Vidagā aizvadīts paaudžu sadarbības pasākums – īsta siena talka. Vietējiem iedzīvotājiem noorganizēta iespēja atsvaidzināt iemaņas un prasmes zāles pļaušanā ar izkapti, siena grābšanā un gubas veidošanā, kolektīvi sanākot kopā jaunākajai un vecākajai paaudzei, informē laikraksts "Ziemeļlatvija".

Reklāma

Mūsdienās siena laiks galvenokārt asociējas ar jaudīgu traktortehniku zāles pļaušanai un rituļos presētu sienu. Lai atgādinātu par piemirstajām siena talku tradīcijām, atcerētos laikus, kā to darījuši mūsu senči, kad kaimiņš kaimiņam gāja palīgā, lai darbi uz priekšu ritētu raitāk, Vidagas iedzīvotāji pagasta pārvaldei ierosinājuši sarīkot siena talku. Tā aizvadīta nelielā pašvaldībai piederošā īpašumā, pļaviņā, kurā katru gadu tiekot pļauta zāle.

"Savā starpā runājoties, mums radās visādas domas, ko varētu organizēt – varbūt ielas svētkus, varbūt ko citu. Mums taču ir tepat pagastā pļaviņa, kas katru gadu tiek pļauta, kāpēc gan nesarīkot siena talku? Sākām uzrunāt iedzīvotājus ar aicinājumu nākt un piedalīties siena talkā. Visi, kas atnāca, gan padarīja darbiņu, gan no sirds izpriecājās – tas tiešām izvērtās par jauku pasākumu," stāsta Sarmīte Nīmante, pagasta pārvaldes lietvede, viena no siena talkas rīkotājām un dalībniecēm.

Siena gādāšana nav vienas dienas pasākums. Tāpēc dažas dienas vēl pirms siena vākšanas daļa pļaviņas zāles nopļauta ar traktortehniku. Taču arī talkas dienā bijusi iespēja ikvienam interesentam iemēģināt roku arī zāles pļaušanā ar izkapti. Reti kuram mājās vēl saglabājies šāds darbarīks, bet, pateicoties pagasta darbiniekam Aldim Kalacim, izdevies to sarūpēt. Uz siena talku iedzīvotāji nākuši ar saviem no mājām līdzi paņemtajiem grābekļiem. "Lai padarītu pasākumu interesantāku, bija arī zāles pļaušanas paraugdemonstrējumi, ja tā var izteikties. Kāds to darījis jau ļoti sen, šī bija iespēja saprast, vai rokas šādas prasmes vēl atceras. 

Parādījām jaunākajai paaudzei, kā agrākos laikos katrā sētā tika pļauta zāle, kā noritēja siena talkas. Pats rosīgākais brīdis bija siena grābšana un krāmēšana. 

Kad pulcējāmies uz siena grābšanu un gubas kraušanu, arī mazākie iesaistījās ar lielu azartu – ar grābeklīšiem kasīja sienu, klēpjiem nesa to visu, lai krautu gubā. Bērniem bija atklājums, ka caur gubas apakšu var izlīst cauri – aktivitāte rotaļām bija gatava!" par talkas gaitu izteikusies pagasta pārstāve.

Idejas īstenošanā viens no lielākajiem izaicinājumiem bijis gubu koku sameklēšana zārda veidošanai, ko izdevies atrast pie pagasta iedzīvotājas Irēnas Auziņas – izrādījies, ka viņai mājās ar šo mantu pilns šķūnis. Tagad darbiņš padarīts un kopīgi sakrautā siena guba pagastā kalpojot kā dekoratīvs elements, atgādinot, ka laukos siena laiks rit pilnā sparā.

 

MAF 2024

Publikācija tapusi projektā "Mans pagasts, mana pilsēta", kurā "Latvijas Avīze" sadarbojas ar laikrakstiem "Staburags", "Dzirkstele", "Zemgales Ziņas", "Bauskas Dzīve", "Alūksnes un Malienas Ziņas" un "Ziemeļlatvija".

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".