Man uzdāvināja sezama eļļu. Kas vērtīgs šajā eļļā, ko labu tā dod veselībai?Jautā Ingrīda Kauguros.

Reklāma

Sezama sēklu eļļa satur vērtīgās taukskābes omega-6 un omega-9, arī oleīnskābi un linolskābi, daudz bioloģiski aktīvo vielu, kas nepieciešamas organisma veselīgai funkcionēšanai: dzelzi, cinku, magniju, kalciju un B6 vitamīnu, bet īpaši tiek izcelti antioksidanti E vitamīns un sezamīns, kas sargā organismu no brīvajiem radikāļiem, saglabājot tā jaunību un vitalitāti.

Šo eļļu iesaka lietot vielmaiņas procesu uzlabošanai, vēdera izejas noregulēšanai, aterosklerozes profilaksei un ārstēšanai, pret iekšējo asiņošanu, enerģijas atjaunošanai, arī, ja ir aizdusa, astma, pret dažādām sirdskaitēm, aknu un žultspūšļa, aizkuņģa un vairogdziedzera slimībām, noslieci uz trombu veidošanos, paaugstinātu kuņģa skābes līmeni.

Sezama auglis.

To dēvē arī par dabisko antidepresantu, kas palīdz uzlabot garīgo pašsajūtu, koncentrēšanās spējas un sniedz dzīvesprieku. 

Turklāt eļļai piemīt nomierinošs efekts, tāpēc to uzskata par ļoti piemērotu zīdaiņu masāžai.

Ar sezama eļļu iesaka skalot mutes dobumu, lai izvadītu toksīnus un nelabvēlīgus mikroorganismus, uzlabotu mutes gļotādu un zobu veselību.

Lietojot gan iekšķīgi, gan ārīgi, eļļa baro nagus un matus, spēcīgi mitrina un aizsargā ādu (pat no saules apdeguma), kā arī ieeļļo locītavas. 

Pēdējos gados, pateicoties sezama sēklās un eļļā esošajam lielajam kalcija, fosfora (kaulaudu veidošanas materiāli) un fitoestrogēnu (kontrolē kaulu atjaunošanās procesus) daudzumam, tās tiek aktīvi izmantotas osteoporozes profilaksei.

Ārīgi eļļu izmanto arī brūču, apdegumu, sasprēgājušas un raupjas ādas ātrākai sadziedēšanai.

Lietošana: iekšķīgi lieto pa 1 tējkarotei 2–3 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas.