Krievijas un Baltkrievijas peldētājiem neitrālā statusā negaidīti atļauts atgriezties starptautiskajās sacensībās. "Tas bija zināms pārsteigums, jo pasaules čempionātā Japānā jūlijā notika starptautiskās federācijas kongress un šis jautājums dienaskārtībā oficiāli nebija iekļauts, tika vien apstiprināts, ka liegums paliek spēkā," "Latvijas Avīzei" sacīja Latvijas Peldēšanas federācijas prezidents Aivars Platonovs.

Reklāma

"Taču tika izveidota darba grupa, kam jāpiedāvā risinājumus, kā neitrālie sportisti varētu atgriezties. Zinu, ka lēmums nebija vienbalsīgs, Eiropas federāciju pārstāvji iebilda. Tagad akcepts attiecas tikai uz starptautiskās federācijas rīkotajām sacensībām, bet ne, piemēram, Eiropas čempionātu, kas būs decembrī."

Starptautiskā federācija lēmumu pamato ar pētījumu, kurā 67 procenti pieaugušo un junioru peldētāji atbalstījuši iespēju agresorvalstu pārstāvjiem piedalīties sacensībās. Platonovs gan teic, ka neviens nav redzējis pētījuma metodiku un respondentu sastāvu. Latvijas sportistiem viedoklis netika vaicāts. "Pasaules čempionāta laikā bija ar QR kodu noskenējama aptauja, es arī to redzēju, bet darba grupa skaidroja, ka tā ir vien testa versija un tiks pārtaisīta. 

Cik zinu, anketa parādījās pēdējās divās dienās zonā, kurā parasti uzturas sportisti no maz attīstītām valstīm, jo var bez maksas dabūt ūdens pudeles un citas balvas. 

Augstāka līmeņa sportisti netērē laiku tādām muļķībām. Līdz ar to nebrīnītos, ja aptaujā lielākā daļa respondentu ir no Āfrikas valstīm, un respondentu skaits vispār ir ļoti mazs, līdz ar to nav objektīvs. Nav pamata ticēt, ka peldētāji neiebilst," uzskata Aivars Platonovs.

Platonovs norāda, ka nosacījumu dēļ krievu sportisti tāpat sacensībās diez vai piedalīsies: "Krievijā neitralitāte vai kara noliegšana faktiski nozīmē valsts nodevību, līdz ar to stipri šaubos, ka Krievijas federācija būs gatava sūtīt savus pārstāvjus. Viņu mājas lapā ir ielikts īss komentārs, ka pieprasīs starptautiskajai federācijai papildu skaidrojumus, bet šobrīd nesaskata nekādus uzlabojumus. Līdz ar to, visticamākais, nepiedalīsies sportisti, kas uzturas Krievijā. Varētu parādīties tie, kas dzīvo trimdā."

Izpildīt Parīzes olimpisko spēļu kvalifikācijas normatīvus krievi var arī sacensībās savā teritorijā vai Āzijas valstīs, taču par iespējām startēt Parīzē skaidrības šobrīd nav. "Gala vārds jebkurā gadījumā piederēs Starptautiskajai Olimpiskajai komitejai (IOC), kas nav pateikusi stingru jā vai nē, visu laiku lokās. 

Redzam, ka ir sporta veidu federācijas, kas ļauj piedalīties kvalifikācijas sacensībās, un vairāk federācijas vienā vai citā formātā ļauj agresorvalstu sportistiem atgriezties. 

Var veidoties sniega bumbas efekts – ja vieni ļauj, tad mēs arī. Iespējams, tas atstāj ietekmi arī uz IOC. Ja visas federācijas teiktu nē agresoriem, IOC neko nevarētu izdarīt, būtu situācijas ķīlnieki, bet šobrīd viņi nogaida un beigās pieņems lēmumu, kas būs komerciāli izdevīgāks," Aivars Platonovs runā tiešu valodu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.