Nodot informāciju ar rakstu palīdzību – tas mūsu senčiem šķita noslēpumains un maģisks paņēmiens, un tā dažādās kultūrās radās dažādi senie alfabēti. No šīm zīmēm veidoja mandalas, sigillas, amuletus, garu zīmogus.

Rakstu zīmju formu stipri ietekmēja materiāls, uz kura rakstīja, un instrumenti, kurus izmantoja rakstīšanai. Ķīnā tā bija otiņa, Divupē – stils, bet pie mums, ziemeļos, rakstus grieza kokā un akmenī, tāpēc rūnas sākotnēji sastāvēja no taisnām līnijām. 

Kā darbojas rūnas? Atceramies Skroderdienas Silmačos – Tomulīša: “Jā, es jau nu tos stipros, vecos vārdus... tie, lūk, palīdz.”

Senākais veids, kā rūnas izmantoja, ir Ram rūnas jeb Stiprās Zīmes. Teorētiski katra atsevišķa rūna var tikt izmantota kā amulets, kā Stiprā Zīme, taču starp rūnām ir īpašās rūnas – tādas kā Algiz, Eivaz, kuras sastopamas tikai maģiskajos tekstos, bet sadzīviskajos faktiski netiek lietotas.

Rūnas aktivizē vairākos posmos: griež, izkrāso, dodot tām spēku, visbeidzot – rūnu dziesma (uzruna jeb buramvārdi) precīzi tās pieregulē. Katram meistaram šajā procesā būs savas nianses, kas vienam lieliski strādā, bet citam – vienkārši nedarbojas. Darbs ar rūnām lielā mērā ir individuāls un intuitīvs. Tā ir meditācija, sava veida saruna ar rūnām.

Aplūkosim rūnu izmantošanu uz konkrēta piemēra bāzes. Pieņemsim, mēs gribam no sava zemes gabala iegūt lielāku ražu. Kā atlasīt rituālam rūnas?

Piemērs – kā atlasīt rituālam rūnas, ja no sava zemes gabala grib iegūt lielāku ražu.

 

Kur šīs rūnas griež (raksta)? Uz trauka, turzas, kurā sēklas glabā, uz poda, kurā audzē stādus, uz papīra lapas, kuru pēc rituāla sadedzina un pelnus ierok zemē, – pēc tavas izvēles.

Rūnu aktivizēšana

  • Jāsakopo enerģija. Lai fiziskais ķermenis saprastu, ka mēs darbosimies ar enerģijām, tam jādod zīme – piemēram, ieelpa un izelpa ar vieglu šņākoņu. Ļoti ērti ir domās ieelpot caur mugurkaulu un izelpojot iztēlē vadīt enerģiju vēlamajā virzienā – uz roku, kāju, griezējinstrumenta asmeni.
  • Rūnas un to formulas aktivizē ar vārdojumu.
  • Dziedot vārdojumu, spilgti jāiztēlojas savs nolūks, pēc tam doma strauji jāatlaiž – jāaizmirst, lai pēc rituāla to vairs nekoriģētu.
  • Rūnu meistari (erili) rūnu dziesmu uzskata par īpaši efektīvu, ja atskaņas ir ne tikai rindu beigās, bet rindā blakus ir divi trīs vārdi, kas beidzas ar atskaņām.
  • Lūk, Spēka dziesmas variants (formula ir improvizēta): Graudu zemē kaisu, lai četras stihijas to apņem. Audz, graudiņ, stiprs, pret Sauli tiecies, pieņemies Spēkā, tikumā, pārtikā vērties noliktā laikā!

Uzmanību! Šeit atlasīto rūnu nozīmes ir šādas tikai šajā – ražas nodrošināšanas – kontekstā! Citā kontekstā šo rūnu nozīme var tikt interpretēta līdzīgi, bet, iespējams, ne identiski.