Paaugstināta ķermeņa temperatūra pati par sevi nav slimība, bet dabiska organisma aizsargreakcija, kā tas cīnās pret vīrusu vai baktēriju izraisītu infekciju. Kā uzlabot pašsajūtu, un kad īstais laiks lietot temperatūru pazeminošus līdzekļus?

Kad lietot medikamentus

Gan saaukstēšanās slimības, gan gripa bieži norit ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru. Tā norāda, ka mūsu imunitāte aktīvi cīnās ar infekciju. “Ja temperatūra ir zemāka par 38 grādiem, to nevajadzētu uzreiz censties mazināt. 

Svarīgi ļaut organismam pacīnīties arī pašam. Medikamentus vajadzētu lietot tikai tad, ja temperatūra paaugstinājusies virs 38,5 grādiem,” norāda MFD veselības centra Iļģuciems ģimenes ārste, RSU docētāja Jeļena Daniļenko, taču piebilst, ka zāles arī pie zemākas temperatūras var lietot, ja pašsajūta ļoti slikta: ir galvassāpes, drebuļi, nelabums. "Šādos gadījumos nav jāmēģina varonīgi izturēt un jāmoka organisms."

Tomēr papildus medikamentozai terapijai ir virkne lietu, ko varam darīt, lai uzlabotu pašsajūtu. Visupirms svarīgi atpūsties – tā organisms atjauno savus resursus, tam ir vieglāk atveseļoties. Nepieciešams arī pietiekami izgulēties – vismaz 7–9 stundas diennaktī.

Jo mazāk šķidruma organismā, jo sliktāka termoregulācija. Turklāt šķidrums palīdz izvadīt toksīnus.

Daudz šķidruma labākai termoregulācijai

Kad ir paaugstināta temperatūra vai drudzis, ķermenis svīst. Tas ir labi, jo sviedri atdzesē ķermeni, taču šādi tas zaudē šķidrumu. “Jo mazāk šķidruma organismā, jo sliktāka termoregulācija. Turklāt šķidrums palīdz izvadīt arī toksīnus, tā paātrinot dzīšanas procesus,” uzmanību vērš ārste. 

“Viens no galvenajiem orgāniem, kas izvada toksīnus, ir nieres. Taču tās var pilnvērtīgi funkcionēt tikai tad, ja organismā ir pietiekams šķidruma daudzums. Tāpēc ļoti svarīgi slimojot uzņemt daudz šķidruma.” 

Var dzert ūdeni, zāļu novārījumus, vieglu buljonu, ogu morsus, īpaši brūkleņu un dzērveņu, jo tām piemīt antipirētiska jeb pretdrudža iedarbība. 

Šķidrumam jābūt istabas temperatūras vai nedaudz siltākam. Uzņemot šķidrumu, organismam ir jādzesējas, tāpēc nav ieteicams lietot karstus dzērienus. Piemēroti nebūs arī auksti dzērieni – tā var papildus apaukstēties, piemēram, pastiprināt kakla sāpes. Nav ieteicams lietot gāzētu ūdeni. “Ja ir paaugstināta temperatūra, grūtāk tikt galā ar savu darbu arī kuņģim – kuņģa sula izdalās pastiprināti. Ja iedzersim gāzētu dzērienu, kuņģim būs vēl grūtāk,” paskaidro Jeļena Daniļenko. Jāatsakās arī no kafijas, jo tā stimulē šķidruma zudumu un palielina skābu vidi organismā.

Bērniem šķidrums jālieto atbilstīgi svaram, pieaugušajiem – aptuveni 2 litri dienā. Ja cilvēks sirgst ar kādu hronisku slimību, piemēram, nieru vai sirds mazspēju, noteikti jākonsultējas ar ārstu, kurš norādīs, cik daudz šķidruma vēlams izdzert dienas laikā.

Vieglas, bet spēcinošas maltītes

Apetītes zudums ir pilnīgi normāla reakcija uz paaugstinātu temperatūru. Tomēr nevajadzētu atteikties no vieglas un veselīgas pārtikas, piemēram, dārzeņu zupas vai biezeņa, vistas buljona. Arī ēdienam jābūt siltam, nevis karstam.

Daudzos dārzeņos un augļos atrodamas vielas, kas pazemina temperatūru. Ar tām bagāti citrusaugļi, upenes, zemenes, ķirši, ko var lietot ievārījumu, kompotu, morsu, svaigā veidā.

Veselību stiprinās arī medus. Tas pastiprina sviedru izdalīšanos, pazemina temperatūru, cīnās ar baktērijām un vīrusiem, stiprina imunitāti. “Tomēr medus, tāpat kā ogas un augļi, ir alerģisks produkts. Ja saslimis bērns, šos produktus noteikti neieteiktu izmēģināt uzturā pirmoreiz,” uzsver ģimenes ārste.

