Vasaras rapšu attīstība jūnijā bija atšķirīga, vērtējot vairākus sējumus, bet vienlīdz strauja, pateicoties pietiekami mitrai augsnei.
Ziedpumpuri, kā jau vasaras rapsim parasti novērots, attīstījās teju drīz pēc sadīgšanas. To nenokavēja krustziežu spīduļa vabolītes, tādēļ jūnija pirmajā dekādē tās jau bija sastopamas vairākos vasaras rapšu sējumos. Vēlāk sētos un sliktāk attīstījušos sējumos spīduļiem arī jūlijā pietiks ziedkopu, kurās baroties un vairoties.
Arī krustziežu smecernieki un otrās paaudzes krustziežu pāksteņu pangodiņi izmantos otru piedāvāto iespēju pēc ziemas rapšiem. Pangodiņu mātīte, kamēr rapšu pāksteņi ir tikko aizmetušies un mīksti, spēj iedēt olas arī iepriekš netraumētās, veselās pākstīs, negaidot spēcīgāku kukaiņu vai ārējo apstākļu palīdzību. Jāatceras, ka pangodiņiem par dzīvesvietu noder gan citi krustziežu dzimtas kultūraugi, gan plašais krustziežu dzimtas nezāļu klāsts – nosacījums ir pākstu veidošanās pēc noziedēšanas.
Jūlijā briedīs gan ziemas, gan vasaras rapšu sēklas, bet, kamēr augi nebūs nokaltuši, tos par dzīvesvietu izvēlēsies ar pelēku apsarmi klātās kāpostu laputis. Tās parasti nesavairojas būtiskos apjomos, tādēļ atstājamas kā barība dabīgajiem ienaidniekiem, piemēram, mārītēm, arī pārvietoties ar traktoru un miglotāju pa rapšu sējumu nebūtu sevišķi prātīgi.
Rapšu sējumus par labu dzīvesvietu mēdz atzīt arī kāpostu cekulkožu un balteņu tauriņi. Novērojami gan pelēcīgie šaudīgie cekulkožu pieaugušie tauriņi, gan oliņas, gan kāpuri, kas barosies lapu apakšpusē, gan vēlāk kūniņas. Kāpostu stādījumu laikam visām cekulkodēm un balteņiem nepietiek, tādēļ daba piedāvā rapšus kā alternatīvu izdzīvošanai.
Baltās puves izplatība ziemas rapšu sējumos šogad nevienam nebūtu pārsteigums. Biežo lietavu dēļ slimību ierobežojošo fungicīdu smidzinājums ne visur bija iespējams vēlamajā laikā.
Par mitruma trūkumu nevarēja sūdzēties arī krustziežu sausplankumainība, kurai kā visām sēņu ierosinātām slimībām attīstībai nepieciešams mitrums. Uz lapām slimības pazīmes attīstījās jūnijā – rapšu mūžīgās ziedēšanas laikā – un bagātīgi lapotajiem augiem attīstības problēmas nesagādāja. Toties, ja slimība turpinās attīstību uz pākstīm sēklu veidošanās laikā (AS 75–79), tad ražas nobriešana būs apgrūtināta.
Lauka pupu sējumi, maijā pārdzīvojuši tauriņziežu smecernieku vaboļu barošanos, jūnija vidū iepazinušies ar pupu sēklgrauža vabolēm, jūlijā nodrošinās pākstis, uz kurām sēklgrauža vaboles turpinās dēt olas, un gumiņus, ar kuriem turpinās baroties smecernieku kāpuri. Ārējo apstākļu ietekmē daļa olu aizies bojā, bet, kā jau katru gadu, pietiks arī kāpuru veiksminieku, kas iekļūs pāksts iekšienē un barosies ar pupu graudiem, tos neatgriezeniski sabojājot.
Zirņu tinēja tauriņi, neraugoties uz vēso un lietaino laiku, feromonu lamatās ielidoja jau jūnija sākumā. Jūlijā turpināsies to attīstība sējumos – ja kāpuru sabojāto graudu būs pārāk daudz, tad zirņu kūlums būs derīgs vien lopbarībai. Pākstis zirņiem veidojas pakāpeniski. To, šķiet, saprot arī kaitēkļi, tāpēc tinēji turpina lidot un dēt olas uz pākstīm arī jūlijā. Sadētās oliņas iespējams ierobežot ar trihogrammām, bet atbilstoša insekticīda lietošana ierobežos pieaugušo tauriņu izplatību.
Gan zirņu, gan pupu sējumos iespējama laputu savairošanās. Zirņos šie kaitēkļi parasti novērojami retāk, bet pupu laputu pirmās nelielās kolonijas veidojās jau jūnija sākumā it kā attīstībai nelabvēlīgajos laikapstākļos. Laputis, sūcot augu sulu, deformē stublāju, novājina pākstu augšanu, pie reizes radot piemērotu vidi slimību attīstībai.
Palielinoties zirņu sējumu platībām, jārēķinās, ka tajos biežāk būs iespējama pelēkās un baltās puves, zirņu iedegu, zirņu miltrasas un zirņu rūsas attīstība.
Savukārt pupu sējumos nekur nepazudīs pupu koncentriskās plankumainības un pupu brūnplankumainības infekcijas. Brūnplankumainība atsevišķos sējumos izplatījās jau jūnija sākumā, bet šomēnes iespējama arī pupu rūsas pirmo pazīmju attīstība uz lapām.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV dārza darbu kalendāra vēstkopai šeit.
Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem LASI.LV atlasītus rakstus par dārza, dabas, recepšu tematiku.
Ko tu saņemsi:
🌱 Noderīgus padomus par dārza un mājas kopšanu, aktuālo dārza darbu kalendāru
🍏 Sezonālas un veselīgas receptes
🐾 Ieteikumus par mājdzīvnieku aprūpi
🌿 Stāstus par Latvijas dabu un vidi
⚖️ Praktisku informāciju par tiesībām un ikdienas jautājumiem