Latvijā aizvien vairāk ir gotiņu ar vairāk nekā 100 000 kilogramu lielu mūža izslaukumu, ziņo Lauksaimniecības datu centrs (LDC). Eksperti paredz, ka šī tendence saglabāsies arī turpmāk.

Reklāma

Patlaban ganāmpulkos pavisam 51 govs mūža izslaukums pārsniedz 100 tonnu piena (pēc stāvokļa uz šā gada 18. aprīli). Pirms trīs gadiem šādu gotiņu bija tikai 24. LDC ziņo arī mazāk priecīgu vēsti – mazinās vidējais laktāciju daudzums. 2018. gada aprīlī šis rādītājs bija 4,1, divus gadus vēlāk – 3,6, bet šā gada aprīlī vairs tikai 3,1 laktācija. 

Vislielākais mūža izslaukums ir 2010. gadā dzimušajai Purnovei Bebru pagasta ZS "Vecsiljāņi" saimnieka Jura Sprukuļa ganāmpulkā. Purnove pēdējā laktācijā devusi aptuveni 137 000 kg lielu izslaukumu un par 9000 kg apsteidz Cielavu no Valtam Grasbergam piederošā ganāmpulka Bērzaines pagastā.

Juris Sprukulis.

ZS "Vecsiljāņi" saimnieks Juris Sprukulis: "Purnove ir viena no labākajām govīm mūsu ganāmpulkā. "Vecsiljāņos" daudz strādājam, lai izkoptu augstražīgu un veselu ganāmpulku. Saimniecības veterinārārste un lopkopības vadītāja Iveta vienmēr ir attiekusies pret saimniecības ganāmpulku ar īpašu vērību. Purnove vienmēr ir bijusi ar labu veselību, un tas arī ir viens no svarīgākajiem rādītājiem ilgmūžīgas govs dzīvē. Esam daudz strādājuši pie labturības un uzlabojuši govju ēdināšanas standartus. Purnove šā gada 12. maijā atzīmēs 13. gadskārtu. Saimniecībai viņa atnesusi deviņus teliņus un patlaban gaida desmito. Mūsu uzstādītais mērķis ir visa ganāmpulka ilgmūžība un augsta piena kvalitāte."

Divdesmit mūža ražīgāko gotiņu topā redzam vienu Holšteinas sarkanraibās šķirnes gotiņu (Nutella ZS "Zilūži" ganāmpulkā) un vienu Latvijas brūnās šķirnes gotiņu (Brūklene Sarkaņu pagasta ZS "Kauperi" ganāmpulkā). Pārējās ir Holšteinas melnraibās šķirnes govis. Latvijas Šķirnes dzīvnieku audzētāju savienības ciltsdarba speciālists Māris Līdaks teic, ka šī tendence ir likumsakarīga – Holšteinas melnraibās šķirnes govis dod iespējami lielāku piena daudzumu, nerēķinoties ar savu veselību.

Lielākajai daļai topā iekļauto ganāmpulku ciltsdarba pakalpojumus sniedz biedrība "Latvijas Holšteinas šķirnes lopu audzētāju asociācija". Ciltsdarba speciālists Emīls Censonis teic, ka topā redzamie rezultāti atspoguļo kopējo ģenētikas virzienu, kurā patlaban uzsvaru liek ne tikai uz dzīvnieka produktivitāti, bet arī uz dzīvnieka produktīvo mūžu. 

"Daudzas saimniecības patlaban veic genoma analīzes, kas tām ļauj veikt labāko dzīvnieku izlasi jau ļoti agrā vecumā, ļaujot progresēt daudz straujāk. Tomēr laba ģenētika nenosaka visu. Liela nozīme ir ārējās vides faktoriem, ar kuriem saskaras dzīvnieks. Saimniecībā ir jābūt ļoti labam menedžmentam, dzīvnieki ir jānodrošina ar augstas kvalitātes sabalansētu barību, tīru un svaigu dzeramo ūdeni, kā arī jācenšas uzturēt klimatu," saka E. Censonis.

Gan viņš, gan arī citi eksperti paredz, ka nākotnē redzēsim aizvien vairāk slaucamo govju, kas sava mūža laikā ir saražojušas vairāk nekā 100 000 kg piena. "Latvijas Holšteinas šķirnes lopu audzētāju asociācija ir lepna, ka mūsu biedru saimniecībām ir izdevies sasniegt gan augstus produktivitātes rādītājus, gan arī ilgu produktīvo mūža ilgumu," piebilst E. Censonis.

LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja Silvija Dreijere uzsver – gotiņu produktīvā ilgmūžība ir svarīga arī Zaļā kursa kontekstā – SEG emisiju mazināšanā.

Pērn Latvijas mūža ražīgākā gotiņa bija Rika Viesītes pagasta saimnieces Ivetas Tīrumnieces ZS "Kalna Dambrāni" ganāmpulkā.

Iveta Tīrumniece.

Šajā pavasarī četras šā ganāmpulka gotiņas atrodas 8., 9., 10. un 12. vietā. Vēl topā iekļautas arī trīs Ances pagasta Kuģenieku ģimenei piederošās ZS "Jāņlejas" ganāmpulka govis. "Ikdienā darbojoties, neesam izvirzījuši mērķi tiekties pēc rekordiem. Vienkārši rūpīgi un precīzi izpildām ikdienas darbu, rūpējamies par gotiņu labturību," teic saimniece Antra Kuģeniece.

Ražīgākās slaucamās govis.