Janvāris ir Starptautiskais dzemdes kakla vēža modrības mēnesis, kas Latvijā notiek ar lozungu "Apsteidz dzemdes kakla vēzi!", aicinot veikt valsts apmaksātu skrīninga pārbaudi un jauniešu vakcināciju pret šā vēža izraisītāju – cilvēka papilomas vīrusu.
To organizē Latvijas Dzemdes kakla vēža izglītības fonds sadarbībā ar Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociāciju un Latvijas Kolposkopijas biedrību.
"Šī ir saslimšana, kuru iespējams pilnībā novērst ar pašas sabiedrības līdzdalību, taču, lai tuvinātos mērķim, jāpanāk, ka vismaz 70% uzaicināto sieviešu veic dzemdes kakla vēža skrīninga izmeklējumus, savukārt 90% meiteņu ir vakcinētas pret cilvēka papilomas vīrusu un 90% sieviešu, kurām konstatētas priekšvēža saslimšanas, saņem atbilstošu un mūsdienīgu ārstēšanu – tad dzemdes kakla vēzis attīstītos ļoti reti un sievietēm no tā nebūtu jāmirst," norāda Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja, ginekoloģe Vija Veisa, piebilstot, ka Nacionālā veselības dienesta provizoriskie dati liecina par vēl nebijušu atsaucību dzemdes kakla vēža skrīningam – 77,5% (2023. gada deviņos mēnešos).
"Visbiežāk ar skrīninga testu mēs meklējam nevis vēzi, bet vēža draudus jeb priekšvēža slimību, un, ja mēs to atrodam, tad parasti varam apstādināt un novērst vēža attīstīšanos."
Īpaši augstu jānovērtē ģimenes ārstu iesaiste cīņā pret dzemdes kakla vēzi, jo skrīningā iesaistīto sieviešu skaita pieaugums pēdējā gada laikā ir arī viņu nopelns. Ir ļoti svarīgi, ka ģimenes ārsti tam seko līdzi un atgādina savām pacientēm par skrīningu vai vakcināciju, uzsver profesionālo biedrību vadītājas.