Neesmu nekāda desu guru, bet, eksperimentējot un mēģinot dažādus variantus, ir iespējams nonākt pie tīri baudāma rezultāta. Desu gatavošana nav pāris stundu jautājums, tas ir process, ko labāk baudīt kopā ar draugiem, relaksēti meditējot pie žāvētavas un runājot par medībām.

Reklāma

Desas

Savā desu gatavošanas karjerā neesmu vēl nonākusi pie desām, kuras jebkādā veidā atgādinātu veikala produkciju, bet rezultāts ir gana gards un baudāms. 

Sastāvdaļas

  • Medījumu gaļa
  • Cūkas speķis
  • Zarnas (pirktas Mego)
  • Garšvielas, sīpoli, ķiploki
  • Medus, brendijs vai džins
  • Olīveļļa

 Aprīkojums

  • Kūpinātava – manā gadījumā no Abas
  • Jaudīga gaļasmašīna – manā gadījumā Stollar

Svarīgi! Trihinelozes drauds! 

Bebra un mežacūkas gaļa obligāti jāpārbauda

Pagatavošana

Gaļu, speķi, sīpolus sagriež lielos gabalos un samaļ. Pievieno ķiploku. Ja liek svaigu, jārēķinās, ka desas tik ilgi neglabāsies. Tādēļ var likt ķiploku pulveri. Var malt vairākas reizes, lai konsistence maigāka. Man personīgi desās nepatīk nekādi cieti gabaliņi, tādēļ gaļu maļu ļoti cītīgi un smalki. Samaltai gaļai pievieno garšvielas, to var darīt ļoti dāsni. Medus, brendijs lieliski bagātinās paleti. Džinu var mazliet pieliet, lai nebūtu jāliek kadiķa ogas. 

Masu kārtīgi samaisa, var atstāt uz kādu brīdi savilkties. Pilda zarnās. Zarnas var iegādāties veikalā. Tās glabā sasaldētas sālī. Atkausējot tās labāk likt ūdenī, lai nekļūst sausas un nesalīp. Pilda nelielos luņķos, galu nosienot. 

Sapildītas desiņas. Šādas var arī nekūpināt, bet gatavot kā kupatus.

Pirms likt kūpināties, atstāj, lai desas nožūst. Istabas temperatūrā, vislabāk jau saulītē. Desas kūpinātavā labāk iekarināt. Kūpināšanu sāk lēnām, jo, ja būs straujš temperatūras kāpums, desas var sasprāgt. Kūpina 70–80 grādos, izmantojot alkšņa malku. Process ilgst vairākas stundas. Procesam seko, desas nogaršojot. 

Smarža ir lieliska.

Nekūpinātas šādas desas var gatavot kā kupatus – vispirms uz pannas ūdenī uzvāra, pēc tam sviestā apcep. 

Gatavs!

Filejas un stirnas ciskas kūpināšana

Kūpināta fileja vai stirnas ciska – tas arī ir garšas piedzīvojums. Marinē lielā katlā karstajā marinādē. Nelielā daudzumā ūdens uzvāra lauru lapas, čili piparus, kadiķa ogas, melnos piparus, rozmarīnu. Pievieno sāli – diezgan dāsni. Pielej traukā ūdeni un liek iekšā gaļas gabalus, kurus plānots kūpināt. Var turēt vēsumā diennakti, divas dienas, trīs. 

Kad izņem no marinādes, noliek, lai gaļa nožūst. Pirms liek kūpinātavā, tai jābūt sausai. Kūpina 70–80 grādos. Galvenais ir kūpinātavā neaizmirst un nepārkaltēt. Kad gatavs, apkaisa ar rupjo sāli. 

Nokūpināta buka mugura.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.