Fog 11.1 °C
C. 19.09
Muntis, Verners
SEKO MUMS
Reklāma
Brauciena dalībnieki saimniecībā "Towra Angus".
Brauciena dalībnieki saimniecībā "Towra Angus".
Foto: No "Agro Tops" arhīva / Latvijas Mediji

Februāra beigās kooperatīvās sabiedrības "Latvijas liellops" pārstāvji viesojās Īrijas gaļas liellopu saimniecībās, lai iepazītos ar vaislas un nobarojamo liellopu audzētāju pieredzi. Zaļās Īrijas ganības kooperatīva biedriem lika mazliet skaudīgi nopūsties, jo īri jau februāra beigās var sākt domāt par ganību sezonas uzsākšanu, jāatzīmē gan, ka jāuzmanās no mitrāku vietu pārmērīgas izmīdīšanas. Tomēr pie lopbarības vākšanas tur var ķerties tikai maijā, jo gaisa temperatūras kāpums no februāra līdz maijam ir ļoti pakāpenisks.

Reklāma

Vaislinieku datubāze

Mūsu delegāciju uzņēma organizācija "Dúnmasc Genetics", kas ir viena no četriem liellopu bioproduktus eksportējošiem Īrijas uzņēmumiem. Kopumā vietējā Īrijas tirgū šajā nozarē darbojas astoņi uzņēmumi. "Dúnmasc Genetics" dibinātājs un vadītājs ir Stefens Dovlings, kurš mūs sīkāk iepazīstināja ar Īrijā izveidoto vaislinieku datubāzes sistēmu, ko uztur Īrijas liellopu audzēšanas federācija (ICBF) – tai pieder lielākā gaļas liellopu genomu datubāze pasaulē. 

ICBF 1998. gadā izveidoja 27 dažādu nozaru organizācijas (divas – lauksaimnieku, 19 – ciltsdarba, trīs – piena pārraudzības un trīs – ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas). Vaislinieku datubāze veidota tā, lai būtu viegli uztverama un pārskatāma visiem lietotājiem. 

Visu vaislinieku rādītāji tiek izteikti gan piecu punktu skalā, gan pārvērsti naudas izteiksmē – cik lielu finansiālo pienesumu vai zaudējumu saimniecībai dos konkrētā vaislinieka lietošana. Turklāt katram vaislas bullim atsevišķi tiek aprēķināti trīs ekonomiskie indeksi, lai vērtētu piemērotību vaislas dzīvnieku vai nobarojamo dzīvnieku ieguvei vai izmantošanai piena ganāmpulkos. 

Visiem pārraudzībā esošiem tīršķirnes dzīvniekiem tiek veikta genoma testēšana, rezultāti tiek salīdzināti ar Īrijas gaļas liellopu populācijas vidējiem rādītājiem. 

Genomu testus veic arī nobarošanas saimniecību potenciālajām vaislas telēm, lai pēc iespējas agrākā vecumā varētu paredzēt, kuras telītes turpmāk būs zīdītājgovis, bet kuras paredzētas nobarošanai, tādējādi atļaujot izvairīties no liekiem izdevumiem, uzturot nerentablu govi. 

Viena dzīvnieka genoma testēšana Īrijā maksā 8 eiro. Tik zema cena iespējama, pateicoties lielajam vērtējamo paraugu skaitam un ICBF darbam. 

Protams, genomu testi ir teicams instruments, tomēr jāatceras, ka tie parāda dzīvnieka potenciālu, kurš var kļūt par realitāti tad, ja tiek nodrošināta laba ēdināšana un turēšanas apstākļi.

Īru liellopu audzētāji telefona aplikācijā var veikt dažādu datu ierakstus, kā arī redz savas saimniecības rādītājus. Padziļinātu datu nosūtīšana zemniekiem nav obligāta, tomēr par detalizētu datu iesniegšanu ir paredzēts 80 eiro finansiāls atbalsts, lai nodrošinātu lielāku atsaucību. 

