Mist 5.2 °C
P. 27.12
Elmārs, Inita
SEKO MUMS
Reklāma
Uztura speciāliste Anna Rozīte.
Uztura speciāliste Anna Rozīte.
Foto: Latvijas Radio arhīvs

Nu jau mēnesi televīzijas kanālā TV3 otrdienu vakaros pulksten 21.45 var skatīties jaunu pārvērtību raidījumu "Restarts", kurā pavisam astoņi drosminieki piekrituši kameru priekšā ļauties būtiskām pārmaiņām attieksmē pret sevi, uzlabojot gan fizisko labsajūtu, gan ārējo izskatu. To izdarīt viņiem palīdz pieredzējušu un savā jomā ļoti kompetentu speciālistu komanda – dzīvesveida koučs Dana Gulbe, stiliste Laura Valuta, trenere Zanda Zariņa-Rešetina, kā arī uztura speciāliste Anna Rozīte.

Reklāma

Gadumija tradicionāli ir laiks, kad daudzi aizdomājas par jauniem mērķiem un apņemas dzīvot citādi nekā līdz šim, bet pavasarī vairumam šīs apņemšanās jau ir nomākusi ierastā rutīna un trūkst enerģijas īstenot labos nodomus. Dzīve atkal iegājusi vecajās sliedēs un zudusi ticība, ka paša spēkiem jelkad varēs tikt no tām laukā. Tādēļ talkā nāk pārvērtību raidījuma "Restarts" komanda, lai parādītu, ka, ieviešot ikdienā pavisam vienkāršas izmaiņas, ir iespējams savu dzīvi pozitīvi mainīt, un tajā arī ēšanas ieradumu maiņai ir nozīme.

Kas tevi pamudināja mācīties par uztura speciālisti? Vai mācoties Rīgas Stradiņa universitātē bija kāds Latvijas uztura speciālists vai pasniedzējs, kuram gribēji līdzināties?

Man jau sen bija interese par to, kā uzturs ietekmē mūsu veselību un pašsajūtu. To veicināja arī tas, ka jaunības dienās biju liela saldummīle un ar laiku sāku just šī ieraduma negatīvās sekas. Meklējot atbildes interneta dzīlēs, sapratu, ka lielāka skaidrība man nerodas, jo tur atrodamā informācija bieži vien ir ļoti pretrunīga. Tāpēc izlēmu, ka gribu iegūt pētījumos balstītas zināšanas, un Latvijā tāda iespēja bija Rīgas Stradiņa universitātē.

Vēl mācoties sāki piedalīties televīzijas šovos. Kā veidojās sadarbība ar televīziju – tiki uzaicināta vai pati meklēji, kur lietot iegūtās zināšanas?

Tā gluži nebija. RSU studiju gados es vairs nestrādāju televīzijā kā raidījumu vadītāja. Tieši pirms šīm studijām televīzijā biju nostrādājusi desmit gadus, vadot dažādus raidījumus un šovus, jo mana pirmā izglītība ir žurnālistikā. Bet RSU mācību laikā tiku aicināta uz dažādiem raidījumiem kā viesis.

Pašlaik esi raidījuma TV3 "Restarts" komandā. Kas tev jādara kameras priekšā, un kāda ir atgriezeniskā saite starp tevi un tiem, kam dod padomus? Viņi tos novērtē un ņem vērā?

Pirmkārt, kā jau strādājot ar jebkuru klientu, sākumā ir saruna, kuras laikā mans uzdevums ir noskaidrot, kādi katram dalībniekam ir lielākie izaicinājumi saistībā ar uzturu. Ko katrs vēlas mainīt vai uzlabot. Kad tas ir noskaidrots, es sagatavoju rekomendācijas un plānoju, ko no tā mēs arī pārrunāsim kadrā, ko kopā gatavosim, kas varētu būt noderīgs un palīdzēt konkrētajam dalībniekam. Varu teikt, ka visi dalībnieki ir lieli malači. Jo darbs ar sevi un ieradumu maiņa ir ļoti grūts darbs. Katrs paņēma sev to, kas tobrīd bija visvairāk nepieciešams. Man ļoti patika sadarbība pilnīgi ar visiem dalībniekiem.

Reklāma
Reklāma

Vai, tavuprāt, tādi raidījumi, kā "Restarts" var palīdzēt skatītājiem veselīgāk dzīvot, tostarp izvēlēties veselīgāku pārtiku?

