Izdevniecība "Latvijas Mediji" izdevusi rakstnieka Dmitrija Savvina grāmatu, kas savā veidā meklē atbildi uz daudzus interesējošiem jautājumiem
"Who is mister Putin" ("Kas ir Putina kungs?") – šādu jautājumu 2000. gadā Davosas forumā uzdeva amerikāņu žurnāliste Trudija Rubina. Par Krievijas prezidentu tikko bija kļuvis bijušais čekists, kurš iepriekš pat paša valstī bija zināms vien šaurā lokā, nemaz nerunājot par Rietumiem. "Krievijas presē par viņu rakstīja kā par baltu lapu," vēlāk atcerējās T. Rubina. Šo jautājumu viņa Davosā adresēja klātesošajiem Krievijas elites pārstāvjiem – bijušajam premjeram Mihailam Kasjanovam, galvenajam privatizācijas organizētājam un kādreizējam prezidenta Jeļcina pirmsvēlēšanu štāba vadītājam Anatolijam Čubaisam un vēl vairākiem citiem. Viņi visi mulsi smaidīja, saskatījās, it kā pāradresējot jautājumu viens otram, bet neviens neko nav varējis pateikt. "Pāriesim pie nākamā jautājuma," paziņoja diskusijas vadītājs.
Izdevniecība "Latvijas Mediji" nupat laidusi klajā rakstnieka Dmitrija Savvina grāmatu "P.U.T.I.N: Zilzaļā impērija". "Romāns par VDK projektu" – vēsta apakšvirsraksts, bet ilustrācijā saskatāmas Vladimira Putina sejas grimases. Varētu teikt, ka arī te autors savā veidā pēc 24 gadiem meklē atbildi uz to pašu Šveices kalnu kūrortpilsētā reiz uzdoto jautājumu par "misteru Putinu" – tolaik to vairāk veidoja ziņkārība, bet tagad jau satraukums un bažas, kur novedusi un turpina vest viņa valdīšana. Intriģējošākais ir tas, ka šajā grāmatā Putins nemaz nav cilvēks.
Lai saprastu ienaidnieku
"Sākumā tā bija iecerēta tāda kā gara anekdote par mūsdienu Krievijas politisko sistēmu un Putina politisko dabu, taču literārajam darbam ir tāda īpatnība, ka tapšanas laikā tas sāk dzīvot pats savu dzīvi. Varētu teikt, ka rakstnieks drīzāk pieraksta to, kā attīstās sākotnējā ideja. Es to saucu par literatūras maģiju. Tas ir romāns par Putina režīma filozofiskajām saknēm, par padomju inteliģences maldiem, kas rezultātā rada briesmoni," saka D. Savvins, atzīmējot, ka viņam tuvs arī publicistikas žanrs, kurā gan nepieciešams stingri pieturēties pie faktiem, taču šajā gadījumā bijusi iespēja paskatīties uz to citā formā.
"Arī daiļliteratūra var būt kā paņēmiens vai izpētes līdzeklis, lai saprastu ienaidnieku,"
viņš piebilst. "Es te domāju nevis krievus kā etnisku grupu, jo es pats esmu krievs. Esmu ieguvis Latvijas pilsonību, bet tas neatceļ manu etnisko piederību. Taču runa ir par noziedzīgu ideoloģiju un noziedzīgu sistēmu, kas saindējusi cilvēku prātus Krievijā, un ir svarīgi saprast, kā tas noticis. Šobrīd Latvija atrodas otrajā frontes līnijā. Ja Ukrainā tiks noslēgts pamiers, mēs varam nokļūt pirmajā līnijā. Latvija ir nākamā rindā. Var, protams, to apstrīdēt, bet, manā skatījumā, tāda diemžēl ir objektīva realitāte. Latvija nevar atslābināties."
Režīma saknes
Grāmatā P.U.T.I.N. ir pirmie burti projekta "Perspektīvs uzstādījums taktiskajam un institucionālam noregulējumam" nosaukumā. Pie tā strādā padomju zinātnieki stingrā Valsts drošības komitejas (VDK) uzraudzībā. Kad vecā iekārta sabrūk, viņi iesākto projektu steidz pielāgot jaunajiem apstākļiem. Romāna sākumā visi varoņi ir izdomāti tēli, bet turpinājumā jau parādās arī zināmāki uzvārdi – oligarhs Boriss Berezovskis, kādreizējais Sanktpēterburgas mērs Anatolijs Sobčaks, polittehnologs Gļebs Pavlovskis un citi.
"Pagājušā gadsimta 80. gadi PSRS bija tāds meklējumu laiks – cilvēki prātoja, ko tālāk darīt, jo bija skaidrs, ka tādā veidā šī sistēma ilgi vairs nepaliks. Bija tādi, kas uzskatīja, ka jāatgriežas pie "patiesās" marksisma-ļeņinisma mācības. Grāmata sākas tieši ar šādu ideju, kas atrod atsaucīgas ausis tajā vidē, kur tas var radīt visgraujošākās sekas," sižetu ieskicē autors. Jautāts, kāda tam saistība ar Putina režīmu Krievijā,
D. Savvins teic, ka tas, ko mēs šodien redzam Krievijā, ir neopadomju sistēma – tāds kā PSRS turpinājums. Putins kā valsts līderis ir šīs sistēmas loģisks rezultāts.
No vienas puses, viņš ir bijušais VDK darbinieks, no otras puses, 90. gados bijis ciešā sasaistē ar Sanktpēterburgas kriminālo vidi un to labi apguvis. "Faktiski ideāls šīs politiskās sistēmas tēls. Protams, tās vadībā varētu nokļūt arī kāds cits un iznākums būtu līdzīgs, bet ne katrs tik labi šajā sistēmā ierakstītos," vērtē rakstnieks. Par vienu no galvenajiem iemesliem, kāpēc Krievijā nav spējusi izveidoties demokrātiska un tiesiska sistēma pēc Eiropas valstu parauga, viņš uzskata to, ka pie varas pēc PSRS sabrukuma faktiski palicis tas pats "padomju sociālisma apstākļos pēc ļoti specifiskām pazīmēm un specifiskiem uzdevumiem veidotais varas aparāts". ("Varas aparāts ir boļševiku termins, bet te tas ļoti labi iederas," iestarpina D. Savvins.)