Fog 11 °C
C. 19.09
Muntis, Verners
SEKO MUMS
Reklāma
Stādi gatavi pārdošanai.
Stādi gatavi pārdošanai.
Foto: No "Agro Tops" arhīva / Latvijas Mediji

Stādu audzētāji sezonas sākumā norāda uz lielo nenoteiktību un cilvēku pirktspējas kritumu, vienlaikus saglabājot optimismu un uzsverot, ka nekad valdībai nav prasītas kompensācijas par zaudējumiem no saimnieciskās darbības.

Reklāma

"Pandēmijas laikā, īpaši 2020. gadā, stādaudzēšanas nozarē notika strauja izaugsme, cilvēki vēlējās sakārtot vidi sev apkārt, bet uzņēmumi varēja plānot un rēķināt. Patlaban ir atsitiens atpakaļ. Pērn nozarei ļoti sāpīgs bija piegāžu ķēžu pārrāvums attiecībā uz podiņiem, minerālmēsliem un kūdru. Šāgada marta beigās audzētāji vēl darbojās ļoti lielā nenoteiktībā. Cenas vai nu stāv uz vietas, vai kāpjas. Ir slikti, ja cenas stāv uz vietas, jo ir inflācija. Ja cenas kāpjas, ir bažas, vai stādus varēs pārdot. 

Stādu audzētāji, ceļot apgrozījumu, cenšas noturēt naudas ienākumus. Ir izteikti vairāk aktivitāšu sociālajos tīklos, mārketinga aktivitāšu, padomu ražošanā, e-veikalu. 

Tas nav skaidrojams vien ar pavasara tuvošanos vai interneta iemaņu apguvi. Dažas pazīmes liecina par lielo nenoteiktību, vai izdosies iecerēto pārdot. Stādu audzētājiem nav vairs eiforijas, atslābuma, visi darbojas, cenšas," tendences nozarē raksturo Stādu audzētāju biedrības valdes priekšsēdētājs Andrejs Vītoliņš. Viņš piebilst, ka patlaban dekoratīvo stādu nozari glābj apzaļumošanas bizness. 

"Pērn gada otrajā pusē ļoti būtiski kritās pārdošanas daudzumi, tostarp ziemcietēm – 2–3 reizes. Lielie dižstādi nebija nopērkami, to cena divkāršojās," tā A. Vītoliņš.

Vienā tirgū ar Poliju

"Mēs nevaram ielikt cenā inflācijas procentu un arī saprotam, ka ir jākonkurē ar Polijas stādu audzētāju, kura valstī ir mazāks PVN, cita nodokļu sistēma un arī citi dabas apstākļi," atzīst pieredzējušais stādu audzētājs Pēteris Heimanis. Viņa ZS "Gulbji" darbojas Pūrē, kur Heimaņu ģimene lolo 15 ha lielu kokaudzētavu un 2 ha lielu kolekcijas dārzu. 

P. Heimanis vērš uzmanību uz likumā noteikto darbaspēka izmaksu kāpumu (minimālās algas celšana līdz 620 eiro), atsevišķu podoto stādu sadārdzinājumu saistībā ar kūdras sadārdzinājumu, kā arī cilvēku pirktspējas mazināšanos. 

Stādiem noteikti jābūt ar augu pasi.

"Stādi nav pirmās nepieciešamības produkts, tomēr esam optimisti. Daudz darbojamies ar reklāmu. 

Ir jāmainās līdzi laikam. Ar to es domāju šķirnes, kultūras, cilvēku paradumus un pieprasījumu. Rēķināmies, ka šajā sezonā mazāka nekā agrāk būs peļņa un vērtējam iespējas saimniecībā ieviest robotizētus risinājumus," tā P. Heimanis. 

Viņš aicina pircējus nebaidīties stādīt kailsakņus, kas ir gan ekonomiski izdevīgāk salīdzinājumā ar podotajiem stādiem, gan vieglāk pārvadājami, gan arī neietekmē augļu koku kvalitāti, ja vien stāds nav saplaucis. Uz jautājumu par jaunās sezonas stādu cenām, viņš atbild, ka sadārdzinājums līdz 10% ir atsevišķām stādu pozīcijām. 

Reklāma
Reklāma

Piebildīsim, ka pēc Stādu audzētāju biedrības aplēsēm Latvijas stādu īpatsvars vietējā tirgū ir aptuveni 70%. ZS "Gulbji" savus audzētos stādus pārdod arī citās valstīs, tostarp Zviedrijā.

Atgriežas zīdkoks

Jānis Dimza, stādaudzētavas "Saulesdārzs Pūre" saimnieks, par jaunās stādu sezonas interesantāko produktu nosauc zīdkoku, ko Latvijā stādīja 20. gadsimta trīsdesmitajos gados, vēlāk tas izzuda un patlaban atgriežas. 

"Zīdkoks izaug liels ar ogām kā kazenēm. Mēs piedāvājam trīs zīdkoka šķirnes – balto, melno un baltā un sarkanā zīdkoka krustojumu. Cena ir astoņi eiro par stādu," teic J. Dimza.