Reklāma
Reklāma

Vaislinieku bērnus sāk vērtēt jau no dzimšanas – dzemdību vieglums, dzimšanas svars un cik dzīvotspējīgs teļš. Tiek reģistrēti arī katra dzīvnieka saslimšanas gadījumi. Teļa temperamentu vērtē astoņu mēnešu vecumā. 

Jaunas teles Dokerija saimniecībā.

Govis vērtē katru gadu – to eksterjeru, pienīgumu un temperamentu. Ir izstrādāti īpaši algoritmi, ar kuru palīdzību tiek filtrēti potenciāli negodprātīgi iesniegti dati, piemēram, pilnīgi visiem ganāmpulka teļiem atzīmēts ļoti labs temperaments vai pilnīgi visas atnešanās bez palīdzības. Arī kaušanas informācija ir redzama kopējā sistēmā – ne tikai svars un vērtējums, bet arī gaļas mīkstums, sulīgums un garša (šis ir jaunums un sākts pavisam nesen). 

Redzētais un dzirdētais mūs visus ļoti ieinteresēja, tāpēc uzaicinājām Stefenu Dovlingu apmeklēt Latviju, lai dalītos ar īru pieredzi plašākai auditorijai.

Krustojumu izmantošana gaļas ražošanai

"Dúnmasc Genetics" gaļas liellopu speciālists Šīns Krammijs (Sean Crummy) iepazīstināja ar Īrijas pieredzi krustojumu izmantošanā kvalitatīvas liellopu gaļas ražošanai.

Īrijas vidējās saimniecības lielums ir 17 zīdītājgovis, parasti saimniekam ir kāds cits pamatdarbs, tomēr ir arī lieli nozarē strādājoši uzņēmumi ar algotiem darbiniekiem. 

Visām kautuvēm ir vienots princips par cenu sadalījumu pēc muskuļu un tauku klasēm, bet cenas par bāzes kvalitāti var atšķirties. Tāpat kā citās ES dalībvalstīs, Īrijā ir pieņemts izmantot EUROP liemeņu klasifikācijas sistēmu. 

Bāzes cena ir R muskuļu klasei un R2+ līdz 4 – tauku klasei. Šobrīd tā ir 5,20 eiro par kautsvara kg. Pirmās tauku klases cena tabulā pat nav iekļauta, tāpat liels cenas samazinājums ir par piekto tauku klasi. Tīršķirnes Limuzinas šķirnes dzīvniekiem ļoti sarežģīti nodrošināt nepieciešamo tauku klasi, tāpēc populāri ir tos krustot ar Šarolē šķirnes buļļiem, tā iegūstot gan muskuļus, gan minimāli nepieciešamos taukus, kā arī labu liemeņa svaru. 

Šīns gan atzīmēja, ka Īrijā ir daudz ļoti labu terminālo vaislas buļļu (kuru pēcnācēji ir paredzēti nobarošanai), bet cītīgāk jāstrādā pie vaislas dzīvnieku selekcijas izkopšanas, nepazaudējot vēlamās mātes īpašības. 

Reklāma
Reklāma

Ja saimniecība pārdod bullīšus vai kastrātus tālākai nobarošanai, tad atšķir apmēram 8 mēnešu vecumā ar dzīvsvaru ap 330–350 kg, par to saņemot ap 1100 eiro. 

Daļai saimnieku ir ilgstoša sadarbība ar kādu no nobarošanas saimniecībām, bet pārējie atšķirtos teļus pārdod izsolēs. 

Neatragotus dzīvniekus izsolēs pārdot nedrīkst. Pamatā gaļas marmorējumu kautuvēs nevērtē, bet ir atsevišķi uzņēmumi, kuri šādus liemeņus iepērk, piemaksājot 18% pie cenas. Intramuskulārie tauki labāk izgulsnējas telēm un vēršiem nekā buļļiem. Pastāv arī izveidoti īpaši zīmoli Herefordas, Angus un Šorthornas šķirnes dzīvnieku gaļai. Īrijā jau vairākus gadus darbojas stingrs antibiotiku lietošanas protokols, un Šīns uzskata, ka kopš tā ieviešanas samazinājusies dzīvnieku saslimstība.

