Šodien, 12. jūlijā, Zemgales rajona tiesa Aizkrauklē rakstveida procesā piesprieda Santim Kozļenokam 140 stundas piespiedu darba sabiedrības labā un samaksāt valstij kaitējumu 15 000 eiro. Viņš Aizkraukles novada Seces pagastā no daudzdzīvokļu nama skursteņa nogāza baltā stārķa ligzdu ar trijiem mazuļiem.
Mazuļi gājuši bojā no kritiena, bet ligzdu Kozļenoks piecos no rīta dedzinājis, ko pamanījusi kaimiņiene.
Kozļenoks policijai taisnojies, ka bija dzēris un ka ligzda traucējusi kurināt krāsni.
Vīrietis vainu atzina un par sodu vienojās ar prokurori, ko tiesa arī apstirpināja. Kaitējuma summa tik lieta tāpēc, ka baltais stārķis Latvijā ir īpaši aizsargājams.
Šī ir pirmā iztiesātā krimināllieta par stārķa ligzdas un mazuļu iznīcināšanu un otrā pēc Krimināllikuma 115. panta “Īpaši aizsargājamo dzīvnieku un augu iznīcināšana un bojāšana”. Pirmā lieta tika iztiesāta martā, kad veselavietis Artis Krūmiņš par 10 lielā ķīra olu iznīcināšanu arī saņēma 140 darba stundas, bet kompensācijas nauda sanāca lielāka – 50 000 eiro.
Kompensācijas naudu aprēķina pēc Ministru kabineta noteikumiem Nr. 281 “Noteikumi par preventīvajiem un sanācijas pasākumiem un kārtību, kādā novērtējams kaitējums videi un aprēķināmas preventīvo, neatliekamo un sanācijas pasākumu izmaksas”: par trešās grupas īpaši aizsargājamo sugu indivīdu [baltais stārķis iekļauts trešajā grupā. – Red.] iznīcināšanu vai bojāšanu kaitējumu atlīdzina piecu minimālo mēnešalgu apmērā par katru indivīdu; par īpaši aizsargājamo putnu dējuma vai perējuma iznīcināšanu vai bojāšanu (olu bojāšana, olu vai mazuļu izņemšana no ligzdas) atlīdzināmā kaitējuma apmērs palielināms divas reizes par katru indivīdu atbilstoši grupai, kurā attiecīgā suga iekļauta. Noziedzīgais nodarījums veikts 2022. gadā, kad minimālā alga bija 500 eiro. Attiecīgi sods piecu minimālo mēnešalgu apmērā būtu 2500 eiro, bet to palielinot divas reizes – 5000 eiro par katru indivīdu.