Šogad gavēnis sākās 22. februārī un ilgs līdz Lieldienām. Vieni šajā laikā pievēršas organisma fiziskai attīrīšanai, atsakoties no produktiem, no kuriem ikdienā atteikties grūti. Citi sevis garīgai disciplinēšanai apņemas domāt tikai labas domas, noteiktu laiku veltīt lūgšanām vai meditācijai. Veselīgais miežu novārījums jeb miežūdens šajā laikā noderēs gan vieniem, gan otriem.

Kas vērtīgs miežūdenī

Mieži satur šķiedrvielas, olbaltumvielas aminoskābes, cieti, B grupas vitamīnus, magniju, dzelzi, nātriju, kalciju, kāliju, cinku, varu, mangānu, selēnu.

Tautas medicīna jau izsenis un daudzviet pasaulē miežus un miežūdeni izmanto daudzu slimību dziedināšanai. Ājurvēdā to iesaka lietot organisma attīrīšanai, gremošanas veicināšanai, vairākās Āzijas valstīs to dzer, lai karstumā atspirdzinātos, bet aukstumā sasildītos, – tad karstam miežūdenim pievieno ingveru.

Kam der miežūdens

Galvas smadzeņu veselībai, jo miežūdens ir bagāts ar cinku, kas palīdz uzlabot galvas smadzeņu darbību. Regulāri to lietojot, uzlabojas atmiņa, kognitīvās spējas, tiek kavēta Alcheimera slimības attīstība.

Gremošanas veicināšanai, jo satur nešķīstošās šķiedrvielas, kas uzlabo zarnu trakta mikrofloru, tā samazinot resnās un taisnās zarnas vēža attīstības risku. Tam piemīt arī vēdera izeju veicinoša iedarbība.

Kaulu veselības uzlabošanai, jo satur kāliju un magniju. Katru dienu dzerot miežūdeni, mazinās iekaisumi un sāpes locītavās. Turklāt tas ir labs līdzeklis rahīta profilaksei.

Sirds veselībai, jo miežūdenī esošie vitamīni nepatīk homocisteīnam, kas ir viens no sirdsslimību, insulta, aterosklerozes, trombu veidošanās, demences un Alcheimera slimības attīstības rosinātājiem.

Miežūdeni iesaka dzert sliktā holesterīna līmeņa samazināšanas profilaksei, jo tas satur ūdenī šķīstošo šķiedrvielu beta glikānu, kam piemīt spēja to samazināt.

Žultsakmeņu profilaksei, jo miežu novārījumā esošās šķiedrvielas palīdz novērst to veidošanos.

Pret urīnceļu infekcijām – gana daudz dzerot miežūdeni, tas palīdz no organisma izvadīt nevēlamās baktērijas.

Ādas veselībai, jo miežūdens izvada no organisma toksīnus un mitrina ādu. Turklāt tas satur selēnu, kas nepieciešams ādas elastības saglabāšanai. Tāpat kā miežiem, tam piemīt antioksidanta īpašības – tas palēnina grumbiņu veidošanos, tātad attālina novecošanos.

Svara samazināšanai – miežūdens ne tikai nodrošina organismu ar nepieciešamo šķidrumu, bet arī rada sāta sajūtu. Garšai var pievienot citrona vai laima sulu, un labāka efekta panākšanai to vislabāk dzert 20 minūtes pirms ēšanas. Pirmkārt, tik ļoti negribēsies ēst, otrkārt – miežūdenī esošās šķiedrvielas veicinās gremošanu.

Miežūdens. Divas, nedaudz atšķirīgas pagatavošanas receptes:

  • 20–25 g miežu ieber katliņā, pārlej ar 200 ml ūdens un atstāj uz 3–4 stundām. Tad 10 minūtes vāra. Mazliet atdzisušu izkāš. Putraimus var izmantot putras pagatavošanai, bet miežūdeni ielej pudelē. Dzer pa 2 ēdamkarotēm pirms ēšanas.
  • Traukā ieber 2 ēdamkarotes miežu, nomazgā, pārlej ar siltu ūdeni un atstāj uz vairākām stundām. Tad miežus ieliek katliņā, pārlej ar 4 glāzēm ūdens un vāra 15–20 minūtes. Ļauj mazliet padzist, izkāš un miežūdeni ielej pudelē. Dzer pa 50 g trīs reizes dienā.