Kopumā apmeklējām septiņas dažādu lielumu un specializācijas saimniecības. Īrijā lielākoties pieņemts, ka saimniecība specializējas noteiktam audzēšanas posmam. Zīdītājgovju audzētāji savus teļus pārdod vai nu ar izsoļu starpniecību, vai konkrētam zināmam pircējam. Toties nobarošanas saimniecības zīdītājgovis netur un teļus iepērk. Retāk atrodamas tādas saimniecības, kas teļus iegūst no savām zīdītājgovīm un nobaro līdz kaušanai.

Mērķtiecīga krustošana un precīza ēdināšana

Dereks un Mērija Dīni apsaimnieko 60 ha lauksaimniecībā izmantojamas zemes (LIZ), tur 90 krustojuma zīdītājgovis un papildus iepērk buļļus nobarošanai, ko tur līdz 16 mēnešu vecumam. Šajā vecumā realizēto dzīvnieku liemeņu svars ir 420–450 kg, un vērtējums pārsvarā U2+. Vidēji gadā viņi nobaro 200 buļļu un 50 teles. Rezultāti nebija tikai tukši vārdi, saimnieks ar lepnumu parādīja veselu kaudzīti ar kautuves atskaitēm.

Nobarojamais Herefordas bullis.

 

Saimniecībā pamatā strādā tikai abi laulātie, taču ir cerība, ka vēlāk to varētu pārņemt dēls, kurš nepieciešamības gadījumā palīdz saimniecības darbos. Nobarošanas rezultātu pamatā ir mērķtiecīgas krustošanas sniegtais efekts un precīzi piemērotas barības devas. Lielā daļa viņu zīdītājgovju ir 1. paaudzes Holšteinas un Limuzinas šķirņu krustojumi, ko pēc tam lecina ar Šarolē bulli.

Dereka Dīna saimniecībā nobarotie buļļi.

Ne mazāk svarīgs ir valsts klimats – ganības netiek izmantotas tikai no novembra līdz februāra vidum, toties vidējā temperatūra ziemā nemēdz būt zemāka par -3 C°. Jau februāra beigās zāle bija zaļa, un daudzās saimniecībās ganāmpulki jau bija ganībās.

Audzē tīršķirni un veiksmīgi pārdod buļļus

Džims Dokerijs saimniekošanu "Towra Angus" sāka 1996. gadā ar 8 ha zemes un vienu tīršķirnes Angusa govi. Šobrīd ir 23 tīršķirnes govis, no kurām iegūtos vaislai izmantojamos buļļus pārdod apkārtējām piena lopkopības saimniecībām. 

Dokerija fermā govis tur uz redeļu grīdas ar gumijas slāni.

Ar realizācijas iespējām ir apmierināts un teic, ka viņa dzīvniekiem papildu reklāma nav vajadzīga. Saimniecībā audzē īru Angusa tipu, kas ir neliela auguma, ar garāku apmatojumu, bet straujiem augšanas rādītājiem un izteiktu ķermeņa dziļumu.

Reklāma
Reklāma

Ir arī daži Šorthornas šķirnes dzīvnieki. Atnešanos plāno no septembra, pēdējie teļi dzimst janvārī. Izmanto gan mākslīgo apsēklošanu, gan dabīgo lecināšanu. Saimniekam ir vesela siena ar liellopu izstāžu godalgu lentēm, tiesa, īriem tās notiek ļoti bieži un dažādos reģionālos mērogos. Vietējie, uzzinot, ka Latvijā nav tādas liellopu izstāžu un šovu kultūras, neticībā purināja galvu un šķita esam gaužām pārsteigti.

