Zviedrijas karalis Gustavs XVI nolēmis popmūzikas grupas ABBA dalībniekiem piešķirt Vasas bruņinieku ordeņus, kas nevienam nav piešķirti pusgadsimtu, teikts karaļa pils paziņojumā.

Ordeņu pasniegšanas ceremonija notiks 31. maijā. Zviedrijā pretendentus bruņinieku ordeņu saņemšanai izvirza sabiedrība. Šos priekšlikumus izskata Viņa Augstības kancelejas īpašā padome. Lēmumu par apbalvošanu ir jāatbalsta valdībai, pēc tam to apstiprina karalis. 

Vasas ordenis ir viens no četriem Zviedrijas bruņinieku ordeņiem. 1772. gadā to nodibināja karalis Gustavs III, un tas tika piešķirts zviedriem par īpašiem nopelniem tēvzemes labā – tirdzniecībā, mākslās, zemkopībā un zinātnē. Tomēr Zviedrijas varasiestādes 1974. gadā nolēma, ka karaliskie ordeņi piešķirami tikai karaliskās ģimenes locekļiem, kā arī ārzemniekiem par īpašiem nopelniem Zviedrijas labā. Valsts pilsoņus tika nolemts neapbalvot ar ordeņiem, lai nodrošinātu "visu Zviedrijas pilsoņu vienlīdzību". 

Kopš 1975. gada Vasas ordenis nav piešķirts. Tomēr šajā gadsimtā princips par karalisko ordeņu nepiešķiršanu Zviedrijas pilsoņiem tika pārskatīts, jo liela sabiedrības daļa šādu lēmumu uzskatīja par netaisnīgu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.