Light rain 13.3 °C
O. 22.10
Irīda, Īrisa
SEKO MUMS
Reklāma
Maksimālais parastā asara izmērs atkarīgs no ūdenstilpes, kurā tas dzīvo, un pieejamā pārtikas daudzuma.
Maksimālais parastā asara izmērs atkarīgs no ūdenstilpes, kurā tas dzīvo, un pieejamā pārtikas daudzuma.
Foto: Raivo Skrastiņš / Latvijas Mediji

Asaru dzimtas zivis dzīvo gan sālsūdenī, gan saldūdenī, un to izmēri var krasi variēt

Reklāma

Parastie asari, kas mīt gandrīz jebkurā Latvijas upē, sastopami arī ūdenstilpēs lielākajā daļā Āzijas un Eiropas. Tie pieder pie mazajiem dzimtas pārstāvjiem, vidējais svars aptuveni 800 gramu, taču makšķernieki par trofejām uzskata jau zivis, kuru svars sasniedz aptuveni 400 gramu.

Maksimālais parastā asara izmērs atkarīgs no ūdenstilpes, kurā tas dzīvo, un pieejamā pārtikas daudzuma. Lielā ūdenskrātuvē ar ievērojamiem dziļumiem un labu barības bāzi tie spēj izaugt līdz diviem kilogramiem. Nelielos, seklos ūdeņos, piemēram, dīķos un nelielos ezeriņos, kur novērots barības deficīts, svītrainā plēsēja izmērs reti kad pārsniedz 300 gramus. Šādās ūdenstilpēs tie izveido jaunu pasugu "pundurasaris".

Ir vēl viena asaru pasuga – zāles jeb ūdensaugos mītošās zivis. Tās aug ļoti lēni, un pēc trīs gadiem šo zivju svars ir tikai 30 grami. To maksimālais svars ir apmēram 80 grami. Tās, kas mīt mazliet dziļākās vietās, trīs gadu vecumā var sasniegt nedaudz vairāk par 100 gramiem.

Lielo upju un ezeru piekrastes zonā parasti dzīvo mazie asarēni, kuru izmērs reti kad pārsniedz 15 cm. Lielie īpatņi meklējami ievērojami tālāk no krasta.

Stāvošās ūdenskrātuvēs lielākus asarus iespējams sameklēt vietās ar nelīdzenu gultni, savukārt plašajās ūdenstilpēs, kur vidējais dziļums ir četri un vairāk metru, lielos asarus iespējams noķert vietās, kur ietek cita mazāka upīte, kanāls vai kāda pieteka, kā arī vietās, kur mainās dziļums. 

Asariem tīk, ja dziļums ir līdz astoņiem metriem, dziļākās vietās tas reti sastopams. Mazajās upēs lielajiem asariem patīk uzturēties vietās, kur veidojas maksimāls dziļums.

Kā ķert

Lielo asaru ķeršanai parasti izmanto spiningu. Ja ķeram asarus plašās ūdenskrātuvēs, kur vidējais dziļums ir aptuveni pieci metri, lieliski panākumi var būt, izmantojot voblerus, kuriem ir dažāda iegrime, bet mānekļa garums varētu būt apmēram 12 cm. Vasarā lielie asari var "stāvēt" ne tikai uz gultnes, bet arī ūdens vidējos slāņos.

Iekārotajam lielajam asarim no dziļākas upes bedres vajadzētu izmantot tvisterus, riperus, arī bez džigāķiem, protams, neiztikt. Ir novērots, ka lielie asari īpaši labi reaģē uz tumšas krāsas mānekļiem, bet mānekļa garums variē no 8 līdz 12 cm. Džiga galvas svars jāizvēlas atkarībā no vietas dziļuma un straumes stipruma.

Reklāma
Reklāma

Ziemā par mānekli lieti var noderēt vertikālās bļitkas, kuru garums ir 6–8 cm. Runājot par balansieriem, svītrainajam medniekam patiktu 5–7 cm gari. 

Pēdējos gados esmu dzirdējis, ka lielie asari lieliski ķeras uz vecākajam brālim zandartam paredzētajiem ratlina tipa grimstošajiem vobleriem, kuru garums 6–8 cm. Laikam jau arī zivīm mainās mode uz mānekļiem.

Smagākais un garākais asaris

Lielākais Latvijā noķertais asaris svēris 2,15 kg, tas noķerts 2003. gadā Cepšu ezerā Valmieras novadā. Laimīgais makšķernieks, kas pie šī loma ticis, ir K. Cekuls.

Lielākais Eiropas asaris svēris 2,9 kg. Tas noķerts 2010. gada 4. septembrī pie Ālandu salām Somijā, to izvilcis Kalle Vāranens.

Pasaulē asariem mēra arī garumu, tad, lūk, garākais asaris noķerts pērn 24. novembrī Ishojas upē Dānijā, asara garums esot bijis 43 cm, laimīgais makšķernieks Nikolass Goldings.

