Man dārzā jau vairākus gadus aug žeņšeņs. Saknes tam izaugušas lielas un resnas. Nezinu, kā to pareizi izmantot. Kādas ārstnieciskās īpašības piemīt žeņšeņam? Jautā Gunta Berķe.

Reklāma

Uzskata, ka žeņšeņa (Panax ginseng) vēsturiskā dzimtene ir Korejas pussala – tur šo augu kultivēja un eksportēja jau XVI gadsimtā pirms Kristus. 

Daži vēstures avoti gan norāda, ka Ķīnā žeņšeņu labi pazinuši vēl agrāk, bet tur to lietoja tikai imperatora ģimenes un galminieku ārstēšanai – citiem tā lietošana bija aizliegta, par to draudēja nāvessods. 

Žeņšeņa stāds.

 

Taču, kad atklājās, ka pēc nogurdinošas kaujas žeņšeņs karavīriem palīdz ātri atgūt spēkus un dziedēt brūces, bet tas bija imperatora interesēs, žeņšeņa iziešana tautās vairs nebija apturama.

Kā sagatavot saknes

Ārstniecībai izmanto 4–7 gadus vecu augu saknes. Ievāktas tās apstrādā ar ūdens tvaiku, plaucē verdošā ūdenī vai vāra cukura sīrupā. Žāvē saulē vai 30–50 oC temperatūrā cepeškrāsnī, žāvēšanas iekārtās. Drogas smarža ir specifiska, garša salda, dedzinoša, vēlāk rūgtena. Atkarībā no apstrādāšanas veida iegūst balto, dzelteno un sarkano žeņšeņu.

Ženšeņa sakne.

Svaigas saknes var uzglabāt ne ilgāk par 5 dienām, žāvētas, lielākos vai mazākos gabaliņos sagrieztas, līdz 12 mēnešiem – slēgtā traukā vai dabīga auduma maisiņā.

Žeņšeņs ārstniecībā

Ārsts-fitoterapeits Artūrs Tereško: “Žeņšeņs mazina nogurumu un palielina fiziskās un garīgās darbspējas, tam piemīt tonizējoša iedarbība uz nervu sistēmu. Žeņšeņa preparāti uzlabo asinsriti, līdz ar to visi audi un orgāni labāk tiek apgādāti ar skābekli un nepieciešamajām barības vielām. 

Īpaši noderīgs tas ir pēc slimībām, jo veicina atveseļošanos un vairo spēku, slimības laikā novājinātais ķermenis kļūst sparīgāks. 

Žeņšeņa aktīvās vielas aizkavē izmaiņas asinsvados, līdz ar to mazinās dažādu sirds-asinsvadu slimību risks. Augam piemīt insulīna izdalīšanos veicinoša iedarbība, tāpēc tā preparāti ir lietderīgi cukura diabēta gadījumā. Žeņšeņs veicina iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbību, paaugstina organisma spēju pretoties infekcijām.”

Žeņšeņa preparātus ieteicams lietot dienas pirmajā pusē, tos nedrīkst izmantot cilvēki ar paaugstinātu asinsspiedienu un grūtnieces.

Kam noder ārstnieciskie līdzekļi

  • Pret vairogdziedzera kaitēm ieteicams lietot žeņšeņa tinktūru: kaltētu auga sakni pārlej ar spirtu (1:10), noliek tumšā vietā 2–3 nedēļas ievilkties. Lieto pa 30 pilieniem 3 reizes dienā. Kurss – mēnesis. Ja nepieciešams, pēc 2 nedēļu pārtraukuma kursu atkārto.
Ženšeņa preparāts.
  • Pret sirds mazspēju, sirds-asinsvadu sistēmas funkcionāliem traucējumiem, kā tonizējošu un stimulējošu līdzekli lieto žeņšeņa tinktūru – pa 10–15 pilieniem 2–3 reizes dienā. Pagatavo, kā iepriekšējā receptē.
  • Pret sirds mazspēju kaltētu žeņšeņa sakni samaļ pulverī, lieto pa 0,25 g 2–3 reizes dienā.
  • Pret vecuma nespēku, smadzeņu centra darbības stimulēšanai 200 g kaltētas žeņšeņa saknes aplej ar 500 ml degvīna vai spirta, noliek tumšā vietā 6 dienas ievilkties. Lieto pa 10–15 pilieniem 3 reizes dienā pirms ēšanas. Viens urss – viens mēnesis. Gadā ieteicami 2–3 kursi.