Nav ieteicams ēst pikantus, ceptus, kūpinātus ēdienus – smaga, neveselīga pārtika rada papildu stresu organismam. Jāizvairās no pārtikas ar paaugstinātu cukura līmeni, izņemot medu, jo tie samazina leikocītu aktivitāti, un organisms sliktāk cīnās pret vīrusiem.

Nepārkarsē organismu

Telpā, kurā guļ sasirgušais cilvēks, piemērota ir 21–22 oC gaisa temperatūra. Turklāt telpas regulāri jāvēdina. Ja ir auksti, var uzaut kokvilnas zeķes, bet ar satuntulēšanos nevajadzētu pārspīlēt. Var uzsegt segu, taču ne trīs un vēl uzvilkt siltas drēbes. Tā temperatūru nepazemināsim, tieši pretēji – tā paaugstināsies.

Aizvien populāras metodes ir ierīvēšanās ar degvīnu, etiķūdeni. Tā veidojas ādas asinsvadu spazmas. Ādas temperatūra tiek pazemināta, bet iekšējo orgānu, gluži pretēji, paaugstināta. Diemžēl cilvēki aizvien to mēdz darīt. Šādi pašārstējoties var izraisīt ādas apdegumus, saindēšanos ar alkohola tvaikiem. Īpaši bīstami tas ir bērniem, brīdina ārste un piebilst, ka arī tautas metode iedzert degvīnu ar pipariem nav efektīva. 

“Pirmkārt, kad pacients slimo, tiek lietoti medikamenti, un šāda kombinācija ir bīstama. Otrkārt, arī aknas slimošanas laikā strādā pastiprināti, cenšoties atbrīvot organismu no toksīniem, un alkohols tās noslogo vēl vairāk,” skaidro ārste.

Kompreses – labs, taču īslaicīgs efekts

Lai uzlabotu pašsajūtu, brīdī, kad iedzerts pretdrudža medikaments un gaidām, kamēr tas iedarbosies (parasti 20–30 minūtes), uz pieres var likt vēsas kompreses. Tas nekaitēs, tomēr palīdzēs īslaicīgi, un nevajadzētu paļauties, ka tikai ar kompresi varēs mazināt temperatūru – to organismam jāsāk samazināt no iekšienes, norāda ārste. Bērnam ādu var noslaucīt ar siltā ūdenī samērcētu drānu vai dvieli. Pēc tam ādu noslauka un uzvelk sausas drēbes. Tomēr arī šis efekts ir īslaicīgs.

Vaicāta, cik efektīvi ir likt aukstas kompreses vai ledu uz artērijām vai vēnām, piemēram, kakla, Jeļena Daniļenko bilst, ka mājās to neieteiktu darīt. “Ja komprese uz pieres tiešām atvieglos pašsajūtu, varbūt pat šķitīs, ka galva kļūst skaidrāka, liekot aukstas kompreses uz lielajiem asinsvadiem, turklāt nepareizi, varam par stipru atdzesēt asinsvadus, kas pasliktinās asinscirkulāciju,” viņa skaidro.

Ja pašsajūta nav ļoti slikta, var ieiet siltā dušā. “Tomēr parasti, kad ir augsta temperatūra, to negribas darīt. Noteikti nevajadzētu eksperimentēt un mēģināt mazināt temperatūru, ejot aukstā vannā vai dušā, – tā var radīt veselībai bīstamu temperatūras starpību, kas veicinās asinsvadu saraušanos, var sākties krampji, sirds aritmija, trombu veidošanās,” brīdina mediķe.

Kad steidzami jāmeklē medicīniskā palīdzība

  • ja temperatūru virs 38,5 oC neizdodas pazemināt ar zālēm vai citiem līdzekļiem
  • ja drudža laikā parādās atkārtota vemšana, caureja
  • ja ir atūdeņošanās pazīmes, apjukums, augsta temperatūra norit bez svīšanas, ir elpošanas problēmas, krampji, nav urinācijas (attiecas gan uz bērniem, gan pieaugušajiem)
  • drudzis ir ar stiprām galvassāpēm
  • ja zīdaiņiem līdz 3 mēnešu vecumam temperatūra kāpj virs 38 oC , līdz 12 mēnešiem – sasniegusi 39 oC , bērniem 1–2 gadiem – ja temperatūra ir 38,5 oC un nemazinās 48 stundas
  • ja cilvēks papildus sirgst ar kādu hronisku slimību un nedrīkst lietot paracetamolu vai ibuprofēnu saturošus medikamentus

Der zināt!

  • Ja temperatūra ir virs 38 oC, nav ieteicama kāju sildīšana karstā ūdenī, arī sinepju plāksteri – tā var pārkarsēt organismu, un pašsajūta tikai pasliktināsies.
  • Kad ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, nevajadzētu vilkt sintētiska materiāla apģērbu, jo tas slikti elpo un organisms var pārkarst. Apģērbam jābūt vieglam, elpojošam, no kokvilnas vai lina. Tas ļaus sviedriem iztvaicēties un nodrošinās dabisku, efektīvu atdzišanu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.