Šogad apdrošināšanas polišu iegādes daļējai segšanai lauksaimniecībā pieejams finansējums 15,7 miljonu eiro apmērā, informēja Zemkopības ministrijā (ZM).

Vienlaikus otrdien, 27. februārī valdībā apstiprinātie grozījumi kārtībā par valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanu dzīvnieku, sējumu un stādījumu apdrošināšanai 2023. -2027. gada plānošanas periodā paredz, ka 

iesniegumi par daļēju apdrošināšanas polišu segšanu tiks pieņemti līdz 1. jūlijam.

Lauksaimnieki varēs uz apdrošināšanas atbalstu pieteikt gan 2023. gadā iegādātās ziemāju sējumu polises, gan 2024. gada pavasarī un vasaras sākumā iegādātās vasarāju sējumu polises, kā arī polises par lauksaimniecības dzīvniekiem.

Tā kā kārta plānota ilgāka par vienu mēnesi, ZM norāda, ka ir precizēti atbalsta piešķiršanas un izmaksas nosacījumi, tādējādi visiem lauksaimniekiem nodrošinot vienādu atbalsta apmēru. 

Katrs atbalsta pretendents viena mēneša laikā pēc iesnieguma iesniegšanas saņems 80% no aprēķinātās atbalsta summas, 

savukārt atlikušo atbalsta summu izmaksās pēc iesniegumu iesniegšanas kārtas beigām, kad būs zināms finansējuma atlikums.

Ja atlikušais finansējums nebūs pietiekams, pretendentiem izmaksājamo atbalsta summu samazinās, visiem pretendentiem piemērojot proporcionāli vienādu atbalsta samazinājumu, skaidro ministrijā.

Ņemot vērā neparedzētu laikapstākļu iespējamo nelabvēlīgo ietekmi un lauksaimniecības dzīvnieku slimību risku, ZM aicina saimniekus savlaikus, vēl pirms šāgada aktīvo lauksaimniecības darbu sākuma, apdrošināt dzīvniekus un platības.

Tāpat ministrijā norāda, ka ZM ir sākusi sarunas ar lauksaimniekiem par riska fonda veidošanu tajos lauksaimniecības sektoros, kuros nav pieejama apdrošināšana. Tomēr, kā norāda ZM, riska fondu neveidos ministrija, jo gan iniciatīva, gan arī riska fonda veidošana jāuzņemas pašiem lauksaimniekiem, un pašiem lauksaimniekiem arī ir jāvienojas par riska fonda iemaksām, principiem, darbību un pārvaldību.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos "Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtība dzīvnieku, sējumu un stādījumu apdrošināšanai 2023. -2027. gada plānošanas periodā" stjass spēkā nākamajā dienā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.