Kas mainījies konservēšanas paradumos un receptēs? Izmaiņas gan nav tik straujas kā apģērbu modē, un tomēr jaunumi ir. Uzzināju par jaunām piedevām gurķu marinēšanā. Vīnogu lapas padarot gurķus kraukšķīgus, savukārt burkānu laksti dod maigu un interesantu garšu. Bet, pirms enerģiski un ar iedvesmu sākam pildīt tukšās burkas, ir jāsāk ar pārskatu, kas apēsts, kas palicis burkās un saldētavā. Kādas atziņas ir iegūtas, baudot konservējumus no pērn gatavotā: ko gatavot vairāk, ko savādāk?

Reklāma

Pagājušovasar ieteicu veidot konservēšanas dienasgrāmatu, šogad to varētu turpināt un spert soli tālāk – izveidot savu konservējumu uzlīmes. Tādas, kuras raksturīgas tikai tavai mājsaimniecībai un ģimenes ēdājiem. 

Uz uzlīmes jāraksta konservu veids un nosaukums, galvenie produkti un piedevas. Neaizmirsti arī gatavošanas laiku, lai zinātu, kad gatavots, kad beigsies derīguma termiņš. Ieteicams konservus gatavot vienam gadam, lai gan tos var turēt un ēst pat divus gadus.

Dārzeņu marinēšana.

Daži ieteikumi jaunajai sezonai

Kā rīkoties, ja receptē minēta etiķa esence? 

1 ēdamkaroti etiķa esences (15 ml) var aizvietot ar 150 ml vai mazliet vairāk 9% etiķa, un šādā gadījumā no 1 l ūdens, uz kādu agrāk aprēķināja esences daudzumu, ir jānorēķina nost attiecīgais ūdens daudzums. 

Ja vecajā receptē bija paredzēts lietot 1 ēdamkaroti etiķa esences uz 1 l marinādes, tātad 150 ml galda etiķa pievieno 850 ml marinādes ūdenim īsi pirms pārliešanas dārzeņiem. 

Otra metode – agrāko laiku receptēs, kurās bija paredzēts 1 ēdamkaroti etiķa esences ieliet 1 l burkā, tās vietā lej 3 ēdamkarotes etiķa tieši pār gurķiem, tūlīt pārlej vārošo marinādi, liek virsū vāciņu un pabeidz konservēšanu.

 Lietojot vājāku etiķi – ābolu, vīna, balzametiķi, proporcijas būs citādas, to vajadzēs vairāk nekā 9% galda etiķa. 

Karstai marinādei pēc garšas jābūt mazliet stiprākai, nekā vajadzētu, jo atdziestot garša kļūs maigāka.

Kā visvieglāk noņemt etiķetes no burkām?

Ideāli, ja mājās ir trauku mazgājamā mašīna – atliek vien burkas salikt tvertnē, un lielākā daļa etiķešu pēc mazgāšanas cikla būs atdalījušās, pašas burkas – tīras un izkarsētas, tādas var tūlīt izmantot konservēšanā. Ja trauku mašīnas nav, burkas liek katlā vai lielā bļodā un aplej ar vārošu ūdeni, atmērcē pusstundu vai līdz brīdim, kad ūdens pietiekami atdzisis, lai tas būtu patīkami silts rokām. Etiķeti nokasa, lipīgās vietas ieziež ar lāsīti eļļas vai kriksīti sviesta, atstāj uz 10 minūtēm atmiekšķēties, tad uz mitras lupatiņas ņem šķipsnu dzeramās sodas un noberž līmes atlikumus. 

Starp citu, pārbaudi metodi noņemt etiķetes ar mitrajām bērnu kopšanas salvetēm, ko iepakojumos pārdod veikalos.

Ievārījums.

Arī vāki jāsagatavo

Uzskrūvējamos metāla vākus labāk izmantot tikai jaunus. Šos un arī metāla valcējamos vākus pirms lietošanas liek katliņā ar ūdeni un novāra 5 minūtes. 

 

Teorētiski atkārtotai lietošanai der vecie vāki, kuriem ir pilnīgi nebojāts iekšējais pārklājums, nav rūsas plankumu, iespiedumu un negludumu. Polietilēna vākus un gumijas blīves klipšu vākiem var sterilizēt, pēc nomazgāšanas karstā ūdenī iemērkt uz 10 minūtēm degvīnā vai spirtā.

Burku sagatavošana

Visas burkas, arī jaunas, pirms konservēšanas jāmazgā ar dzeramo sodu (2–3 tējkarotes sodas uz 1 l ūdens) vai mazgājamo līdzekli. Jāpievērš uzmanība kakliņa daļai – ja no vāciņiem palikuši rūsas plankumi, tos notīra ar dzeramo sodu un kādu abrazīvu beržamo.

Burkas.

Burkas, ko nav paredzēts pasterizēt, piemēram, ievārījumam vai sīrupam, nepieciešams izkarsēt mikroviļņu krāsnī, cepeškrāsnī – tīri izmazgātas burkas liek ar kakliņiem uz leju vai nogulda uz pannas, kas izklāta ar cepamo papīru, karsē vēl 10–25 minūtes, atkarībā no burkas izmēra (0,25–3 l). 

Senākais un vienkāršākais veids – burkas uz auduma vai koka dēlīša saliek lielā katlā tā, lai burkas nesaskartos, pielej ar ūdeni gan burkas, gan katlu, pēc uzvārīšanās turpina vārīt vēl 10 minūtes. 

Karstas burkas izlej tukšas un saliek uz karstumizturīgas virsmas līdz pildīšanai, kur tās izžūs sausas.

Saldēšana traukos

Ogas.

Saldētos produktus ērti glabāt PET kārbiņās vai maisiņos, īpaši ar aizvelkamajām sliedītēm. Jāpievērš uzmanība, lai tie būtu paredzēti tieši saldēšanai. Var mēģināt saldēt stikla traukos. Bet traukā jāatstāj brīva vieta, kur saturam izplesties. 

Veselas ogas vai sasmalcinātus zaļumus stikla traukos var uzglabāt droši. 

Saldējot ogas, ļoti noderīgi ir plakani paliktņi, uz kuriem tās vispirms sasaldē cietas un pēc tam saber traukos. Ļoti labi uzglabājas vakuuma iepakojumos saldēti produkti.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.