadījumu izskatīs turnīra disciplinārlietu komiteja un Marenis var saņemt sodu par nepareizu inventāra lietošanu vai šajā gadījumā nelietošanu. Citviet tik stingru noteikumu nav, taču tas var mainīties. Vācijā plānota klubu sporta direktoru sanāksme, kurā spriedīs arī par drošības aspektiem. Jau minētajā Lielbritānijā, kur notika traģēdija, kakla aizsargi obligāti būs no nākamā gada sākuma.

Spēlētāju izvēle

Tikpat operatīvi rīkojusies arī viena no trim Kanādas junioru hokeja līgām – Rietumu hokeja līgā, kurā atšķirībā no Kvebekas un Ontario junioru līgām līdz šim kakla aizsargi nebija obligāti. No šodienas šis noteikums būs obligāts. Arī profesionālajā līmenī notiek diskusijas un vairākos Amerikas hokeja līgas (AHL) klubos bez kakla aizsargiem laukumā neviens vairs nedosies. NHL situācija gan ir sarežģītāka, jo klubi nevar uzspiest spēlētājiem obligātu kakla sargu lietošanu, vispirms par to jāvienojas spēlētāju arodbiedrībai NHLPA. Latvijas hokejists Teodors Bļugers, kurš savulaik bija Adama Džonsona komandas biedrs Pitsburgā un tās fārmklubā, intervijā ESPN podkāstam "The Drop" saka, ka kakla aizsargu valkājis tikai bērnībā, pēc tam ne, un līdz šim par to īsti nebija arī aizdomājies. 

"Medicīniskais nodrošinājums NHL klubos ir augstākajā līmenī, taču redzam, ka gadās traumas, kurās arī mediķi nevar palīdzēt. 

Nebrīnīšos, ja redzēšu arvien vairāk hokejistu ar kakla sargiem, taču pagaidām tas ir katra atsevišķs lēmums," saka Bļugers. Trešdien uzmanību piesaistīja Bufalo "Sabres" vadošais aizsargs Rasmuss Dalīns, kurš laukumā devās ar kakla aizsargu. Viena no iebildēm, kas dzirdama no hokejistiem, – ar kakla aizsargu spēlēt nav ērti, tas ierobežo galvas kustību un traucē. Tas tomēr ir tikai ieraduma jautājums, un savulaik bija pretinieki tam, ka hokejā obligāti jāspēlē ar aizsargķiverēm. Starp citu, vēl pavisam nesen NHL iesildīšanās laikā pirms spēlēm ķiveres nebija obligātas.

Diskutēs arī Latvijā

Arī NHL bijušas vairākas smagas kakla traumas, taču bez letālām sekām. Biežāk ciešs hokejistu seja, pavisam nesen Bostonas "Bruins" spēlētājam Jakubam Lauko ar slidu tika pārgriezta uzacs un tikai laimīgā kārtā netika skarta acs. Pērn ar slidu pamatīgi tika sagriezta Evandera Keina rokas locītava. Pēdējais smagais gadījums, kad tika sagriezts kakls, bija 2008. gadā, kad komandas biedra slida pārgrieza slovāka Ričarda Zednīka kaklu. Viņš izdzīvoja, pēc tam arī vēl spēlēja, taču NHL tā viņam bija pēdējā sezona.

Latvijas hokejā līdzīgs gadījums notika pagājušā gadsimta 80. gadu beigās, kad treniņā ar slidu tika pārgriezts kakls Rīgas "Dinamo" aizsargam Ulvim Katlapam. Tā laika komandas ārsts Jānis Kvēps pēc tam atklāja, ka Katlaps dzimis laimes krekliņā, jo tikai daži milimetri palikuši līdz miega artērijai, kuru pārgriežot diezin vai tolaik vēl 20 gadu slieksni nesasniegušais talantīgais aizsargs būtu izdzīvojis. 

Latvijas Hokeja federācijas ģenerālsekretārs Roberts Pļāvējs "Latvijas Avīzei" teic, ka arī Latvijas hokejā notiks diskusija par obligātu kakla sargu lietošanu. 

"Šobrīd Latvijā tiek ievēroti IIHF noteikumi un līdz 18 gadu vecumam hokejistiem kakla sargi ir obligāti, savukārt līdz 20 gadu vecumam tie ir rekomendējami. Tiek arī sekots līdzi, lai šie noteikumi tiktu ievēroti. Redzot, ka pēc nesenā traģiskā notikuma Anglijā hokeja sabiedrībā visā pasaulē notiek diskusijas par iespējamu obligātu kakla aizsargu lietošanu, arī mēs plānojam par šo jautājumu runāt ar spēlētājiem. Drošībai uz ledus jābūt augstākai prioritātei," saka LHF ģenerālsekretārs.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.