Piedāvājam ieskatu aktuālo kultūras notikumu kalendārā.
Līgas Purmales prieku dārzā
Līga Purmale latviešu mākslā spoži ienāca 20. gs. 70. gadu vidū, ar dzīvesstilu un radošo darbību uzspridzinot tālaika sabiedrībā ierastos kanonus. Viņas dzīve un māksla bija spilgts kontrkultūras paraugs. Līgas Purmales personālizstāde "Pagājušo prieku dārzs" no piektdienas, 7. februāra, līdz 10. augustam apskatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 2. stāva labā spārna zālēs.
Līga Purmale ir viena no izcilākajām latviešu gleznotājām, arī – viena no fotoreālisma principu pamatlicējiem latviešu glezniecībā, stāsta izstādes kuratore Agnese Zviedre. Kopš agras bērnības viņa daudz laika pavadījusi lasot un zīmējot. Viņas māte Vallija Purmale bija zīmēšanas skolotāja Dundagas vidusskolā, un, mātes iedvesmota, Līga sāka mācīties Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā (1961–1968) un pēc tam iestājās Valsts Mākslas akadēmijā Monumentālās glezniecības meistardarbnīcā Induļa Zariņa vadībā. 1974. gadā kopā ar studiju biedru un dzīvesbiedru mākslinieku Miervaldi Poli (1948) noorganizēja pirmo kopizstādi Rīgas centrālajā Poligrāfiķu klubā fotokluba "Rīga" telpās. Abi mākslinieki pirmo reizi plašākai publikai prezentēja savus fotoreālisma stilā gleznotos darbus, kļūstot par šīs tendences aizsācējiem Latvijā.
20. gadsimta 80. gadu sākumā Līga Purmale pievēršas ainavas glezniecībai, vairs neveidojot tuvplānus. Viņa cenšas attēlot visu tieši tā, kā tas ir dzīvē ("Ziemā", 1981). Šajā periodā māksliniece glezno viņai raksturīgās miglas ainavas ("Ganībās", 1980). Atmetot visu lieko, ainava kļuva tukšāka, gaišāka un nosacītāka ("Lietū", 1988). Minētā pieeja sasniedza kulmināciju 90. gadu sākumā, kad migla dominē un gleznās redzamas vairs tikai vājas ainavu aprises. 90. gados Līgu Purmali aizrauj pilsētas dzīve, tās ritmi un vide – kafejnīcas, krustojumi, gājēju pārejas, subkultūru pārstāvji, tango dejotāji, bokseri un grafiti mākslinieki. Piemēram, izstādē un gleznu sērijā "CITY TOUR" (2009), kas norisinājās "Rīgas Galerijā" (kuratore Inese Riņķe), Līga Purmale portretē pilsētas dzīvi, it kā tā būtu mirklī tverta, fotografējot no tūristu autobusa loga. 2012. gadā radītajā darbu sērijā "Flashback" Līga Purmale atgriežas pie fotoreālisma principiem, caur savas ģimenes prizmu aplūkojot Latvijas vēstures notikumus no 20. gs. sākuma līdz 1975. gadam. Šajā izstādē apkopots Līgas Purmales radošais veikums pusgadsimta periodā – no agrīnām fotoreālisma kompozīcijām līdz pat šogad tapušiem jaundarbiem.
Vijai Vētrai – dzimšanas dienā
Sestdien, 8. februārī, plkst. 17 koncertzālē "Ave Sol" notiks labdarības koncerts – sirsnīgs sveiciens gaviļniecei, izcilajai dejotājai Vijai Vētrai 102. dzimšanas dienā. Koncertā piedalīsies 14 deju grupas un trīs individuālie dejotāji, un tā apmeklētājiem būs iespēja uzrakstīt vēlējumu kopīgā apsveikuma atklātnē Vijai Vētrai. Koncerta ieņēmumus veltīs mākslinieces atbalstam un iespējai atgriezties Latvijā. Apsveicam mākslinieci!
Kamermūzika Rīgas Domā
No sestdienas, 8. februāra, līdz 8. martam Rīgas Doma Kapitula zālē skanēs Ziemas kamermūzikas koncertu cikls. 8. februārī plkst. 18 to aizsāks koncerts "MARIALES. Māras dziesmas", kurā uzstāsies "SABIA ensemble" (Liene Skrebinska (balss, kokle), Ieva Nīmane (stabules, kokle), Mārtiņš Miļevskis (perkusijas) un Guntars Prānis (balss, ratalira)). Programmā savīsies tradicionālā mūzika un viduslaiku baznīcas dziesmas, savērpjot senās melodijas mūsdienīgā skanējumā. Būtiska nozīme būs arī improvizācijai un katra ansambļa dalībnieka pienesumam jaunas skaņu ainavas radīšanā.
Meistara 90. jubilejā
Sestdien, 8. februārī, Rīgas Lutera (Torņakalna) baznīcā Latvijas Radio koris un kamerorķestris "Sinfonietta Rīga" aicina izjust izcilo harmoniju starp mūsdienu mūzikas ģēnija Arvo Perta mierpilno minimālismu un baroka lielmeistara Georga Frīdriha Hendeļa izteiksmīgo grandiozitāti Arvo Perta jubilejas koncertā. 2025. visā pasaulē ir Arvo Perta deviņdesmitās jubilejas gads, un šis būs tā ieskaņas koncerts. Tieši par Arvo Perta mūzikas ierakstu "Adam’s Lament" Latvijas Radio koris un "Sinfonietta Rīga" 2014. gadā kopīgi saņēma prestižo "Grammy" balvu, tā atskaņota vairākos koncertos Ņujorkā, Linkolna centrā (ASV), lielākajās Eiropas koncertzālēs un baznīcās. Šis koncerts sola neaizmirstamu vakaru ar pasaules līmeņa sakrālo mūziku. Radio kora diriģents Kaspars Putniņš apvienojis divus sakrālās Radio koris un mūzikas šedevrus, kas lieliski papildina viens otru – Arvo Perta "Te Deum" ir meditatīvs un transcendentāls darbs, tas atklāj Pertam raksturīgo tintinnabuli stilu, it kā apstādina laiku un rada dziļas klausīšanās pieredzi. Bet Hendeļa "Dixit Dominus" ir spraigs un dramatiskā stilā ieturēts 110. psalma iestudējums, radīts viņa jaunības gados, šis darbs izceļ Hendeļa jau tobrīd izcilo talantu.
Liepājas vēsture bildēs
Liepājas muzejā atklāta fotoizstāde "Skaistajai Liepājai – 400", kurā apskatāmi 80 attēli, kas tapuši no 19. gadsimta beigām līdz pat pirmā neatkarības perioda noslēgumam, dodot iespēju izbaudīt speciāli atlasītas, apstrādātas un palielinātas bildes, kuras līdz šim bija redzamas albumos, romantiskajās pastkartēs un kolekcionāru fotogrāfijās.
Dzintras Spradzenko māksla
Rēzeknes Mākslas un dizaina skolā līdz 10. februārim apskatāma Dzintras Spradzenko izstāde "Mazie cilvēciņi. In honorem matris". Autore ir dzimusi rēzekniete, gleznotāja ar mākslas vēsturnieces izglītību, ikdienā strādā par pētnieci Rundāles pils muzejā. Izstāde, ko caurvij filosofiski un reliģiski motīvi, ir mākslinieces veltījums mammai.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.