Fog 15.3 °C
C. 19.09
Muntis, Verners
SEKO MUMS
Reklāma
Svarīgi, lai ārsts nosūtījuma veidlapā norādītu diagnozi un pacienta grupu, bet pacients, veicot pierakstu, neaizmirstu tos minēt.
Svarīgi, lai ārsts nosūtījuma veidlapā norādītu diagnozi un pacienta grupu, bet pacients, veicot pierakstu, neaizmirstu tos minēt.
Foto: Shutterstock / Latvijas Mediji

Dienas stacionārā var saņemt pakalpojumus, kuri ir pārāk sarežģīti, saistīti ar risku vai laikietilpīgi, lai tos sniegtu ambulatori, turklāt pēc tam pacientam kādu laiku vajadzīga medicīnas personāla uzraudzība. Šāds ārstēšanas modelis ir ērts, jo vakarus pacients var pavadīt mājās, savā ierastajā vidē, nevis slimnīcas gultā.

Reklāma

Dažādi profili un līmeņi

Veselības centru apvienība ir viens no lielākajiem privātās veselības aprūpes uzņēmumiem Latvijā, kurš sniedz pakalpojumus ne tikai Rīgā, bet arī lielākajās reģionu pilsētās: Jūrmalā, Liepājā, Daugavpilī, kā arī Ķekavā, Bauskā, Talsos, Madonā, pavisam 12 poliklīnikās un piecos doktorātos. 

Apvienības veselības aprūpes vadības ārste Anna Maruškina teic, ka dienas stacionāros pacientiem pieejami gan valsts apmaksāti – ar ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumu, gan maksas pakalpojumi. Dienas stacionāros pacientiem iespējams saņemt dažādu veidu un sarežģītības veselības aprūpes pakalpojumus, tāpēc tie ir atšķirīgi gan pēc profila, gan, vadoties no iespējamo komplikāciju riska, līmeņa.

Piemēram, rehabilitācijas dienas stacionāra pakalpojumi ir pieejami sešās apvienības filiālēs. Atkarībā no saslimšanas un fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta sastādītā rehabilitācijas plāna pacientam nepieciešamos pakalpojumus sniedz speciālistu komanda, kuras sastāvā ir fizioterapeits, ergoterapeits, logopēds vai audiologopēds, uztura speciālists, tehniskais ortopēds, klīniskais un veselības psihologs.

Stacionārs.

Ķirurģiskajā dienas stacionārā vispārējā anestēzijā (narkozē) tiek veikti gan kuņģa, gan resnās zarnas endoskopiskie izmeklējumi. Oftalmoloģijas dienas stacionārā tiek veiktas kataraktas un glaukomas operācijas, arī plakstiņu korekcija, otorinolaringoloģijas stacionārā – ausu, deguna un kakla operācijas gan pieaugušajiem, gan bērniem, bet traumatoloģijas un ortopēdijas dienas stacionārā locītavu artroskopijas, karpālā kanāla un citas operācijas.

“Pirmā līmeņa dienas stacionāra pakalpojumus sniedz ārstniecības iestādes, kurās ir izveidota intensīvās terapijas un anestezioloģijas nodaļa, kā arī asins kabinets,” stāsta Anna Maruškina un piebilst, ka no četriem Veselības centru apvienības ķirurģijas dienas stacionāriem trijos pacientiem sniedz augstākā jeb pirmā līmeņa pakalpojumus. Savukārt otrā līmeņa dienas stacionāros tiek veiktas salīdzinoši nelielas, vienkāršas operācijas un manipulācijas.

Vienas dienas operācijas

Dienas stacionārā veic diagnostiskos, laboratoriskos izmeklējumus, arī dažādas ķirurģiskas operācijas. Pacienti var saņemt ķīmijterapiju, staru terapiju, hemodialīzi, medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus. 

Dienas stacionāru izmanto, ja jāveic operācijas, sarežģītas manipulācijas vai diagnostiskās procedūras vispārējā narkozē, piemēram, gastroskopija, kolonoskopija.

Reklāma
Reklāma

“Dienas stacionāra pakalpojumi ir pieprasīti. Laiks, kuru pacients tajā pavada, ir atšķirīgs. Ķirurģijas dienas stacionārā pacients ierodas viņam noteiktajā dienā, iepriekš saņēmis operējošā ķirurga un anesteziologa konsultāciju, sagatavojies operācijai, ņemot līdzi jau veiktos izmeklējumus. Pēc operācijas pacientu sākumā novēro pēcoperācijas palātā, kur viņš atrodas pastāvīgā medicīnas darbinieku uzraudzībā. Pēc tam viņu pārved uz palātu, kas aprīkota ar signalizācijas pogu, un tur viņš atrodas līdz izrakstīšanas brīdim. Sniedzot pirmā līmeņa dienas stacionāra pakalpojumus, pacients tiek izrakstīts ne vēlāk kā nākamajā dienā pēc uzņemšanas,” stāsta ārste.

