Kādus darbus var veikt mežā, ja tas vēl nav ierakstīts zemesgrāmatā? Jautā Veneranda F.

Meža likuma 12. panta 2. daļas 3. punktā noteikts – lai apsaimniekotu mežu, meža īpašuma tiesības jānostiprina zemesgrāmatā, skaidro Valsts meža dienesta (VMD) mežsaimniecības daļas vadītājs Normunds Knēts. VMD bez zemesgrāmatas izsniedz apliecinājumus tikai koku ciršanai sanitārajās cirtēs. 

Tādējādi meža īpašniekam ir iespēja izcirst mizgraužu vai vēja bojātus kokus arī bez īpašuma tiesību nostiprināšanas zemesgrāmatā.

Vēl iespējama koku ciršana, pirms tam iesniedzot VMD paziņojumu par iecerēto. 

Šādu iespēju var izmantot Meža likuma 12. panta 1. daļas 3. punktā minētajā gadījumā, proti, ja mežaudzes šķērslaukums ir lielāks par kritisko šķērslaukumu, sauso un vēja gāzto koku ciršanai, saglabājot normatīvajos aktos par koku ciršanu un dabas aizsardzību noteiktos sausos un kritušos kokus. 

Katru gadu pirms šādu koku ciršanas, bet ne biežāk kā reizi gadā meža īpašnieka vai tiesiskā valdītāja pienākums ir paziņot Valsts meža dienestam par koku ciršanu. 

Arī šajā gadījumā zemesgrāmata nav nepieciešama, jo meža īpašnieks pats uzņemas atbildību par koku ciršanu un tiesībām rīkoties ar iegūtajiem kokmateriāliem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.