Uz šķīvīša viegla un gaisīga, dekorēta ar ogām, gozējas Pavlovas kūka. To var nopirkt ne tikai Eiropas kafejnīcās. Par tās izcelsmi cīnās Austrālija un Jaunzēlande. Tas bija tieši pirms gadsimta, kad slavenā krievu balerīna Anna Pavlova devās pasaules turnejā uz šīm valstīm. Ir vairāki stāsti, kurš konditors bijis pirmais, kas izdomājis šo desertu. Balerīna, kas uztraucās, lai tikai nepieņemtos svarā, kūku atzinusi par labu esam.

Reklāma

Fantāzija par tēmu

Bezē, putukrējuma un ogu deserts ir šā garduma pamats. Katra saimniece izdomā kaut ko jaunu. Esmu no slinkajām, tāpēc racionāli salieku kopā jau gatavus produktus, jo bezē cepšana aizņem pārāk daudz laika, turklāt tas var arī var neizdoties. 

Tātad nopērku lielos bezē cepumus. Tos var iegādāties ar dažādām garšām un krāsām: šokolādes, zemeņu, vaniļas. 

Saputoju putukrējumu. Mazliet paskrubinu cepuma virspusi, lai tā būtu plakanāka, izdobju viduci. Uz cepuma lieku putukrējuma mici, dekorēju ar ogām, uzrīvēju šokolādi. Kūka gatava! Bet vai tai var dot Pavlovas vārdu? Gluži kā baletā – tā ir variācija par Pavlovas tēmu.

Kaprīzā Pavlova

“Vislielākais izaicinājums ir olu baltumu uzputošana. Olas nedrīkst būt tikko no ledusskapja izņemtas – tām jābūt istabas temperatūrā. 

Otrs knifs ir cepšanas temperatūras režīms,” teic kūku cepēja Alise Indriņa no Alūksnes. Viņai kā īstai saimniecei, kas nopietni cep kūkas, ir laba cepeškrāsns ar temperatūras regulēšanas iespējām. Bezē cepumi?

“Pavlovas kūkas pamatne no cepumiem, kas ir drupani un cieti, atšķiras ar to, ka tai ir kraukšķīga tikai ārpuse, bet iekšpuse nedaudz lipīga, čagana, mīksta, drīzāk atgādina maršmelovus jeb zefīrus.” Cepumus var pagatavot pāris dienu iepriekš un tad īsi pirms pasniegšanas dekorēt kūku.

Ieteikumi gatavojot

  • Olbaltumam jābūt perfekti stingri saputotam. Tas ir gatavs, ja, ņemot ar karoti, paliek stāvam stingri ar asu spicīti, nevis noplok vai nopil.
  • Cukuram olbaltumā jāizkūst, to maisot, lai nekustu cepšanās laikā krāsnī.
  • Augļi un ogas, ar ko dekorē kūku, var būt daždažādi. Tradicionālajā versijā tās esot zemenes un kivi. Galvenais, lai koši un krāsaini: mellenes, avenes, kazenes, jāņogas (var likt kā ķekaru ar visu kātiņu).
  • Mēdz būt arī receptes, kur putukrējuma vietā izmantots kāds cits krēms, piemēram, svaigā siera vai vārītais krēms.
  • Kūku var pasniegt ar kādu ogu mērci, pārlietu ar izkausētu šokolādi, pārkaisītu ar kakao pulveri, dekorēt ar piparmētras lapiņām.

Zemeņu Pavlovas kūka

Sanāk 10–12 gab.

Sastāvdaļas

  • 225 g brūnā cukura
  • 225 g baltā cukura
  • 6 olu baltumi
  • 1 ēdamkarote kartupeļu cietes
  • 2 tējkarotes etiķa
  • 1 kg zemeņu
  • 50 g pūdercukura
  • 500 ml 35% saldā krējuma

Pagatavošana

Cepeškrāsni uzkarsē līdz 140 grādiem. Samaisa abus – brūno un balto – cukurus. Lielā traukā saputo stingrus olu baltumus. Pievieno trešdaļu no cukura un turpina putot, līdz olbaltumu masa atkal stingra. Liek atkal klāt trešdaļu cukura. Puto. Tad vēl pēdējo cukura trešdaļu. Saputo un masai pievieno cieti un etiķi.

Plātī ieklāj cepampapīru un uzzīmē, uzliekot šķīvīti, divus apļus (ap Ø 20 cm katru). Olbaltumu masu sadala uz pusēm. Uz apļiem liek olbaltumu masu, šauj krāsnī un cep (drīzāk kaltē) vienu stundu. Krāsni izslēdz un cepumu atstāj līdz atdzišanai (vismaz pusstundu).

Kūkas gatavošana notiek īsi par pasniegšanas. Blenderī samaļ zemenes, pievienojot tām pūdercukuru. Citā traukā saputo saldo krējumu ar pūdercukuru. Saputotajā krējumā iejauc 2/3 zemeņu mērces.

Vienu olbaltumu apli liek uz šķīvja, tam uzsmērē pusi zemeņu un putukrējuma masas, uzliek otru olbaltumu cepuri un uzsmērē atlikušo zemeņu–putukrējuma masu.

Kūkas virsu dekorē ar ceturkšņos sagrieztām zemenēm, putukrējuma piciņām, piparmētras lapiņām. Pasniedzot pārlej atlikušo svaigo zemeņu mērci.

Zemenes.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.