Jaunas ābolu šķirnes, produkti ar "labajām" baktērijām, marinēti pieneņu kāti – tie ir tikai daži jaunumi nule kā atklātajā izstādē "Riga Food 2023". Īpašs uzsvars izstādē likts uz inovācijām, kas jau tradicionāli izpelnās lielu patērētāju un komerciālo ražotāju interesi. Vandzenes pagasta pārtikas ražotājs "Skim gardumi" Inovāciju stendā piedāvā jaunu produktu vegāniem – marinētus pieneņu kātus.

Kā atklāj "Skim gardumu" saimniece Olga Blumbaha, pieneņu kātus viņa ievāc pavasarī, kad tie ir vismaigākie, un tad marinē. "Viss notiek sadarbībā ar dabu, esmu zaļā dzīvesveida piekritēja," smaida ražotāja. Jaunais produkts tiek piedāvāts galvenokārt restorāniem, jo apjomi ir nelieli. Pamatā tas ir roku darbs, un līdzīgu produktu viņa tirgū neesot sastapusi. Tāpat tapušas jaunas želejkonfektes ar salsu, kas papildina plašo saldumu klāstu.

Āboli un zivis

Dobeles Dārzkopības institūts radījis jaunu ābolu šķirni "Asnate", kas īpaši piemērota mazdārziņiem.

Jaunas ābolu šķirnes un produktus izstādē piedāvā Dobeles Dārzkopības institūts. Kā pastāstīja institūta vadošā pētniece Dalija Segliņa, pavisam jauna ābolu šķirne ir "Asnate", kas īpaši piemērota mazdārziņiem. Tāpat institūts piedāvā jaunumu – krūmcidoniju sulas koncentrātu, kas varētu interesēt lielražotājus. Koncentrātu var izmēģināt arī izstādes apmeklētāji, nelielu daudzumu pievienojot ūdenim un pagatavojot veselīgu dzērienu. "Vēl viens jaunums – produkti ar probiotiskajām jeb labajām baktērijām, to skaitā liofilizēts jogurts," atklāj zinātniece. Speciāli uzņēmumam "Elastill" izstrādātas ātri pagatavojamas zupas. 

Sadarbībā ar uzņēmumu "Brīvais vilnis" RTU Latvijas Jūras akadēmija pielāgojusi liofilizācijas tehnoloģiju zivju pārstrādei. Tagad ir cerības, ka šī tehnoloģija varētu būt interesanta zivju produkcijas ražotājiem ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs.

Savukārt Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Latvijas Jūras akadēmija interesentiem piedāvā zinātniski pētnieciskā projekta rezultātu. Projekts realizēts sadarbībā ar Lauku atbalsta dienestu, Latvijas Pārtikas uzņēmumu federāciju un uzņēmumu "Brīvais vilnis" un paredzēja liofilizācijas tehnoloģijas pielāgošanu zivju pārstrādei. Tas ir izdevies, un jaunā tehnoloģija varētu būt interesanta zivju produkcijas ražotājiem ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs, pastāstīja RTU Latvijas Jūras akadēmijas vadošais pētnieks Jānis Baroniņš. Liofilizācijas, ko sauc arī par sublimāciju, procesā produkti tiek žāvēti vakuumā un lielā aukstumā. Liofilizējot produktus, tie saglabā faktiski nemainīgu izskatu, uzturvielas, garšas un smaržas īpašības un kļūst ļoti viegli pārvadājami, bet, iepakotus vakuumā vai aizsargatmosfērā, tos var saglabāt ilgstošu laiku, tāpēc tie varētu būt interesanti pārtikas rūpniekiem.

Plūc uzvaras laurus

Izstādes atklāšanas dienā tika apbalvoti starptautiskā sidru konkursa "Nordic International Cider Awards" uzvarētāji. Laureātu vidū līdzās Norvēģijas, Spānijas un citu valstu sidra ražotājiem ierindojušies divi Latvijas ražotāji – "Mr. Plūme" un "Abavas". Priecīga par izcīnīto zelta diplomu ir "Abavas vīna darītavas" saimniece Liene Barkāne. 

"Abavas vīna darītavas" vīndaris Niklass Barkāns ar izcīnīto zelta diplomu par paša izauklēto ābolu sidru.

Viņa pastāstīja, ka uzvaras laurus guvušais Niklass Barkāns vīndara izglītību ieguvis Lielbritānijā, specializējies vīnogu vīnu darīšanā, bet nule kā uzvaru guvušais ābolu sidrs esot viņa paša izauklēts. Šī neesot pirmā atzinība, jau pērn Norvēģijā līdzīgā konkursā iegūtas trīs balvas, bet zelts starptautiskajā sidra konkursā gan esot saņemts pirmoreiz. Arī sidra darītavas "Mr. Plūme" saimnieki Māris un Dace Plūmes ir priecīgi par zelta diplomu, zinot, ka konkursā piedalījās gan Francijas, Vācijas, Norvēģijas, gan citu Eiropas valstu ražotāji un visus sidrus vērtēja starptautiska žūrija. Izstādē "Riga Food" iekārtots Latvijas sidra ceļa stends, kurā var iepazīt 12 Latvijas ražotāju sidrus, bet piektdien izstādē būs speciāls seminārs, veltīts ziemeļvalstu un Baltijas valstu ābolu sidru tendenču, izaicinājumu un plānu prezentēšanai, savukārt Dobeles dārzkopības institūts iepazīstinās ar sidra ābolu un bumbieru šķirnēm. Izstāde "Riga Food" ilgs līdz 9. septembrim.

Izstādē "Riga Food 2023" iekārtots plašs Ukrainas nacionālais kopstends, kur savu produkciju piedāvā vairāk nekā 40 ražotāju, to skaitā saulespuķu eļļas ražotāji.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.