Noteikti. Saņemu pozitīvas atsauksmes no paziņām, kas skatās raidījumu un pat pieraksta noderīgas lietas, ko ieviest ikdienā. Te ir svarīgi gribēt mainīt ieradumus. Jo katra raidījuma laikā iedodam daudz dažādus, vienkāršus, reāli dzīvē ieviešamus padomus. Ja cilvēkam ir vēlme kaut ko uzlabot savā dzīvē, tad, manuprāt, šis raidījums ir labs instruments un padomdevējs.

Anna Rozīte.

Kā tu kopumā vērtē Latvijas iedzīvotāju ēšanas paradumus?

Mēs ēdam par maz augļu un dārzeņu un par daudz piesātināto tauku. Tā manā uztverē ir lielākā problēma. Vairāk nekā pusei Latvijas iedzīvotāju ir liekais svars vai aptaukošanās.

Vai piekrīti profesora Anatolija Danilāna teiktajam, ka speķītim nav ne vainas un, ja kaut ko ne visai veselīgu gribas vienreiz apēst, tad nevajag sev to liegt?

Es piekrītu, ka nevajag dalīt ēdienus labajos un sliktajos. Jo tas var novest pie ēšanas traucējumiem. Ir svarīgi domāt par uztura sabalansēšanu. 

Svarīgi, lai katru dienu uzņemam gan labus olbaltumvielu avotus, gan dārzeņus, arī augļus, ogas un piedomājam, lai mums uzturā ir pietiekami daudz šķiedrvielu, arī tā saucamo labo tauku. 

Ja astoņdesmit procentu mūsu uzturs būtu šāds, tad kādreiz kāds apēsts našķis lielu skādi nenodarīs.

Kā vērtē bērnu brīvpusdienu ēdienkarti skolās? Mana meita, sestklasniece, atzinās, ka visu, kas skolas kopgaldā pieejams, nemaz uz sķīvja neuzliek, jo neesot garšīgs. Kā pamudināt pusaudzi nogaršot iespējami daudzveidīgāku uzturu? Ar ko sākt?

Es uzskatu, ka šis ir ļoti sarežģīts un sāpīgs jautājums. Jo te ir gan paša bērna subjektīvs viedoklis, gan jāatzīst, ka ēdināšana skolās reti ir pārdomāta, un bieži vien bērnus var saprast. Tur gan laikam viss atduras finansējumā un personāla izpratnē par garšīgām un veselīgām ēdienreizēm. Vecākiem droši vien cits nekas neatliek kā mudināt pagaršot kaut ko jaunu, jo spiest noteikti nav risinājums, to nedrīkst darīt. Ja bērns galīgi atsakās no ēdiena, tad vēl variants ir atrast no skolas pusdienu piedāvājuma to, kas garšo, un pārējo dot līdzi no mājām. 

Jo, protams, pusdienu izlaišana nav laba prakse ne pieaugušajiem, ne bērniem, kuri aug un attīstās. 

Nepilnvērtīga ēšana var slikti ietekmēt gan mācību procesu, kognitīvās spējas, gan pašsajūtu un veselību, kā arī var radīt papildu vēlmi našķoties.

Reklāma
Reklāma

Būt par veģetārieti vai vegānu skaitās stilīgi. Vai tas ir tik veselīgi, kā tiek uzskatīts, un mūsu organismam ar zaļbarību vien pietiek ilgstoši saspringtam darbam?

Ja veģetārismu un vegānismu piekopj stila dēļ, tad es teiktu, ka tā nav labākā motivācija. Ir cilvēki, kuriem tiešām negaršo dzīvnieku izcelsmes produkti, – tas ir cits stāsts. Bet jebkurā gadījumā, lai vai kāda motivācija būtu, ir jābūt gana zinošam, lai uzņemtu visu nepieciešamo un nenodarītu savam organismam pāri. Jo veģetārisms un vegānisms nav tikai zaļbarība, ja pieiet šim jautājumam ar zināšanām, tad arī šāds uzturs var būt pilnvērtīgs un sabalansēts. Un tādam tam arī jābūt! Nav tā, ka visēdājiem ir ļoti veselīgas ēdienkartes. Vienkārši, visu ēdot, ir vairāk izvēles iespēju. Izslēdzot kādu pārtikas grupu, ir vairāk jāpiedomā, lai uzturā nekā netrūktu.

