Vai iespējams izmantot gaismas spilgtuma regulatorus, tā sauktos dimmerus, ja lampās ir LED spuldzes? Jautā Anita Aizkrauklē.

Reklāma

Īsā atbilde – jā, tas ir iespējams, vien jāizmanto LED spuldzes, kurām uz iesaiņojuma norādīta informācija, ka tās paredzētas lietošanai kopā ar dimmeru.

Iespēja pielāgot apgaismojuma intensitāti ļauj radīt vēlamo gaisotni atbilstīgi noskaņojumam. Turklāt ir spuldzes, kurām, izmantojot dimmeru, ne tikai samazinās spilgtuma līmenis, bet arī mainās gaismas temperatūra jeb tonis.

Kā tas darbojas

Parastās LED spuldzes elektriskās sastāvdaļas paredzētas noteiktam strāvas spriegumam. Tās sagatavo strāvu tā, lai diodes spētu darboties atbilstīgi ražotāja paredzētajam.

Dimmers samazina jaudu, ar kādu spuldze izstaro gaismu. Lampa, kas nav paredzēta darbināšanai ar dimmeru, sākotnēji šķietami nereaģēs uz dimmera darbību, bet, palielinot dimmera jaudu, sāks mirgot un nodzisīs. Šādas spuldzes ātri izdegs, un tiks sabojāts arī pats dimmers.

Toties LED spuldzes, kas paredzētas šādam darbināšanas algoritmam, spilgtumu samazinās pakāpeniski, ļaujot iestatīt vēlamo apgaismojuma līmeni.

Iespēja pielāgot apgaismojuma intensitāti ļauj radīt vēlamo gaisotni atbilstīgi noskaņojumam

Vai ar dimmeru var ietaupīt elektroenerģijas patēriņu

Tiek lēsts, ka elektroenerģijas patēriņa samazinājums ir 10–15 procentu.

Cilvēka labsajūtai svarīgi izvēlēties diennakts laikam piemērotu krāsu temperatūru. Tieši gaismas krāsa ir tā, kas rada mājīgumu mitekļos vai uzmundrina darbam birojā. Līdzīgi kā dienas laikā mūs ietekmē saules gaisma – no rīta līdz pēcpusdienai saule izstaro zilganu, spilgti baltu gaismu, kas palīdz koncentrēties dienas darbiem, savukārt, dienai turpinoties, zilā spektra intensitāte saules staros samazinās, bet sarkanās un purpura krāsas intensitāte palielinās, mūs nomierinot.

Tam ir vienkāršs skaidrojums – gaismas krāsa un intensitāte var veicināt vai tieši pretēji – kavēt miega hormona melatonīna izstrādāšanu. 

Zilgana, spilgti baltā gaisma, kādu dienas pirmajā cēlienā izstaro arī saule, samazina melatonīna sintēzi, līdz ar to cilvēks kļūst možāks. Savukārt silti balta, dzeltenīga gaisma, kādu saule izstaro pēcpusdienā un vakarpusē, palielina miega hormona līmeni asinsritē.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.