Noteikumi paredz, ka ķirurģiskajā dienas stacionārā pacients tiek uzņemts vienu reizi un nepavada tajā ilgāk par 16 stundām (pakalpojumus saņemot no pulksten 6 līdz 22).

 Ja mediķu uzraudzība pacientam nepieciešama ilgāk, piemēram, radušies negaidīti sarežģījumi, viņš tiek pārvests uz diennakts stacionāru. Noteiktos gadījumos pacients ķirurģiskajā dienas stacionārā var uzturēties arī divas dienas.

Valsts noteiktajos dienas stacionāra pakalpojumu tarifos nav iekļauti ēdināšanas un nakšņošanas izdevumi, tāpēc ārstniecības iestāde ir tiesīga piedāvāt tos pacientam par maksu.

Piemēram, Rīgas ārstniecības iestādēs tas izmaksā 35–40 eiro par nakti, ēdināšana – ap 5 eiro. Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā nakts izmitināšana dienas stacionāra pacientam pēc medicīniskām manipulācijām maksā 8,50 eiro, gandrīz tikpat arī ēdināšana, Jelgavas pilsētas slimnīcā nakšņošana kopā ar vakariņām – 19 eiro, bet Bauskas slimnīca radusi iespēju viesnīcas tipa uzturēšanos pēc dienas stacionārā veiktas operācijas piedāvāt tikai par 4 eiro.

Neiroloģisko un iekšķīgo slimību dienas stacionārā to, cik ilgs laiks pacientam būs jāpavada, izlemj ārstējošais ārsts. Ja paralēli ārstēšanai nepieciešami kādi papildu izmeklējumi, pacients tos veic ar dienas stacionāra ārsta nosūtījumu. 

Savukārt uz rehabilitāciju dienas stacionārā pacientu nosūta fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts, kurš izstrādā individuālu, pacienta slimībai atbilstīgu atveseļošanās plānu. Ārstēšanas kurss, kurā iesaistīti vairāki speciālisti, nereti iekļautas arī fizikālās procedūras, parasti ilgst desmit darbdienas.

Ļauj ietaupīt laiku un naudu

“Dienas stacionāra priekšrocība salīdzinājumā ar ambulatorajiem pakalpojumiem ir tā, ka pacienti pēc manipulācijas pāris stundu var pagulēt, atpūsties savā palātā. Atšķirībā no ārstēšanās slimnīcā pacienti diennakts lielāko daļu pavada mājās, ierastajā vidē, kopā ar ģimeni, nav atrauti no savas ikdienas dzīves,” uzsver ārste. 

Arī izmaksu ziņā ārstēšanās dienas stacionārā ir efektīvāka, jo ļauj ietaupīt. Par ārstēšanos dienas stacionārā pacienta līdzmaksājums ir 7 eiro dienā, par veiktu operāciju – 4 eiro, kamēr diennakts stacionārā pacientam jāmaksā 10 eiro diennaktī, sākot no otrās dienas, un līdz 31 eiro par visām operācijām.

Diemžēl gaidīšanas rindas uz valsts apmaksātiem pakalpojumiem dienas stacionārā ir samērā lielas. Anna Maruškina stāsta – piemēram, uz gastrointestinālo endoskopiju jāgaida 197, bet glaukomas vai kataraktas operāciju – 75 kalendārās dienas (dati 1. aprīlī). Pacienti, kuri nevēlas gaidīt, var izvēlēties maksas pakalpojumu vai vienoties ar apdrošināšanas kompāniju par ārstēšanās izdevumu segšanu.

Pacientiem, kuriem diagnosticēts ļaundabīgs audzējs, iespējams saņemt valsts apmaksātus gastrointestinālās endoskopijas un rehabilitācijas pakalpojumus dienas stacionārā ārpus gaidīšanas rindas – 10 darbdienu laikā no pieteikšanās brīža. 

Ļoti svarīgi, lai ārsts, kurš nosūta pacientu uz dienas stacionāru, nosūtījuma veidlapā precīzi norādītu diagnozi un pacienta grupu, bet pacients, veicot pierakstu pakalpojuma saņemšanai, neaizmirstu tos minēt.

Ņem vērā

Nacionālā veselības dienesta dati liecina, ka Latvijas ārstniecības iestādēs ir gandrīz 20 dažādu profilu dienas stacionāri, to skaitā invazīvajā kardioloģijā, robotizētā stereotaktiskā radioķirurģijā, rokas un rekonstruktīvajā mikroķirurģijā un daudzi citi.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
MĀJA ĢIMENE
Reklāma