Vai kaloriju skaitīšanas vietā nevajadzētu vairāk ieklausīties savā organismā?

Tas ir sarežģīts jautājums. Vispār es neesmu par kaloriju skaitīšanu, to, manuprāt, tiešām vajag diezgan retos gadījumos. 

Protams, vajadzētu biežāk ieklausīties savā organismā, bet diemžēl ne visi spēj to pareizi sadzirdēt, lai iedotu sev labāko. Tāpēc es teiktu, ka ir svarīgas zināšanas par uzturu, par to, kas ir jāēd, lai organisms saņemtu visu nepieciešamo veselībai un labai pašsajūtai, un paralēli noteikti ir arī jāieklausās savās sajūtās. Bet visu balstīt sajūtās es neieteiktu, jo cilvēki reti pareizi saprot šo valodu – parasti mēdz rasties pārpratumi, kļūdas savu sajūtu tulkojumā.

Ar ko aizraujies brīvajā laikā? Lasi tikai grāmatas par uzturu vai atliek laika arī daiļliteratūrai. Kāda bija pēdējā izlasītā grāmata?

Pēc studijām biju ļoti izslāpusi pēc daiļliteratūras, pēc tādām grāmatām, kur katrs teikums nav jāatceras no galvas. Bet pēdējā izlasītā grāmata ir Džeimsa Nestora "Elpa" – jaunā zinātne par zudušu mākslu.

Kādu mūziku tu klausies, kad paliek skumji?

Man ļoti patīk ukraiņu dziedātājs Monatiks.

Vai filmu un teātra izrāžu apmeklēšanai sanāk laiks? Ko tu izceltu no pēdējā laikā redzētā?

Sanāk! Uz kino gan pārsvarā dodos kopā ar meitu. Pēdējā redzētā animācijas filma "Juku un Himalaju zieds" ļoti patika! Uz teātri aiziet sanāk retāk, bet pēdējā Jaunajā Rīgas teātrī redzētā izrāde "Sievietes un vīrieši" man patika.

Kāds kultūras pasākums, koncerts, performance tevī radījusi vislielāko emocionālo pārdzīvojumu?

Man ļoti patīk "Cirque du soleil". Vairākas reizes šos cirka māksliniekus esmu redzējusi gan Latvijā, gan ārpus tās un vienmēr piedzīvoju lielu sajūsmu. Šogad jūnijā viņi atkal būs Rīgā. Plānojam kopā ar ģimeni turp doties.

Vai kādu no šovasar notiekošo Dziesmu un deju svētku pasākumiem apmeklēsi?

Es ļoti gribētu, bet biļešu man vēl nav. Ceru, ka neesmu jau nokavējusi (XXVII Vispārējo latviešu dziesmu un XVII deju svētku biļetes plānots sākt pārdot pakāpeniski no 15. maija internetā, savukārt biļetes iepriekšējā rezervācijā, tostarp kasēs, varēs izpirkt no 22. maija. – Z. B.).

Vai jau zini, ko darīsi, kad beigsies "Restarts"?

Darba netrūkst arī "Restarta" laikā. 

Turpināšu pieņemt pacientus medicīnas centrā "Medfix", esmu arī vairāku tiešsaistes apmācību programmu autore. 

Maijā būs programma par uz zināšanām un izpratni balstītu cukura un saldumu samazināšanu uzturā. Sanāk arī lasīt lekcijas dažādiem uzņēmumiem par uztura tēmām. Arī mans "Instagram" blogs, kur dalos ar receptēm un uztura padomiem, prasa daudz laika. Tāpēc pēc "Restarta" garlaicīgi nebūs.

Ja tu noķertu zelta zivtiņu, kuras būtu tās trīs lietas, ko viņai palūgtu?

Pirmā – lai pasaulē beidzas kari. Otrā – lai visi cilvēki ietu laikus gulēt un katru nakti kārtīgi izgulētos. Trešā – lai Latvijā būtu vairāk saulainu dienu.

Trīs vārdi, kas jūs raksturo vislabāk?

Ceļot, izgulēties, sabalansēti paēst.

Bez kā jūs nevarat iedomāties savu dienu?

Bez garšīgām brokastīm – tā ir mana mīļākā ēdienreize.

Būtiskākais sasniegums darbā?

Lielākais sasniegums vēl ir tikai priekšā.

Labākā izklaide?

Izdejoties!

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT
MĀJA ĢIMENE
Reklāma