Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) pārstāvji informē, ka stacionāra "Gaiļezers" Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļā 15. jūnijā astoņgadīgam zēnam tika veikta sarežģīta kreisās rokas amputētās plaukstas replantācijas operācija.

"Vislielākais gandarījums, ka operācija izdevās un šim bērnam plaukstas funkcionalitāti varēs atjaunot vismaz par 90%. Te gan jāpiebilst, ka mazajam pacientam kopā ar vecākiem būs ilgi, mērķtiecīgi un pacietīgi jāapmeklē ergoterapeita konsultācijas un jādarbojas patstāvīgi, lai panāktu plaukstas funkciju atjaunošanu," saka Kalvis Pastars, stacionāra "Gaiļezers" Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas plastikas ķirurgs un Mikroķirurģijas centra vadītājs.

"Neskatoties uz ārkārtīgi lieliem pārdzīvojumiem, vecāki tomēr spēja vērsties pēc palīdzības un rīkoties pareizi, saglabājot bērna plaukstas nocirsto daļu. 

Mazais pacients tika atvests uz Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīniku un operatīvi sagatavots operācijai. Tā ilga astoņas stundas un beidzās vien piecas minūtes pēc pusnakts. Operācijas laikā tika veikta plaukstas kaulu osteosintēze ar stieplēm un mikroķirurģiskā tehnikā atrastas un izdalītas četras artērijas un sašūtas, lai atjaunotu asinsriti plaukstā. 

Pēc tam tika sašūtas vēnas un visas plaukstas struktūras – saliecējcīpslas un atliecējcīpslas – un visbeidzot nervi. Vislielākais izaicinājums, protams, bija veikt tik tehniski sarežģītu operāciju, jo tik mazam bērnam visas savienojamās struktūras ir daudzkārt mazākas nekā pieaugušam cilvēkam un amputācijas līmenis visnepateicīgākais no replantācijas viedokļa. Mums ir gandarījums, ka spējām palīdzēt bērnam, veicot ļoti kvalitatīvu ķirurģiju, jo spējām atjaunot visas plaukstas anatomiskās struktūras," ārsta Kalvja Pastara stāstīto citē RAKUS pārstāvji. 

Mikroķirurģisko operāciju īstenojusi multidisciplināra Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas liela mediķu komanda.

Latvijas Televīzijas žurnāliste aprunājusies arī ar mazo pacientu Ģirtu, kurš gatavs izstāstīt notikušo. Viņš kopā ar opi rūpējis ziemai malku. "Es ieliku roku un aizsapņojos... Netīšām. Es vēl atceros, ka man roka karājās," LTV stāstīja Ģirts. "Dakteris man salaboja roku. Un es viņam iedevu konfekšu kasti par ļoti labu darbu." 

Ārsti prognozē, ka rokas funkcijas atjaunosies par 90%. 

Operācija izdevusies arī tādēļ, ka mazais pacients no novada slimnīcas nekavējoties tika nogādāts Rīgā. Vasara mikroķirurgiem ir karstākais darba laiks. "Tikko mums te bija vīrietis, smagi satraumējis roku, diemžēl nācās noņemt nost. Vēl viens ir ar amputētu plaukstu. Lai cik mēs runājam par darba drošību, kaut kā mums nevedas tā lieta," teic Kalvis Pastars. 

Viņš gan piekrīt, ka bērni ir jāliek pie darba, bet – atbildīgi: "Viņiem noteikti ir jādara, jāmācās! Bet tā ir vecāku atbildība – stāvēt blakus un novērtēt riskus." Arī pats Ģirts piebilst: "Jāuzmanās! Rokas nedrīkst bāzt tur, kur ir asmeņi."