Žurnāla "Lielais Loms" veidotājs Arvis Ančevskis ar asaru dubultlomu.

Lielmutes asari var pārsniegt 4 kg

Lielmutes asarus bieži dēvē arī par basiem. Šīs zivs dzimtene ir Ziemeļamerika. Pēdējos desmit gados tas novērojams arī Āzijas un pat Eiropas ūdenskrātuvēs. Makšķernieku lomos visbiežāk piesakās asari jeb basi, kas sver 1–4 kg. Kāds makšķernieks no Meksikas apgalvo, ka viņš noķēris asari, kas svēris 11,4 kg, un šī eksemplāra garums esot bijis 97 cm. Šī trofeja nav piefiksēta, nav nedz fotogrāfijas, nedz video, tāpēc, visdrīzākais, šī informācija ir izdomājums.

Parasti lielmutes asarus spiningo. Mazos plēsējus noķert ir pietiekami viegli, izmantojot dažādu veidu mākslīgās ēsmas, savukārt lielos īpatņus jau sarežģīti, jo tie kļuvuši ļoti uzmanīgi un izveicīgi. 

Šo asaru spiningošanā izmanto galvenokārt "minnow" un "shad" voblerus, kā arī dažādas silikona imitācijas, tostarp tārpus. Makšķerniekam jāatceras, ka šie asari pulcējas stipri aizaugušās vietās, tādēļ ieteicams padomāt par pretzāļu vizuļiem un āķiem.

Lielākais lielmutes asaris ticis noķerts Japānā Bivas ezerā. Veiksmīgais makšķernieks ir Manabu Kurita, kurš lieliski pārzināja ūdenskrātuvi un tās iemītniekus. Lielais asaris svēra 10,5 kg, tā garums bija 74 cm. Interesanti, ka Bivas ezerā iespaidīga izmēra asari piesakās samērā bieži, bet tik liels – pirmo reizi.

Divmetrīgie Nīlas asari

Nīlas asari ir lielākie pasaulē, to garums var sasniegt divus metrus, bet maksimālais svars – pat 200 kg. Milzīgo izmēru dēļ Nīlas asari ir dominējošās zivis ūdenskrātuvē, kur tie iemitinājušies. Dabiskos apstākļos tiem nav pretinieku.

Pašu lielāko Nīlas asaru īpatni kādā Āfrikas upē izdevies noķert makšķerniekam no ASV. Zivs svars esot bijis virs 200 kg. 

Asaris esot pieteicies uz izturīgu trollinga sistēmu. Diemžēl nekādu papildu informāciju par šo iespaidīgo zivi atrast neizdevās.

Nīlas asaru makšķerēšanai nepieciešams ne tikai atbilstošs inventārs, bet arī zināšanas un pieredze. Lielās zivis uzvedas daudz uzmanīgāk par mazajiem ciltsbrāļiem, tāpēc noķert tās ir sarežģīti un interesanti.

Asariem tīk, ja dziļums ir līdz astoņiem metriem, dziļākās vietās tas reti sastopams.

Pasaulē lielāko asaru TOP3

Ukraina. 1. vieta

Pasaules rekords asaru makšķerēšanā, kas oficiāli reģistrēts 2015. gadā, pieder ukrainim Bažanam Potolko. Viņš makšķerēja netālu no Poltavas kādā privātā ūdenskrātuvē. Interesanti, ka Bažana tēvs asarus savulaik tur ielaida, lai tie palīdzētu regulēt karūsu skaitu un izmērus. Viņiem bija ieradums noķertos asarus atlaist atpakaļ ūdenskrātuvē. Par spīti intensīvai makšķerēšanai, asariem izdevās izaugt līdz pienācīgiem izmēriem. Rekorda asara svars bija trīs kilogrami 720 grami, un tā garums bija nedaudz vairāk par pusmetru. Šis milzīgais asaris ir fiksēts Ginesa rekordu grāmatā.

Somija. 2. vieta

Somu līcī noķerts 3,6 kilogramus smags asaris. Diemžēl tajā laikā nebija nevienas organizācijas, kas oficiāli reģistrētu ievērojamas zivis, bet fotogrāfijas ar šo lomu bija makšķerēšanas žurnālos un liecinieki apstiprināja svēršanu.

Holande. 3. vieta

Holandietis Villems Štolks noķēra trīs kilogramus 480 gramus smagu asari, tas notika 2014. gadā. Interesanti, ka nedēļu iepriekš viņš jau bija noķēris vairāk nekā trīs kilogramus smagu svītraino mednieku, bet pēc nedēļas kārtējais milzu asara loms, praktiski identisks ar pirmo lielo asari.

Raksts tapis sadarbībā ar Zivju fondu

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Tēmturi
Reklāma
MEDNIEKS MAKŠĶERNIEKS
Reklāma