Tikko atgriezušies no vasaras brīvdienām Saeimas Cilvēktiesību, un sabiedrisko lietu komisijas locekļi uzreiz ķērās pie nopietna jautājuma izskatīšanas. Proti, noskaidroja, kā uz priekšu virzās darbs, izstrādājot digitālo apmācību kursu pedagogiem par seksuāli reproduktīvo veselību. Programmu gatavo Latvijas Universitātes mācībspēki, pamatojoties uz UNESCO izstrādātām vadlīnijām. Skolotāji to varēšot apgūt bez maksas un paši, izmantojot vietni "Skolo.lv". Kursa beigās būs jānokārto e-tests.

Reklāma

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Leila Rasima jau paziņojusi, ka tas būšot liels ieguvums visiem skolotājiem. 

Labāk gan būtu, ja tas būtu liels ieguvums arī pašiem skolēniem un visai sabiedrībai, ne tikai skolotājiem...

Digitālo apmācību materiālam jābūt gatavam līdz nākamā gada sākumam, bet apgūt visi skolotāji to sāks no nākamā mācību gada sākuma.

Kā zināms, seksuālā audzināšana skolās aizvien ir bijis karsts kartupelis. Vieni tajā mēģina iekļaut progresīvas idejas, kas konservatīvākiem prātiem liek domāt, ka nu jau skolās mācīs brīvi izvēlēties dzimumu pat vairākkārt, bet citi savukārt vēlas, lai visa seksuālā izglītošana tiek atstāta ģimeņu ziņā, aizmirstot, ka ne visi vecāki apzinīgi audzina savas atvases.

Atcerēsimies, ka viena šīs jomas metodiskā materiāla dēļ amatu zaudēja Valsts izglītības satura centra vadītāja. Šāda iepriekšējā pieredze rada bažas, ka arī jaunais skolotājiem paredzētais mācību materiāls var uzjundīt tādas kaislības, ka galvas ripos un galu galā tas tiks atsaukts. Saeimas komisijā publiskotais ieskats apmācību materiālā gan ļauj cerēt, ka šoreiz tas izpaliks. Kaut viena no nodaļām ir "Izpratne par dzimumu", tajā vismaz pagaidām nav runas par brīvu dzimuma izvēli, bet gan dzimumu lomām, līdztiesību, stereotipiem un aizspriedumiem, kā arī ar dzimumu saistīto vardarbību. Norādīts, ka šie temati iekļauti sociālajā un pilsoniskajā mācību jomā un kas katrā klašu grupā par to jāmāca.

Skolēniem mācīšot, piemēram, "kā pusaudžu vecumā veidot cieņpilnas attiecības un nākotnē piedzīvot veiksmīgas, no vardarbības brīvas seksuālās attiecības".

Deputāti norādījuši uz statistiku – Latvijā 2021. gadā četras jaunās māmiņas nav bijušas pat 14 gadu vecas, līdz ar to seksuālā audzināšana ļoti nepieciešama. Taču, lai novērstu agrīnu grūtniecību, ar skolotāju apmācīšanu vien nepietiks, svarīgi, lai viņi spētu iegūtās zināšanas nodot skolēniem, turklāt nevis formāli, bet ar izpratni.

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.