Viņš atklāj, ka aptuveni 75% stādaudzētavas klientu ir pastāvīgie sadarbības partneri, ar kuriem izveidojusies regulāra sadarbība. J. Dimza arī secina, ka patlaban salīdzinoši lielu pircēju īpatsvaru veido jauni cilvēki, kuriem jāapgūst augļkopības pamatzināšanas.

"Onava" uzdrošinās ieguldīt ražošanā

Savukārt SIA "Onava" nenoteiktajā ekonomiskajā situācijā izšķīrusies par jauna siltumnīcu kompleksa būvi. Kompleksa būvniecībai "Swedbank" piešķīra gandrīz 1,5 milj. eiro aizdevumu. Saimnieks Vilnis Onkelis teic, ka augošie pārdoto produktu daudzumi un pieprasījums radījuši nepieciešamību, kā arī atbilstošus nosacījumus savas ražošanas bāzes izveidei, kas nodrošinās vēl labāku piegādāto augu kvalitāti, apkalpošanas servisu un būtiski plašāku sortimentu. 

"Multifunkcionālajās siltumnīcās būs iespēja audzēt, izmēģināt un klientiem demonstrēt pasaules jaunākās un perspektīvākās puķu šķirnes," teic V. Onkelis.

SIA "Onava" ir dibināta 1994. gadā kā ģimenes uzņēmums. Patlaban tā saimnieki ir Vilnis un Linda Onkeļi, kas uzņēmējdarbību pārņēma no Viļņa vecākiem. Uzņēmumā pastāvīgi strādā astoņi darbinieki. Aizvadīto finanšu gadu SIA darbojās ar 2,1 milj. eiro lielu naudas apgrozījumu un 52 000 eiro peļņu. SIA "Onava" ir viens no Latvijas vadošajiem augu izejmateriālu vairumtirdzniecības uzņēmumiem, kas dārzniecībām piedāvā jaunstādus, sīpolpuķes un puķu podus.

Reklāma
Reklāma

AS "Swedbank" Mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas daļas vadītājs Jānis Zaļums: "SIA "Onava" darījums bankai ir īpašs, jo klients vēlas ieguldīt ne tikai savas, bet arī kopējās tautsaimniecības izaugsmes veicināšanā. Ir liels prieks redzēt, ka īpašniekiem vairākās paaudzēs ar puķu sēklu, jaunstādu un sīpolpuķu uzņēmējdarbību ir izdevies attīstīt un nonākt pie tik apjomīga un drosmīga projekta. 

Uzsvēršu, ka siltumnīcu kompleksa vissvarīgākais mērķis ir palielināt Latvijā audzētās produkcijas daudzumu, tādējādi aizstājot importēto preci, ilgtermiņā dodot lielāku pievienoto vērtību visai Latvijas tautsaimniecībai. 

Nereti vērojam Latvijas uzņēmumu ambīciju trūkumu vairāk iespēju izmantot tieši pašu mājās. 

Tomēr "Onava" ir piemērs tam, ka varam kopīgi īstenot apjomīgākus projektus."

Tabula.

Ārējā tirdzniecība negatīva

Pērn fiksēts apsakņotu spraudeņu un koku, krūmu un krūmveidīgo stādu importa rekords – 1,63 milj. eiro, ziņo Centrālā statistikas pārvalde. Svarīgākie partneri bija Vācija, Polija, Nīderlande un Lietuva. Savukārt eksporta rādītājs bija 104 923 eiro – 16 reižu mazāks. 

Naudas izteiksmē visvairāk stādu pārdots Igaunijā, Baltkrievijā, Lietuvā un Kanādā. Kopš 2005. gada Latvijas audzētāji visaktīvāk stādus citās valstīs pārdeva 2013. gadā, kad eksporta vērtība sasniedza 928 833 eiro.

Savukārt dārzeņu un zemeņu stādu pozīcijā Latvijas stādaudzētāji pērn sasniedza vēsturiski visaugstāko eksporta rādītāju – 229 195 eiro. Stādi pārdoti gan tikai Igaunijā un Lietuvā, turklāt Igaunijā 213 196 eiro vērtībā. Gadu agrāk šo produktu eksports notika vien 61 132 eiro vērtībā. 

Dārzeņu un zemeņu stādu pozīcijā arī importa rādītājs pērn bija vēsturiski vislielākais – 1,9 milj. eiro. Visvairāk dārzeņu un zemeņu stādu ievests no Somijas, Polijas un Nīderlandes.

Arī apsakņoti telpaugu spraudeņi un stādi pērn eksportēti vien uz Igauniju un Lietuvu, pavisam 48 049 eiro vērtībā, toskait uz Igauniju 30 045 eiro vērtībā. 

Savukārt importa vērtība iepriekš nosauktajā pozīcijā bija 437 008 eiro. Vislielākais importa partneris bija Nīderlande, Lietuva un Vācija. Stādu nozarē ārējās tirdzniecības apgrozījums ir ar mīnusa zīmi, tomēr priecē, ka dārzeņu un zemeņu stādu pozīcijā sasniegts eksporta rekords.

Tabula.
Reklāma
Reklāma
Reklāma
SAIMNIEKS UZŅĒMĒJS
Reklāma