ASV prezidents Donalds Tramps otrdien izteica domu, ka Savienotās Valstis varētu pārņemt Izraēlas un teroristiskā grupējuma "Hamās" karā nopostīto Gazas joslu, atkārtoja aicinājumu nelielajā teritorijā dzīvojošajiem palestīniešiem no Gazas doties prom, kā arī pauda vēlmi pārvērst šo palestīniešu teritoriju par "Tuvo Austrumu Rivjēru".

Reklāma

Daudzas valstis šo priekšlikumu jau noraidījušas, tostarp pozitīvi noskaņoti nav bijuši arī Vašingtonas sabiedrotie.

Neizslēdz karavīru nosūtīšanu

"ASV pārņems Gazas joslu, un mēs ar to arī strādāsim," Tramps paziņoja Baltajā namā, kur rīkoja kopīgu preses konferenci ar Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu. "Tā piederēs mums, un mēs būsim atbildīgi par visu bīstamo nesprāgušo bumbu un citu ieroču neitralizēšanu, nolīdzināsim teritoriju un tiksim vaļā no izpostītajām ēkām," pavēstīja Tramps, kurš iepriekš izrādījis interesi arī par Grenlandi, Panamas kanālu un Kanādu. Viņš arī neizslēdza, ka drošības uzturēšanai uz Gazu vajadzētu nosūtīt amerikāņu karavīrus. "Ja tas ir nepieciešams, mēs to darīsim," paziņoja Baltā nama saimnieks. 

Tramps norādīja, ka, Gazai nonākot ASV pārziņā, Tuvajos Austrumos iestāsies "lielāka stabilitāte". 

Šis "lēmums neesot pieņemts vieglprātīgi", skaidroja Savienoto Valstu prezidents, piebilstot, ka visi, ar kuriem viņš "ir runājis", esot pauduši atbalstu šādam notikumu attīstības scenārijam, kura piepildīšanās gadījumā Gazā tiks "radītas darba vietas". Trampa iecerē tomēr palestīniešiem Gazā netiek atvēlēta nozīmīga loma. "Nedomāju, ka cilvēkiem vajadzētu atgriezties Gazā," Ovālajā kabinetā pirms preses konferences ar Netanjahu norādīja Tramps. "Esmu dzirdējis, ka viņiem Gaza ir ļoti nelaimīga. Viņi dzīvo kā ellē," sacīja Tramps, paužot pārliecību, ka palestīnieši no Gazas nedodas prom tikai tāpēc, ka viņiem nav alternatīvu. Viņš arī izteicās, ka Gazas joslā nākotnē varētu dzīvot "daudzas tautas, arī palestīnieši". Savukārt šobrīd Gaza ir "liela gruvešu kaudze". Nopostītās teritorijas vietā palestīniešiem vajadzētu piedāvāt "labu, jaunu, skaistu" teritoriju.

Atbalstītāju ir maz

Tramps pēdējās dienās vairākkārt paudis domu, ka palestīniešiem no Gazas joslas vajadzētu doties prom. Tostarp izteica domu, ka viņus varētu pārvietot uz Izraēlas kaimiņvalstīm Jordāniju un Ēģipti. Šīs divas arābu valstis tomēr jau ilgstoši noraida palestīniešu nonākšanu to teritorijā. Šāda skepse tiek skaidrota ar bažām, ka palestīniešu ieplūšana šajās valstīs varētu vairot nestabilitāti. 

Tāpat tiek piebilsts, ka palestīniešiem neļaus atgriezties Gazā, ja viņi to būs pametuši. 

Ēģiptes Ārlietu ministrijas paziņojumā uzsvērta nepieciešamība veikt Gazas joslas atjaunošanu "bez palestīniešu izvešanas" no tās. Turcijas ārlietu ministrs Hakans Fidans paudis: "Ne Tuvo Austrumu reģions, nedz arī pasaule nepieņems izraidīšanu no Gazas. Manuprāt, pat domāt par to ir nepareizi un absurdi." Uz Trampa rosinājumu reaģējusi arī Saūda Arābija, kura trešdien uzsvēra, ka nenormalizēs attiecības ar Izraēlu, kamēr netiks izveidota palestīniešu valsts. ASV prezidenta idejas noraidītas arī Eiropā. Piemēram, Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka paziņoja, ka "palestīniešu civiliedzīvotāju izraidīšana no Gazas joslas būtu ne tikai nepieņemama un pretrunā starptautiskajām tiesībām, bet arī izraisītu jaunas ciešanas un jaunu naidu". Viņa arī vērsa uzmanību uz to, ka Gazas josla jāatjauno pēc iespējas ātrāk, un tam būs nepieciešama vērienīga starptautiskā palīdzība. "Mēs, eiropieši, esam gatavi dot savu ieguldījumu kopā ar ASV un mūsu partneriem reģionā," sacīja Bērboka. Palestīniešu pašpārvaldes prezidents Mahmūds Abāss tikmēr aicinājis ANO "aizsargāt palestīniešus un viņu neatņemamās tiesības", brīdinot, ka Trampa iecere ir nopietns starptautisko tiesību pārkāpums. 

Netanjahu, kura valdības labējais spārns ļoti pozitīvi uzņēmis Trampa aicinājumu pārvietot palestīniešus, norādīja, ka šim plānam ir potenciāls "mainīt vēsturi" un ASV prezidenta ieceri "būtu vērts īstenot".

Pagaidām gan nav skaidrs, kā tieši Gazas josla varētu nonākt ASV pārziņā un kas maksās par šīs teritorijas atjaunošanu. ANO informācija liecina, ka 60% Gazas joslā esošo ēku karā ir sagrautas vai bojātas. Šobrīd spēkā ir Izraēlas un "Hamās" pamiers, kura ietvaros notiek "Hamās" Izraēlā sagrābto ķīlnieku apmaiņa pret Izraēlā ieslodzītiem palestīniešiem. Par Gazas joslas turpmāko nākotni gan pagaidām nekādas skaidrības nav.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.