Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti attīsta zemūdens dronu, kas var veikt apsekošanas un meklēšanas operācijas Latvijas klimatiskajos apstākļos, kā arī reāllaikā iegūt dažādu veidu datus un informāciju par ūdens ekosistēmu.

Reklāma

Par studentu veikumu jau izrādot interesi dronu nozare, tādēļ zemūdens drona komercializācijai izveidots jaunuzņēmums "SUBmerge Baltic". "Šāda drona lietojums ir plašs – dažādu ūdenstilpju apsekošana, meklēšanas darbi, būvobjektu uzraudzība, piesārņojuma konstatēšana. Piemēram, mūsu dronu var izmantot ostas, kam jāveic piestātņu apsekojumi," stāsta RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes students Kārlis Bērziņš. 

"Latvija ir Eiropas antirekordiste noslīkušo cilvēku skaita ziņā. Ūdenstilpju apsekošana, meklējot pazudušus cilvēkus, ir vēl viena funkcija, ko spēj veikt mūsu drons," 

viņš saka. Drons ir veidots speciāli Latvijas un Baltijas apstākļiem, ņemot vērā faktu, ka reģiona ūdenstilpēs ir slikta redzamība. Tam ir uzlabota redzamība. Drons aprīkots ar kameru, kas nodrošina augstas izšķirtspējas reāllaika datus, un dažādiem sensoriem, kuri nosaka drona atrašanās vietu, kustību, mēra dziļumu. "Visus drona sensorus var iedalīt divās grupās. Ir sensori, kuri vajadzīgi, lai zemūdeni vadītu, noteiktu tās atrašanās vietu, un sensori, kas nepieciešami specifisku uzdevumu veikšanai. Drons veidots kā modulārs risinājums, kam iespējams pievienot klientiem nepieciešamos sensorus, piemēram, ūdens kvalitātes mērījumu veikšanai, 3D attēlu un karšu veidošanai," papildina RTU Rīgas Biznesa skolas students Toms Rožkalns. Turpinot uzlabot zemūdens drona funkcionalitāti, studenti plāno attīstīt attēlu uzlabošanas tehnoloģiju un zemūdens vadību. Šobrīd tā vadība notiek ar kontroliera palīdzību, bet nākotnē plānots to padarīt par autonomu peldlīdzekli.
 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.