Vairs mēnesis atlicis, lai apmainītu ieroča glabāšanas atļaujas, kas izsniegtas līdz 2019. gada 4. aprīlim. Tiem, kas apliecības neapmainīs, jārēķinās, ka iestāsies administratīvā atbildība, bet ierocis un munīcija tiks izņemti.

Reklāma

Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Līna Bagdone skaidro, ka saskaņā ar Ieroču aprites likuma pārejas noteikumu 8. un 9. punktu 

ieroča glabāšanas atļaujas, nēsāšanas atļaujas un ieroču kolekcijas atļaujas, kas līdz likuma spēkā stāšanās dienai (10.04.2019.) tika izsniegtas uz nenoteiktu laiku, ir derīgas līdz 2023. gada 14. septembrim, bet ieroča nēsāšanas atļaujas, kas tika izsniegtas uz desmit gadiem, – līdz atļaujā norādītajam termiņam, bet ne ilgāk kā līdz 2023. gada 14. septembrim.

Līdz minētajam termiņam attiecīgajiem ieroču īpašniekiem ir jāsaņem jaunas atļaujas vai jārisina jautājums par atteikšanos no ieročiem (pārreģistrācija citai personai, nodošana ieroču komersantam realizācijai vai nodošana Valsts policijai iznīcināšanai).

Šobrīd jaunas ieroču atļaujas ir saņēmuši vairāk nekā puse ieroču īpašnieku – 19 013 personas, bet vēl tas jāizdara 14 011 ieroču īpašniekiem.

Attiecīgo Ieroču aprites likumā noteikto termiņu šobrīd nav paredzēts pagarināt.

Attiecībā par ieroču īpašniekiem, kuri nebūs izpildījuši minētās prasības, tiks lemts jautājums par saukšanu pie administratīvās atbildības. Ņemot vērā, ka attiecīgās ieroču atļaujas būs uzskatāmas par nederīgām, ieroči, munīcija un to sastāvdaļas tiks izņemtas.

Ieroča īpašniekam ir jāņem vērā, ka šaujamieroci (arī tā maināmo būtisko sastāvdaļu un munīciju) un lielas enerģijas pneimatisko ieroci ir atļauts glabāt un lietot tikai ar Valsts policijas atļauju. Ja dokumentam (ieroča atļaujai) ir beidzies derīguma termiņš (gan tāds, kas norādīts dokumentā, gan tas, kas noteikts ar likumu), tas kļūst nederīgs. Ja ierocis tiek glabāts bez derīgas ieroča atļaujas, šāda rīcība uzskatāma par likumpārkāpumu. Katrs likumpārkāpuma gadījums tiek izskatīts individuāli, vērtējot personas vainu un nosakot atbildības veidu un soda apmēru, taču jāņem vērā, ka Krimināllikuma 233. panta otrajā daļā ir paredzēta atbildība par šaujamieroča, šaujamieroča būtisko sastāvdaļu, šaujamieroča munīcijas, lielas enerģijas pneimatiskā ieroča glabāšanu, nēsāšanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu vai realizēšanu bez attiecīgas atļaujas (arī par izgatavošanu, remontēšanu, iegādāšanos). Likuma pantā noteikts, ka par šādu pārkāpumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.