Pērk dzīvniekus nobarošanai

Ričarda Bērnsa nobarošanas saimniecība Īrijas mērogiem ir liela. Viņi apsaimnieko 700 ha LIZ un 1000 dzīvnieku, ko iegādājas 7–10 mēnešus vecus. Iepērk gan bullīšus, gan kastrātus, bet, ja nepieciešams, veic ķirurģisko kastrāciju uz vietas saimniecībā. Ļoti rūpīgi izvērtē novietnes, no kurām iepērk dzīvniekus. Ja nobarošanas procesā teļiem parādās vairākas novirzes no normas, turpmāko sadarbību ar audzētāju pārtrauc.

Ričarda Bērnsa fermā nobarotie buļļi.

Pēc savākšanas teļus atpūtina trīs dienas, tad vakcinē, jo saimnieks atzinis, ka lielā pārvietošanas stresa ietekmē pirmajās divās dienās lietotās vakcīnas ir mazāk efektīvas. Pēc karantīnas pārvieto uz fermu, kur barošana tiek organizēta vairākos posmos ar atšķirīgām barības devām. Dzīvniekus nobarošanas laikā lieki nepārvieto un nesver, lai izvairītos no stresa. 

Par ļoti svarīgu faktoru uzskata precīzu un nemainīgu ēdināšanu katru dienu vienā un tajā pašā laikā, kā arī saimnieks augstu vērtē atbildīgus darbiniekus, kuri prot apieties ar dzīvniekiem. Kastrātus nobaro līdz 24 mēnešu vecumam, kad tiem ir 600–700 kg dzīvsvars un virs 400 kg kautsvars. Buļļus nobaro līdz 16 mēnešu vecumam, sasniedzot tādus pašus rezultātus.

Ričards uzsvēra, ka ir iemācījies novērtēt sadarbību ar stabiliem partneriem, nemeklējot katru nedēļu par pāris centiem labāku piedāvājumu. Strādā ar vienu kautuvi, kam nodrošina vienmērīgu plūsmu visu gadu, piegādājot liellopus katru nedēļu. Teļus arī cenšas iepirkt regulāri, tomēr izvairās no teļu pirkšanas augstu cenu periodā. Saimnieks teic, ka ir jāvērtē savas sekmes un jāmācās no kļūdām, jo vissliktākais būtu nekad neko nemainīt savā darbībā.

15 mēnešu vecam Herefordas bullim muguras platums iespaidīgs.

Saimniecība audzē kviešus, miežus un cukurbietes, paši sagatavo zāles skābbarību. Barības izmaksas vienam dzīvniekam ir 5 eiro dienā. Barībai vienmēr pievieno mikotoksīnu ķērājus. Par sekmīgas nobarošanas stūrakmeņiem saimnieks uzskata trīs faktorus: nobarošanas procesa organizēšanu (vienīgais, kas atkarīgs no paša saimnieka); teļu iepirkšanas cenu; liemeņa realizēšanas cenu.

Dzīvniekus audzē vaislai

"Appleby" ģimenes saimniecība darbojas jau 120 gadu. Apsaimnieko 42,5 ha LIZ, audzē vaislai Angusa un tolus Herefordas šķirnes dzīvniekus. Saimnieks mūs sagaidīja ar diviem izskatīgiem vaislas jaunbuļļiem, kurus gandrīz katrs brauciena dalībnieks gribēja vest uz savām mājām. Pamatganāmpulku veido 40 zīdītājgovis.

Reklāma
Reklāma

Par svarīgāko selekcijas mērķi izvirza pazīmju kopumu, kas ietver: šauru galvu, spēcīgas kājas un garu, biezu apmatojumu, kas nodrošina dabīgo aizsardzību ziemā (arī Angusa dzīvniekiem, kas mums bija nedaudz nepierasti), kā arī agru pirmo atnešanos 19 mēnešu vecumā.

