Vēlos atgūt dabīgo matu krāsu. Līdz šim tos krāsoju vēsi blondus, bet nu jau kādu laiku matus nekrāsoju, tie atauguši dabīgā krāsā aptuveni sešu centimetru garumā. Kā rīkoties, lai šo pārmaiņu laikā nebojātu izskatu? Jautā Evelīna Rīgā.

Pašdarbībai nē!

“Vizuāli tas ir diezgan nepievilcīgi, jo atšķiras ne vien matu krāsa, bet arī to tekstūra,” skaidro frizieru salona Ritam friziere Eva Stāmere. “Dabiskie mati šķiet blāvāki, nekā ir patiesībā, tie nav tik spoži kā krāsotie. Tiem nav apjoma, tie arī ātrāk taukojas.”

Speciāliste iesaka mājās nesākt eksperimentus, pašai krāsojot vai tonējot matus, jo rezultāts var būt neveiksmīgs. 

Pēc tam vajadzēs dubultā maksāt, lai atgūtu normālu matu krāsu. 

“Kāda kliente, kurai ir balināti mati, izdomāja, ka matu ataugšanu vieglāk pārdzīvos, ja vairākas matu šķipsnas ietonēs tumšākas. Rezultāts viņu neapmierināja, tāpēc matus apstrādāja ar krāsojošo šampūnu. Iznākumā tie bija vienos krāsu plankumos. Šādas pašdarbības sekas frizierei ir ļoti grūti vērst par labu.”

Lai nepiedzīvotu tamlīdzīgu situāciju, jādodas pie frizieres, kas izvērtēs matu stāvokli un ieteiks piemērotāko rīcības plānu, kā veiksmīgāk ataudzēt matus dabīgajā krāsā.

Lai nav izteiktas krāsu pārejas

Turpinot speciāliste izstāsta, kā notiek dabīgās matu krāsas atgūšanas process. 

Ir jāapbruņojas ar pacietību, jo matu ataudzēšana prasa laiku, – ja tie ir pāri plecam, paies divi gadi, līdz ataugs dabīgajā krāsā.

Kad saknes ataugušas, krāsoto matu joslu ietonē ar tonējošo šampūnu, izvēloties vistuvāko dabīgajai krāsai. Var izmantot arī tonējošās putas un balzamus. Dažkārt var ietonēt arī dažas ataugušo matu šķipsnas. To, kas kuram matu tipam labāk der, ieteiks friziere. 

Ja mati ir veseli, nav pārāk sabojāti, bieži balinot vai krāsojot šķipsnas, tos var labi nokrāsot ar tonējošām putām vai šampūnu. Taču jārēķinās ar to, ka šis tonējums ātri nomazgājas. Ja matus mazgā bieži – katru dienu vai reizi divās dienās, būs jātonē biežāk – ik pēc trim matu mazgāšanas reizēm. “Ir jāapbruņojas ar pacietību, jo matu ataudzēšana prasa laiku, – ja tie ir pāri plecam, paies divi gadi, līdz ataugs dabīgajā krāsā,” zina teikt friziere Eva Stāmere. 

“Protams, ir brīži, kad gribas visam atmest ar roku, jo rezultātu gribas uzreiz. Taču nevajag uz to pārāk ieciklēties, ar frizieres palīdzību būs vieglāk pietuvoties mērķim.”

Jāmitrina, jāpabaro un jāaktivizē

Svarīgi arī regulāri apgriezt matu galus, jo to tekstūra arvien vairāk atšķirsies no matiem, kas nav bijuši ķīmiski krāsoti. Ieteicams to darīt reizi trijās četrās nedēļās. Tādējādi pakāpeniski varēs atbrīvoties no ķīmiski bojātajiem matiem. 

“Ja pārvērtības gribas piedzīvot ātrāk, jāizvēlas īss vai pakāpenisks matu griezums. Taču šādu risinājumu parasti izvēlas tikai kādi pieci procenti sieviešu,” atklāj speciāliste.

Lai atjaunotu matu dabīgo struktūru un novērstu bojājumus, tie jāmazgā ar mitrinošu šampūnu un jāizmanto arī kondicionieris. Pēc mazgāšanas matos ieklāj eļļu, lai tiem palīdzētu saglabāt mitrumu, padarītu tos mīkstus un pakļāvīgus. “Pieejami arī šampūni matu sakņu aktivizēšanai – tie veicina ātrāku matu augšanu,” uzsver friziere.

Ieteicami arī šampūni krāsotiem matiem, jo to sastāvs ir saudzējošs pret ķīmiski apstrādātiem matiem.

Ar sirmiem sarežģītāk

Ja sirmo matu ir vairāk par 75%, ir vērts atteikties no to krāsošanas un ļauties dabiskajam sirmumam. “Tomēr, ja tie ilgstoši krāsoti ar ķīmiskajām krāsām, uzreiz atgūt skaistus, dabīgi sirmus matus ir gandrīz neiespējami,” brīdina skaistumkopšanas salona Skaistuma bārs friziere Edīte Grīnberga. “Turklāt šajā gadījumā ir ļoti izteikta matu ataugšanas līnija.”

Svarīgi regulāri apgriezt matu galus, jo to tekstūra arvien vairāk atšķirsies no matiem, kas nav bijuši ķīmiski krāsoti.

Pāreja uz sirmiem matiem iespējama divējādi. Var ataudzēt pietiekami garas sirmās saknes un tad nogriezt matus īsus. Var izlīdzēties ar šķipsnu krāsošanu. Tātad tiek nokrāsoti nevis visi sirmie mati, bet tikai šķipsnas. Tā pamazām var pāriet uz tīro, individuālo toni. Šādi krāsojot, ataugušās saknes nebūs tik izteikti redzamas.

Ņem vērā!

  • Matu krāsas iedalāmas divās lielās grupās – ķīmiskajās un tonējošās.
  • Ķīmiskās krāsas iekļūst matā dziļi, tāpēc ir noturīgas.
  • Tonējošie līdzekļi – šampūni, balzami un putas – iesūcas tikai mata virskārtā, tāpēc izzūd pēc vidēji piecām mazgāšanas reizēm.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.