Pāri nožogojumam redzams kāds akmens tēls ar aizdomīgu un bargu skatienu. Dans II – 15. gadsimta Valahijas valdnieks. Sastatnes pie ēkas, kā arī plēves un uzraksti uz sētas liecina, ka te notiek kaut kādi restaurācijas darbi. Otrā pusē līdzīgs skats uz iekšpagalmu, kur piektdienas pievakarē strādnieki lēnām beidz darbu un nedaudz pārsteigti noskatās uz ziņkārīgo, kurš kaut ko no attāluma cenšas nobildēt... Nenoliedzami, dīvaina vieta, kur sākt ceļojumu Rumānijā.
Taču tieši te 1989. gada Ziemassvētkos norisinājās dramatiski notikumi, kas ne vien nokļuva visas pasaules ziņās, bet arī ieguva simbolisku nozīmi, lai par tiem tiktu atgādināts vēl un vēl. Iespējams, tie bieži rādās murgos tirāniem visā pasaulē – kā brīdinājums, ka kaut kas līdzīgs reiz var notikt arī ar viņiem.
Sarkanā diktatora bēdīgais gals
Tirgovište ir samērā neliela pilsēta Rumānijas vidienē, 80 kilometrus no galvaspilsētas Bukarestes. Patiesībā te netrūkst arī citu ievērības cienīgu objektu, bet par to vēlāk. Raksta ievadā pieminētā ēka, kur iepriekš atradušās armijas kazarmas, nozīmīgu lomu šajā stāstā ieguva gandrīz vai sagadīšanās dēļ. Vai tomēr tā bija iepriekš noskatīta skatuve izplānotam teātrim? To mēs diez vai kādreiz pavisam droši uzzināsim.
Astoņdesmito beigas bija revolūciju laiks Austrumeiropā – visās tā sauktajās padomju bloka valstīs bija vērojama lielāka vai mazāka viļņošanās, alkas pēc pārmaiņām, neapmierinātība ar veco režīmu un arī pieaugošajām sociālekonomiskajām problēmām. Rumānija nebija izņēmums. Te masu nemieri 1989. gada decembra vidū bija uzliesmojuši Timišoaras pilsētā valsts rietumos. Taču sarkanais diktators Nikolaje Čaušesku, kas atradās pie varas vairāk nekā 30 gadus, bija pārliecināts par tautas lielākās daļas uzticību, ko viņam nebeidza atgādināt arī tuvāko līdzgaitnieku svīta un, protams, sieva Elena, kuras ietekme uz lēmumu pieņemšanu tika vērtēta kā milzīga. Lai vēlreiz apliecinātu savu līdera statusu, Čaušesku nolēma 21. decembrī Bukarestē, laukumā iepretī komunistiskās partijas centrālkomitejas ēkai, sarīkot plašu demonstrāciju, uz kuru, kā jau totalitāros un autoritāros režīmos šādās situācijās ierasts, tika masveidā atvesti cilvēki no visas valsts.
Interneta platformā "Youtube" joprojām ir atrodams pusotru minūti garš video no šī pasākuma, ko sauc "Čaušesku pēdējā runa".