Zālāji tiek intensīvi izmantoti, regulāri mēsloti un atjaunoti. Sagatavotajā skābbarībā ir vismaz 15% proteīna. Izmanto gan mākslīgo apsēklošanu, gan dabīgo lecināšanu, gan embriju transplantēšanu. Vaislai nepārdod aptuveni tikai 3% no dzimušajiem teļiem.

Brāķē tikai ārkārtas gadījumā

"Collins" saimniecību apsaimnieko brālis un divas māsas. Visi jau ir cienījamā vecumā, bet joprojām aprūpē 20 tīršķirnes Herefordas un vismaz tikpat Holšteinas melnraibās un Džersejas govis. Zīdītājgovis ir liela auguma, vairākas sasniegušas pat 17 gadu vecumu. Iegūtos HE jaunbuļļus realizē apkaimes piena govju fermām.

Katra govs tiek uztverta kā personība, un brāķēšana notiek tikai ārkārtas nepieciešamības gadījumā, tāpēc šo saimniecību nevarētu vērtēt kā uz biznesu orientētu, bet darbošanos savam priekam un esošo govju labsajūtai.

Selekcionē tolus muskuļotus dzīvniekus

"Corrigan" ir saimniecība ar 90 teicamām Limuzinas šķirnes zīdītājgovīm, ko apsaimnieko laulātie ar znota atbalstu. Lopbarību sagatavo 80 ha LIZ, izmantojot ārpakalpojumus. Saimniecība izkopta 25 gadu garumā, pēdējos astoņus gadus pievēršoties tolu dzīvnieku selekcijai ar ļoti labi muskuļotu ķermeni.

Pārsvarā izmanto mākslīgo apsēklošanu – izcilas ragainas govis sēklojot ar tolu bulli, bet ir arī no Luksemburgas ievests vaislas bullis. Katru gadu iegūst arī 10–15 embriju teļus.

Saimnieki pievērš uzmanību arī dubultmuskuļa gēna variācijām. Lielai daļai viņu saimniecības dzīvnieku ir miostatīna F94L mutācija, kas atšķirībā no citiem variantiem nav saistīts ar apgrūtinātām dzemdībām un pazeminātu auglību, toties veicina dzīvnieku muskuļu attīstību. No šīs saimniecības importēta sperma pieejama arī Latvijā kooperatīva biedra Viļņa Štenceļa saimniecībā.

Dēli turpina tēva iesākto

Pēc saimnieka nāves "McKiernan" ģimenes saimniecībā patlaban darbojas divi dēli, mēģinot saimniekošanu apvienot ar pamatdarbu. Varēja redzēt, ka agrāk procesiem bijusi atšķirīga pieeja, tad saimniecībā tika izaudzēti ļoti augstas kvalitātes Angusa šķirnes vaislinieki.

Joprojām tiek apsaimniekoti 20 ha īpašumā esošas un 16 ha nomas zemes ar 40 tīršķirnes un 20 krustojumu dzīvniekiem. Zīdītājgovis pieskaitāmas senajai Īrijas Angusa ģenētikas līnijai ar tipiski neliela auguma govi, bet ātraudzīgiem teļiem.

Visās saimniecībās mūs uzņēma ļoti laipni un viesmīlīgi, allaž pacienājot un veltot laiku garākām saviesīgām sarunām. Brauciens bija ļoti nozīmīgs arī kooperatīva biedru kolektīva saliedēšanai un vīzijas par kopīgu nākotni veidošanai. 

Par četru dienu ceļojuma organizēšanu varam pateikties kooperatīva biedram Vilnim Štencelim, kurš mūs iepazīstināja gan ar saviem sadarbības partneriem, gan gādāja, lai varam baudīt Īrijas ziedošo pavasari un, skatot ārzemju saimniecības, gūt jaunas atziņas un ierosmi tālākai darbībai.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
SAIMNIEKS UZŅĒMĒJS
Reklāma